ВНИМАВАЈТЕ: Низ Тетово фрлаат отрови за помор на улични кучиња

Синоќа, за време на полицискиот час, расфрлан е отров на повеќе места во Тетово, при што повеќе улични кутриња се отруени.

Но, исто така сведочи и овој пост, на жителка на блок 70 во Тетово, каде се отруени две кутриња.

Но, исто така сведочи и овој пост, на жителка на блок 70 во Тетово, каде се отруени две кутриња.

За тоа сведочат и овие фотографии кои ни ги испратија тетовчани.

На МОНСТРУМОТ сакам да му кажем ја нема да те колнем, ја нема да те вреѓам, ја не посакуам никому зло... Ама ќе те стигне секоја наша солза. Ќе те стигне секоја секунда што Маја и Кенди ја пројдоја у агонија. Сигурна сум дека ме читаш, ти или твои деца, внуци што и да имаш... Не знам како спиеше претходната вечер. Не знам како ќе излезеш мирно и спокојно да шеткараш низ парк. Еве не знам стварно. ...

Денес се регистрирани 347 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: 

-Скопје 179 

-Куманово 24 

-Тетово 14 

-Прилеп 5 

-Гостивар 8 

-Штип 13 

-Битола 1 

-Велес 11 

-Охрид 18 

-Струмица 7 

-Кавадарци 13 

-Струга 4 

-Кочани 8 

-Кичево 4 

-Свети Николе 2 

-Гевгелија 1 

-Дебар 4 

-Ресен 1 

-Крива Паланка 3 

-Берово 4 

-Делчево 10 

-Пробиштип 5 

-Виница 1 

-Богданци 3 

-Крушево 1 

-Демир Капија 2 

-Пехчево 1 

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74г.), еден пациент од Штип (80г.), еден од Велес (82г.), од Струмица (78г.), од Кавадарци (55г.), еден пациент од Валандово (63г.),и еден пациент од Пехчево (93г.).  Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од: 

-Скопје 270 

-Куманово 13

-Тетово 11

-Прилеп 15 

-Гостивар 4 

-Штип 5 

-Битола 3 

-Велес 6 

-Струмица 9 

-Кавадарци 8 

-Струга 1 

-Кочани 4 

-Кичево 5 

-Свети Николе 2 

-Гевгелија 2 

-Неготино 4 

-Ресен 3 

-Крива Паланка 4 

-Радовиш 3 

-Берово 2 

-Богданци 1 

-Кратово 1 

-Крушево 1  

-Пехчево 1

Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90471, бројката на оздравени пациенти е 76423, на починати е 2779, а бројот на активни случаи изнесува 11269.

Со парите за новогодишно украсување, Чаир купи две амбулантни возила за Итната помош

Поголемиот број на граѓани годинава бараа наместо традиционалното украсување на градот и дочек на новата година, парите од локалните самоуправи да се пренаменат за купување на амбулантни возила, но оваа иницијатива малкумина ја остварија. Сепак општина Чаир е една од нив.

Имено, здравствениот дом во Скопје денеска доби две амбулантни возила за транспорт на пациенти, донацијата од Општина Чаир, која средствата наменети за новогодишно украсување, ги пренамени за поддршка на здравствените служби во бор бата против болеста.

„Ова е значајна донација. Овој сегмент на Итната медицинска помош е еден многу сериозен и значаен сегмент во целокупниот здравствен систем, кој во континуитет го надградуваме. Целокупниот возен парк повеќе од 3/4 целосно е обновен, со набавката од Министерството за здравство, од донациите кои пристигнаа во изминатиот период“, рече министерот за здравство, Венко Филипче.

Тој информираше дека во овој момент трае процедура за вградување на посебни инструменти за GPS навигација и камери во сите возила во Здравствениот дом во Скопје.

„За две недели ќе заврши целокупната инсталација и со тоа целосно ќе биде модернизиран и овој сегмент од Итната медицинска помош. Тоа значи дека во секој момент точно ќе се знае каде е возилото, каде се наоѓа, кога е испратено, за колку време ќе дојде од моментот на испраќање. Ова значи една многу значајна постапка за модернизација на возилата за ИМП“, истакна Филипче.

Двете возила кои Општина Чаир ги донира чинат 2,6 милиони денари.

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа.

Љупчо Тодоровски –Упа покрај со актерство, се занимаваше и со театарска режија, филмска и ТВ продукција и пишување сценарија.

Глумел на осум јазици во над 30 филмови и ТВ серии, има петнаесетина театарски режии, десетици и десетици улоги во проекти и театарски куќи низ цела поранешна Југославија, како и безброј разни други сценски настапи.

Популарно