‘Се омажив пред 2 месеци, а овде каде што живеам има еден стар човек’

Се омажив пред две месеци, а во улицата каде што живеам сега има еден стар човек кој живее сам. Мојот маж вели дека жената го оставила и со себе ги земала децата пред околу 15 години, па од тој момент тој живее сам.

Го нарекуваат ЧУДАК, со никој не зборува и сите од улицата го избегнуваат, како да е чудовиште. Живее во разрушена куќа без струја, греење.. без ништо, навистина не знам како преживува.

Ианку сум по природа емотивна и веќе неколку пати на мојот маж му велев да одиме кај него и да му понудиме помош, но мојот маж веднаш одби и рече дека е подобро да не се плеткаме со него.

Денес го славев мојот роденден и одлучив да направам добро дело, го натерав мојот маж да оди кај тој човек и да му однесе парче торта, како и храна од прославата. Имав потреба на овој човек да му помогнам, барем да се обидам да му помогнам.

Кога влеговме во неговата куќа, не дочека голем неред, прашина, гадни ствари… повеќе личеше на штала отколку на куќа, а потоа го најдовме него во собата како седи на подот со солзи на очите, а околу него безброј стари слики, слики од неговата фамилија, неговата жена, ќерка и син.

Кога не забележа се изненади, занем и потоа не шокираше. Ни посака добредојде, се извини поради нередот, при што не понуди со вода, затоа што ништо друго немаше.

Додека седевме ја отвори душата, немате претстава колку добар човек, воопшто не ЧУДАК каков што го сметаат со години. Едноставно сплет на несреќни околности и предрасуди го направиле тоа што луѓето го нарекувале чудак.

Следниот ден го поканивме на ручек и се согласи. После тоа разговарав со мојот маж и му предложив да се обидеме да организираме да му се среди куќата, а потоа и да се врати во нормален живот. Има само 47 години, заслужува нешто добро.

(Видео) Погледнете како делфини сурфаат на бранови

Па,кој не би сакал животни кои изгледаат како постојано да се смеат? Познато е дека и тие сакаат да си играат, а имаат и голема интелиганција.

Сега, ако поради пандемијата не одите на море годинава, оваа снимка од Австралија, ќе ви бида мала утеха. Сепак, мора да признаете дека гледање на делфини кои сурфаат на бранови е прекрасно, зарем не?

Погледнете зошто

Маж од источна Кина доживеал тројно кинење на бешиката поради задржување на течноста цели 18 часа, објавија докторите.

Господин Ху, наводно, заспал цврсто по 10 пива во текот на вечерната забава, а притоа ниту еднаш не бил да мокри.

Се разбудил со интензивни болки во стомакот, а кога стигнал во болница, се покажало дека бешиката му пукнала дури на три места.

Докторите биле изненадени од сцената и поради тоа што Ху до доаѓањето во болнцата уште не бил целосно трезен.

(Фото) Нè избрка кога слушна на кој јазик зборувам

Во очекување ЕУ да ја објави листата на држави чии грагани од први јули ке можат слободно да влегуваат во земјите на Унијата, грчките власти ги објавија своите протоколи за влез на патници.

Од среда сите оние кои ке патуваат во Грција ке мора најмалку 48 часа пред пристигнување да пополнат формулар за лоцирање патници. Во специјалниот образец што е достапен на сајтот travel.gov.gr ќе треба да се наведат личните податоци, сите детали за престојот, претходните дестинации.

По пријавувањето се добива единстевниот баркод кој заедно со попополнетиот формулар, на мобилен или вопечатена верзија, ќе мора да се покаже на граничните премини.

Доколку во Грција патувате со кола или автобус, по проверка на овој код патниците во придружба на безбедносните служби ќе бидат упатени во секторот за скрининг или ќе им биде дозволено да продолжат до крајната дестинација, со инструкции од граничните служби како да се однесуваат во случај да добијат симптоми на респираторна инфекција, при што ке мораат веднаш да се пријават во Центарот за јавно здравство, стои во протоколот.

Оние кои ке бидат упатени на скрининг, ќе треба да останат на наведената крајна адреса во Грција во самоизолација се до пристигнувањето на резултатите од тестирањето, се вели во правилникот на грчките власти.

Според протоколот сите патници кои влегуваат во Грција ќе мора да ги почитуваат мерките за хигиена и заштита, носење маски и одржување дистанца.

Дали ова ке важи за македонските грагани ке се стане појасно утре кога Унијата конечно ке излезе со конечната листа на држави за кои ке ги отвори границите без корона тест и самоизоалција.

Последните информации велат дека на списокот на 19 безбедни држави не се наоѓа Македонија. На последната листа објавена од грчката Влада земјава беше меѓу останатите 29 на кои беше планирано да им биде дозволен влез од 1-ви јули, без рестриктивни мерки. Оваа листа би требало да се ажурира на секои две недели во согласност со тоа како се развива ситуацијата со Ковид-19.

Она што Јулијана го преживеала на грчка плажа денеска ги разгори коментарите на социјалните мрежи. Лошото искуство со келнерот оваа Србинка го сподели на групата „Live form Greece“, по што следуваа доста коментари со поддшка:

Денес мојата ќерка и јас доживеавме и навреда, но и разочарување. На сликата се гледа плажата на која уживавме од 21 јуни, како и Гркот кој после шест дена посетување буквално нè избрка од плажата.

Се сместивме на лежалките околу 8 наутро, а кога тргнавме да влегуваме во море, се појави овој келнер и ладно ни рече да одиме подалеку од тука, зошто веќе не можел да не гледа. Кога го прашав зошто, рече зошто МРАЗЕЛ СРБИ. Многу ме погодија неговите зборови. Ми дојдоа солзи и затоа не сакав да одам.

Побарав да зборувам со газдата, но келнерот ми рече дека тој е газда, што не верувам и после со раката ни покажа да си одиме од лежалките. Ова ми е 16-та година како доаѓам во Грција и никогаш не сум доживеала вакво нешто, сподели Јулијана.

Популарно