Лицата со телесен инвалидитет имаат потреба од поголема грижа поради пандемијата на коронавирус

Велибор Јаќимовски, претседател на Здружението на лицата со телесен инвалидитет „Мобилност“ Тетово и Гостивар апелира до надлежните институции да водат поголема грижа за лицата со хендикеп во ситуацијата со ограничено движење на останатите луѓе кои во нормални услови би можеле да им помогнат. Тој потенцира дека лицата со хендикеп зависат од други луѓе и овие вонредни услови ги доведуваат во опасност нивното здравје и живот.

-Нашите членови се луѓе врзани дома за кревет, мора да им дојдат два-тројца од страна за да им помогнат, само до тоалет да отидат. Еве, на пример, во моментов јас сум сам дома, брат ми е живее во друга куќа, жена ми е во Скопје по потреба, доаѓаат за помош пријатели, роднини. Но, и тие се во категорија на постари  лица и за нив е забрането да се движат во текот на денот, прво за нив е тешко, објаснува Велибор. Тие како ранлива категорија на луѓе особено се чувствителни на вакви ситуации со ширење на заразни болести и затоа е потребна уште повисоко ниво на хигиена, одржување на здравјето кај лицата телесен инвалидитет, вели тој.

-За телесните инвалиди од особена важност се материјали за одржување хигиена, како влажни марамчиња, пелени, како и од заштитни маски и ракавици кога им доаѓаат други луѓе да им помагаат, а самите не ни можат ни смеат да излегуваат да ги набавуваат, вели Јаќимовски. Тој потенцира дека доколку државата доследно ги спроведувала обврските од меѓународната конвенција за лицата со посебни потреби не би доаѓало до вакви ситуации.

-Таа конвенција предвидува центри за згрижување каде во случај на пандемија итно би се носеле и би имале 24 часа институционална грижа и заштита, објаснува Јаќимовски. Здружението на лицата со телесен инвалидитет „Мобилност“ Тетово и Гостивар  брои 790 членови.  Конвенцијата за првата на лицата со хендикеп е донесена во рамки на Обединетите Нации од 2006 година. Тука е ратификувана во 2011 година.

Бешамел со печурки

Направете совршен бешамел сос со печурки.

СОСТОЈКИ:

6 печурки

1 лажица брашно

малку маргаин

500 гр. млеко

сол и бибер

ПОДГОТОВКА:

Се сечат печурките ситно.

Се топи маргарин на оган и се ставаат печурките додека поруменат.

Се става брашно и сепржи заедно 5 минути.

Се става млеко и зачини.

Се крчка уште малку и сосот е спремен.

Бешамел сосот послужете го со тестенини, пилешко месо или топено сирење во фурна

Извор: Готви.мк

Ладна пилешка салата

Вкусна салта со пилешко – идеален летен оброк.

СОСТОЈКИ:

400 гр пилешки гради

1 главица зелена салата

300 гр домати

200 гр фета сирење

пченка

сок од лимон

маслиново масло

сол

бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

На тава со масло пропржете пилешко тенко исечкано на ленти додека не поприми еднолика боја од сите страни. Фета сирењето исечкајте го на коцки, доматите на парчиња, а зелената салата исечкајте ја на помали парчиња.

Измешајте пилешко и сите состојки за салата и зачинете со маслиново масло и со сок од лимон.

Извор: Готви.мк

Брз и вкусен летен ручек

Полнето бело месо, прсти да излижеш!

СОСТОЈКИ:

500 гр пилешки гради

100 гр рукола

5 лути пиперчиња

150 гр фета сирење

2 јајца

брашно

презла

сол

бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Пилешките гради исечкајте ги на шницли и зачинете. Руколата и пиперчињата исечкајте ги. Полнете го пилешото со зеленчук, сирење и замотајте. Извалкајте ги во брашно, разматени јајца и презла. Кога тоа ќе го завршите, пржете во загреано масло додека не поруменат.

Сервирајте го месото со ориз или зеленчук по желба.

Популарно