Погледнете колку изнесува нормалната телесна температура

Во денови кога за зголемена температура се зборува како за еден од главните симптоми на коронавирус, добро е да се знае колкава е нормалната телесна температура. Од 1851 година за нормална телесна температура се смета 37 степени Целзиусови која ја установил Крал Вундерлих, „татко на клиничката термометрија“.

Меѓутоа, гемранскиот доктор исти така воочил отстапки во температурата зависно од староста и полот и забележал дека нормалната температура подобро се опишува како распон. Човечкото тело нема постајана температура, а зависно од староста, добата од денот, па дури и активностите кои се извршуваат, точно може да се опише распонот на температурата: помеѓу 36,1 и 37,2 степени Целзиусови. Температурата може да варира кај поединци, каде некои членови од семејството се постојано потопли од другите. Тоа не е секогаш лошо. Нормалниот распон за повеќето луѓе е помеѓу 36 и 37 степени.

Студија од 2017 година објавена во весникот Бритиш Медикал Џурнал, а во која учествувале 35,488 лица покажала дека просечната телесна температура е 36,6 степени Целзиусови, малку пониска од тоа што било установено во 1851 година. Студија од 2020 година утврдила дека просечната телесна температура со текот на времето се намалила. Просечно на секои 10 години температурата се намалувала за 0,03 степени.

Промената на телесната температура може да се поврзе со подобрување на човечкото здравје и животниот век, затоа што температурата е показател на брзината на метаболизмот.Експертите велат дека жените може да имаат различна телесна температура за време на менструалниот циклус и истакнуваат многу други фактори кои влијаат секојдневно.

До зголемување на температурата доаѓа поради зголемување на кортизолот - хормонот на стрес во телото во текот на денот. Високата температура е еден од првите симптоми за болест. Треската е показател дека вашето тело се бори против инфекција, а често е поврзано со главоболка, замор, болки во телото и потење.

Ручек од рерна кој ќе го обожавате

Едноставен и вкусен ручек од рерна…

СОСТОЈКИ:

1 главица кромид

280 гр мелено месо

2 компири

1 шолја смрзнат зеленчук, може и свеж

2 јајца

4 лажици кисела павлака

кашкавал

сол

бибер

лук во прав

малку масло

2 парчиња сланина

малку свеж домат

малку магдонос

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Уштипци од пилешко со сирење и прелив од печурки

Вкусни уштипци со неодолив прелив од печурки.

СОСТОЈКИ:

500 гр пилешко бело месо

4 лажици Пекабела павлака

200 гр трапист сирење

40 гр пармезан

3 јајца

150 гр брашно

300 мл масло

сув зачин

сол

бибер

2 лажици путер за прелив

300 гр шампињони за прелив

300 мл Пекабела павлака за прелив

магдонос

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Пилешкото сомелете го во машина за мелење и соединете го со павлака, трапист сирење исечено на коцки,пармезан и јајце. Се зачинете по вкус и добро соединете ја масата. 

Од подготвената маса обликувајте топчиња, потоа извалкајте ги во брашно, па во разматени јајца. Потоа пржете ги на врело масло од сите страни додека не поруменат. 

Во тефлонска тава растопете путер, додајте шампињони исечени на листови и пржете додека не поруменат. 

Кога шампињоните ќе омекнат, додајте павлака и гответе на умерена температура 10 минути, пред крај зачинете по вкус и посипете со сечкан магдонос. Подготвениот прелив послужете го со пржените уштипци.

Извор: Готви.мк

Нов симптом на Kовид-19

Коронавирусот досега зарази повеќе од 10 милиони луѓе во целиот свет. Иако добро ги знаеме симптомите на вирусот, Светската здравствена организација (СЗО) издаде предупредување за еден важен симптом што не беше спомнат порано.

Според тврдењата на СЗО, алармантен симптом на коронавирусот може да биде и искашлувањето крв. Сепак, треба да се има предвид дека ова е многу редок знак на инфекција, но многу алармантен и се манифестирал во 1 отсто од случаите од 56.000 потврдени случаи на коронавирус.

Според Националната здравствена организација во Британија, крвта потекнува од белите дробови како резултат на кашлицата или инфекцијата на белите дробови.

Крвта може да биде светлоцрвена или во вид на исплукување (плунка) обоено со крв. Ова е алармантен знак на инфекција кај постарите лица и кај оние што пушат.

Ако сте искашлале крв, дури и само неколку капки, важно е за тоа да го информирате лекарот. Вообичаени причини за искашлување крв се долготрајната кашлица, инфекцијата на белите дробови или бронхоектазија.

Врската помеѓу коронавирусот и цигарите

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешко заболување и смрт од коронавирусот кај пациентите во болниците, иако не можеле да прецизираат колкави се тие ризици.

Во научните истражувања објавени оваа недели, здравствената агенција разгледала 34 објавени студии за поврзаноста на пушењето и ковид-19, вклучувајќи ја и веројатноста од зараза, хоспитализација, тешки болести и смрт, пренесува АП.

СЗО истакнала дека 18 отсто од хоспитализираните пациенти од коронавирус се пушачи и дека постои значајна поврзаност помеѓу тоа дали пациентите се пушачи или не и тежината на болеста што ја имале, типот на болничка интервенција што им била потребна и ризикот на пациентите од умирање.

– Расположливите докази сугерираат дека пушењето е поврзано со поголема тежина на болеста и смрт кај хоспитализираните пациенти што боледуваат од ковид-19 – наведуваат од СЗО и им препорачуваат на луѓето да престанат да пушат.

Популарно