Погледнете колку изнесува нормалната телесна температура

Во денови кога за зголемена температура се зборува како за еден од главните симптоми на коронавирус, добро е да се знае колкава е нормалната телесна температура. Од 1851 година за нормална телесна температура се смета 37 степени Целзиусови која ја установил Крал Вундерлих, „татко на клиничката термометрија“.

Меѓутоа, гемранскиот доктор исти така воочил отстапки во температурата зависно од староста и полот и забележал дека нормалната температура подобро се опишува како распон. Човечкото тело нема постајана температура, а зависно од староста, добата од денот, па дури и активностите кои се извршуваат, точно може да се опише распонот на температурата: помеѓу 36,1 и 37,2 степени Целзиусови. Температурата може да варира кај поединци, каде некои членови од семејството се постојано потопли од другите. Тоа не е секогаш лошо. Нормалниот распон за повеќето луѓе е помеѓу 36 и 37 степени.

Студија од 2017 година објавена во весникот Бритиш Медикал Џурнал, а во која учествувале 35,488 лица покажала дека просечната телесна температура е 36,6 степени Целзиусови, малку пониска од тоа што било установено во 1851 година. Студија од 2020 година утврдила дека просечната телесна температура со текот на времето се намалила. Просечно на секои 10 години температурата се намалувала за 0,03 степени.

Промената на телесната температура може да се поврзе со подобрување на човечкото здравје и животниот век, затоа што температурата е показател на брзината на метаболизмот.Експертите велат дека жените може да имаат различна телесна температура за време на менструалниот циклус и истакнуваат многу други фактори кои влијаат секојдневно.

До зголемување на температурата доаѓа поради зголемување на кортизолот - хормонот на стрес во телото во текот на денот. Високата температура е еден од првите симптоми за болест. Треската е показател дека вашето тело се бори против инфекција, а често е поврзано со главоболка, замор, болки во телото и потење.

Неколку факти кои до денес останаа мистерија

Пандемијата „Ковид“ го покори целиот свет, но некои информации дадени од експерти за вирусот се покажаа неточни, а ние не добивме одговор на нив до денес.

За вирусот корона се’ повеќе се зборува дека е повеќе економска отколку здравствена чума. Контрадикторните информации од медицински експерти, кои дадоа збунувачки информации што се покажаа неточни, исто така, придонесоа за тоа до одреден степен.

1. Луѓето не можат да го пренесат вирусот на животните

Прво се зборуваше дека вирусот го пренесувал лилјак, а потоа научниците одлучиле дека луѓето не можат да ја пренесат инфекцијата на животните. Кога било откриено дека некои сопственици ги заразиле своите мачки и тигри, научниците веднаш „објасниле“ дека вирусот мутирал и пренесувањето на животните повторно започнало!

„Младите и здравите луѓе не можат да се разболат и луѓето не ја пренесуваат болеста на мачки – ништо не е точно“

2. Младите и здравите се отпорни

На почетокот, научниците тврдеа дека младите и здрави луѓе се заштитени, бидејќи вирусот ги напаѓа оние со слаб имунитет и вишок тежина. Се испостави дека воопшто не било точно, затоа што луѓето кои биле активно вклучени во спортот, се грижеле за храната и редовно го проверувале своето здравје, доаѓале и до респиратори.

3. Тестот вели „негативен“, а лицето „позитивно“

Илјадници ПСР тестови се вршат секој ден во секоја земја и тие се покажаа како неверодостојни. Поточно, за многумина, овие брзи тестови покажаа дека се „негативни“, а по три дена беа примени во болницата како „позитивни“.

„Мијте ги рацете редовно, а потоа ставете ракавици“

4. Кој е лекот за корона?

Прво, луѓето без симптоми биле испратени дома во изолација, а потоа луѓето биле третирани со „хлорокин“, додека на некои им биле дадени антибиотици и се лекувале. Уште поголема енигма е онаа во која се вели дека луѓето што имале ковид можат повторно да го добијат.

5. Како,всушност, се пренесува?

Експертите продолжуваат да инсистираат луѓето да носат маски и ракавици во затворен простор, и тие рекоа дека корона вирусот се пренесува со капки. Прво рекоа да ги миеме рацете редовно, а потоа почнаа да бараат од сите да носат ракавици. Во Америка е утврдено дека лице кое со месеци немал никаков контакт со луѓе е заразено со вирус.

Предлог за денешен ручек

Направете брзи ќофтиња од компир, без јајца во смесата.

СОСТОЈКИ:

1 кг. компири

1 лажица сол

1 лажиче нане

1 лажиче бибер

масло за пржење

 кисело млеко за сервирање

ПОДГОТОВКА:

Се одбираат мали компири, се мијат и варат.

Се лупат и се пасираат додека се топли, па така ќофтињата се цели и без јајца.

Се става нане со бибер и сол, се меша.

Се формираат ќофтиња и се ставаат во ладилник додека се топли да се стегнат, па се пржат на врело масло.

Се декорираат со кисело млеко, супер се.

Извор: Готви.мк

Предлог за денешен ручек

Вкусна посна проја по стар рецепт…

СОСТОЈКИ:

1,5 чаша палента

1,5 чаша пченкарно брашно

1,5 чаша бело брашно

сол

прашок за печиво

1/2 чаша масло

3 чаши кисела вода

сусам

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Измешајте ги брашната, па додајте лажичка сол, прашок за печиво, масло и кисела вода. Добро измешајте, па ставете во намастен и побрашнет калап. Додајте преку малку сусам. Печете околу 20 минути на 180 степени.

Извор: Готви.мк

Популарно