(Фото) Овој човек Спасил девојче од kинд---paњe во парк

Оваа е Зоран, сопственик на продавница во берлинскиот парк, а Германците го нарекуваат херој.

Да не бил тој и неговата храброст, кој знае што би се случило со девојчето кое непзнат маж се обидел да го kиндaпиpa во паркот. Непознатиот човек го искористил невниманието на мајката и го земал детето со себе.

Ова се случило на 18 јуни на игралиштето на еден берлински парк, преполн со родители и деца. Очевидец е една девојка (27) која на излегувањето од паркот видела како девојчето било одведено од постар човек, додека неговата мајка разговара со некои пријатели. Kиндапepoт го искористил моментот на невнимание…

– Како некој глас да ми говореше дека нешто не е во ред. Потоа се’ се случи пребрзо: го фати девојчето за рака и тргна, а детето едноставно го следеше. Ми беше јасно дека морам нешто да преземам- вели девојката, опишувајќи го човекот како висок маж во средни години со неуредна коса и брада.

Кога видела што се случува, девојката веднаш се упатила до продавницата на Зоран која била во близина. Зоран, како што вели и самиот, не размислувал ниту момент. Веднаш потрчал кон човекот кој веќе го кренал девојчето. Зоран истовремено го снимал целиот настан.

– Бев овде, дојдов со велосипед, вели Зоран за тиражниот германски весник Билд. Дојде жената и викаше:”Зоране, Зоране, мислам дека овој човек киндапиpa дете. Веднаш појдов и го прашав дали е тоа негово дете. Одма рече дека не е. Се согласи да се вратиме и се’ се заврши добро. Многу сум горд и му благодарам на Бога што бев во вистинско време на вистинско место.

Извор: https://markukule.mk/

Видео: Објавен разговорот на Заев со лажната Грета: Ќе затвориме аеродроми, ќе населиме мигранти!

Според снимката, Заев вели дека е одличен предлогот на мигрантите да им се додели вдомување и работа во земјава, иако, како што вели, тие ги реферирале западните земји зашто тука не се живеело добро.

Руските пранкери Вован и Лексус денеска го објавија разговорот кој експремиерот Зоран Заев го имал со „активистката против климатските промени Грета Тунберг и нејзиниот татко“. Аферата беше откриена минатата есен, а владиниот советник за комуникации Марјан Забрчанец тогаш изјави дека бил разоткриен хибриден напад врз Кабинетот на премиерот и дека разговорот му бил сомнителен на самиот Заев, како и дека знаел оти станува збор за измама.

Тогаш снимката не беше објавена, но денеска, откако видеото се појави на ЈуТјуб, очигледно е дека експремиерот не бил баш свесен за измамата.

Како што може да се слушне од разговорот, Заев го напаѓа францускиот претседател Емануаел Макрон за кого се согласува со мислењето на лажната Грета дека е ужасен човек. Експремиерот, исто така, ѝ ветува на лажната Грета дека ќе ги затвори аеродромите поради нејзиното мислење оти на тој начин ќе се сопре загадувањето на воздухот, а во разговорот се вклучува и „таткото“ на Грета со кого Заев разговара за пушење марихуана.

Според снимката, Заев вели дека е одличен предлогот на мигрантите да им се додели вдомување и работа во земјава, иако, како што вели, тие ги реферирале западните земји зашто тука не се живеело добро.

Извор: https://plusinfo.mk/

Видео: „Бекстејџ“ во домот на Влатко Илиевски

Пејачот Влатко Илиевски почина пред две години. Тој беше пронајден мртов во неговиот автомобил  на булеварот „Трета македонска бригада“.

Поминаа  две години од неговата смрт,  а неговото семејство, пријатели, колеги се уште не може да го прифатат фактот дека македонската ѕвезда го напушти овој свет.

Тамара Тодеввска по повод две години од смртта на Влатче, на социјалните мрежи напиша емотивен статус за својот пријател, колега истакнувајќи дека секој ден и недостига да ги споделуваат заедничките моменти.

Екипата на естрадниот магазин „Бекстејџ“ деновиве го посети домот каде што живееше Илиевски со неговото семејство. Имено, тој живееше во скопската населба Ѓорче Петров заедно со неговите родители и неговата сестра.

Родителите на пејачот ги отворија вратите од својот дом за „Бекстејџ“, а како што велат секое коше потсетува на Влатче.

На ѕидовите преовладуваат постери, фотографии, а Влатко беше љубител и на уметничките фотографии со клонови.

Во продолжение погледнете како изгледаше домот во кој живееше Влатко Илиевски.

И по две години останува непреболената тага и болка по македонскиот пејач, како и неговите песни кои секогаш  ќе не потсетуваат на него.

Потсетуваме, Влатко почина само неколку дена по својот 33 роденден.

Љубителите на доброто пиво од сега ќе можат во нешто ново

Конечно љубителите на доброто пиво ќе можат да уживаат во  нешто ново , а тое е вкусот на светски познатите пивски брендови „Bud“, „Grolsch“ и „Asahi“, кои ја збогатуваат понудата на најголемиот дистрибутер на пијалаци во регионот Дисконт „Рај“

UD е светло пиво кое се произведува од 1876 година и е едно од најпродаваните пива во САД. Станува збор за филтрирано пиво, кое покрај стандардните состојки за сите пива, јачмен и хмељ, содржи и до 30% ориз. Во процесот на зреење пивото се складира во садови од буково дрво. Пивото е познато и како веган пиво затоа што состојките што се користат немаат животинско потекло. За квалитетот на пивото зборува и фактот што BUD ширум светот е познато и како „Крал на пивата“ (KING OF BEERS).

Пивара Хролш е холандска пивара основана во 1615 година. Grolsch пивото има природна арома на хоп, јасен финиш и чиста горчина добиена со комбинација на два хопа Емералд и Магнум. Сето ова е придружено со мирисни ароми и специјално одбрани масти, што го прави Grolsch пивото уникатно во секој поглед.

Светски познати пивски брендови пристигнаа во Охрид

Asahi е едно од најпознатите и најпродаваните јапонски пива. Станува збор за суво пиво со јасен, лесен вкус. Всушност Asahi е револуционерно пиво направено како апсолутна спротивност од горчливите и тешки пива. Се произведува по уникатна и иновативна јапонска техника за производство на пиво со најдобрите состојки. Asahi е најпосакувано премиум јапонско пиво за потрошувачите ширум светот.

Дисконт „Рај“ постојано ја збогатува понудата на пијалаци и производи за широка потрошувачка, следејќи ги светските трендови кои сега се присутни и кај нас.

Популарно