Латас: Заев е политички глуп, да не е ќе знае дека човек е најлош кога нема што да загуби, јас веќе немам, а тој има

За корупцијата на власта веќе не зборува само опозицијата туку и оние кои се во самата власт. Од Ден Дончев дознавме дека последниве години од Македонија во Швајцарија Фамилијата и нивните извршители на работите изнеле најмалку десет милиони евра во швајцарските банки. За толку знае Ден Дончев.

Како тоа да не беше доволно, слушнавме дека црногорски бизнисмен од Русија на Зоран Заев и генескот на владата Рашковски им исплатил 300.000 евра и “им дал 2.000 квадрати“, секако не без интерес, друже Зоки како премиер да му ги врати барем петодупло. Им платил со пари од Русија.

Петре Шилегов, од градската каса на Скопје, плати 280.000 евра за куќа за пингвини во Зоолошка градина. Еј, 280.000 евра за пингвини, и тоа сред криза и пред избори! И скопјани му ќутат. Ќутете, и шлапкајте со пингвините на Чомбе.

За директорот на Зоолошка, Чомбе, и Петре Шилегов ќарот од куќата за пингвини им е најмалку по еден стан од 100 квадрата, за секој од нив. Ќарија 250.000 евра од пингвини!

Боки 13 поднел кривични пријави според кои парите од рекет завршиле кај браќата Заеви, онака како што Боки и официјално соопшти пред судот. Толку докази за корупција, во само една недела, нема ниту една држава, ниту една власт во светов.

И тие, таквите, на избори ветуваат поштење и работа. Зоран Заев и Оливер Спасовски им се закануваат на судиите дека после изборите ќе ги сотреле. И треба да ги сотрат, никој не поштуе полтрони и извршители откако ќе ја извршат својата функција. Се што Заев бараше од нив, и плус од тоа за секој случај даваа од себе.

Напикаа во затвор 50 луѓе за државен удар кој, замисли, се случил без оружје. А не е државен удар без кворум, со 57 гласа, да смениш легална власт со свечена химна на Албанија. Не е државен удар да смениш име на држава со референдум кој Државна изборна комисија написмено ти го прогласила за неуспешен. Не е државен удар да смениш Устав и избришеш оснивачки акт на државата од АСНОМ после кој остануваш без тапија и основ за државноста.

За обвинителите и судот не е криминал, општо загрозување на животи кога Сашо Тасевски личен, партиски бодигард на друже Зоки и Оливер Спасовски ќе извади пиштол сред Собрание и ќе пука. Кој му дозволил на партиски бодигард да влезе со оружје во собрание. Одговарал ли за тоа и за пукањето во толпа луѓе.

Судиите на Зоран Заев за ова ќутат како зомбија, а спакуваа четири години затвор за насилство и осудија старец кој ја повлекол Шекеринска за коса. Шекеринска, која во тие моменти врши државен удар и насилна промена на власт.

Заев го снимија со ПИ судски мерки како бара рекет, а бара исто како и Боки 13 и адвокатот Димишков, ист е моделот. Но, тоа не е доказ за неговите судии. Ослободен е. Така решил судот. Како што обвинителството реши дека Гугл снимки не се доказ за дивоградбата Цареви кули во Струмица затоа што човекот е пријател на друже Зоки, како брат му бил близок.

Зоран Заев од обвинителите и судиите создаде партали за бришење патос по патот на својата корупција и кариера. Ако случајно задоцнат, помислат дека може и треба поинаку, јавно им се заканува дека ќе ги распушти како распашана банда.

Тие, обвинителите и судиите, се во првиот ред на зомби креатурите од спотот на ВМРО. Ги гледаме со години, ги видовме во Рекет и другите случаи, во рекетите имало и обвинители и судии и нивни, роднински адвокати. Краделе заедно со Зоран Заев, и ние треба да им веруваме дека се независни. Банда влекачи.

Над 200 луѓе, во оваа мала Македонија, се по истраги, притвори, затвори и по судови по барање на Зоран Заев само за тој да дојде и опстане на власт. Кој ги гони, кој ги суди? Катица Јанева од СЈО е во затвор за корупција. Нејзините десет обвинители се пред истрага и судење за неосновано богатење бидејќи без закон меѓу себе си поделиле милион евра над платите.

И, само ова де е, а не е само тоа, може ли таа корумпирана банда од СЈО некого воопшто да обвинува. Не обвинуваат најкорумпираните во државата! Заев и СЈО.

Не куќа за пингвини, утре СДСМ и Шилегов за 280.000 евра ќе ви продадат и куќа за ластовички. Им се погоди ебењето народ, и сега тешко се менуваат улогите.

Кога сме кај СЈО, обвинителите и судот, јас сум тука учесник и сведок. Имам две судења: за даночно затајување и за дивоградба. Никогаш не сум кажал јавно ништо за ова, и за да има јавноста сознание од двете страни еве, накусо, за што се работи.

– Даночно затајување. Суден сум дека сум извршил затајување на данок затоа што сум набавувал опрема за видео, аудио и компјутерска обработка во моја маркетинг агенција. Агенцијата работела, правела видео реклами, форшпани и спотови и имала приход за кој се платил данокот, тоа никој не го спори.

Спорно е, според обвинението, дека не сум имал право на набавки на опрема затоа што Агенцијата немала вработени. За тоа ме судат. Во обвинението нема товарење за фалсификувани документи, нема двојно книгиводство. Секој документ што постои во книговодството е прегледан од УЈП. УЈП има четири теренски контроли и Уверенија дека ни јас ни фирмите не должиме даноци. СЈО не ги признава решенијата на УЈП и Уверенијата дека не должам данок. За Решенијата на УЈП дека не се должи данок не е побарана ревизија, не се поништени… активни се.

Замисли се себе во ова. Имаш фирма, работиш според прописи и со овластен сметководител, за десет години четири пати ти влегле УЈП и издале решенија дека не должиш данок. После девет години ти доаѓа СЈО, ти вика за нас не важат решенијата на УЈП, крив си што си работел според стандард на УЈП.

Истата држава со една надлежна институција со 17 Решенија и Уверенија тврди дека ни јас ни моите фирми не должиме данок, друга државна институција – СЈО тврди дека има даночно затајување. Едно од овие две треба да не постои за другото да има активна важност. Но, кога СЈО и Заев треба да гонат, нема закон.

– Дивоградба. Моите два брата и јас, сме изградиле куќи во Зелениково во кои двајца од нас постојано живеат. Имаме решение за градба и куќите се по закон запишани во катастар. Не постои ниту еден запис од Општина, градежен инспектор или друга институција дека има нешто спорно со градењето.

По пет години од решението за градба доаѓа СЈО и вели: не признаваме решение за градба, си почнал со градење пред решението, имаме снимки од Гугл и те обвинуваме со заканета казна од осум години затвор. Точка.

Поднесуваме шест решенија на Основно јавно обвинителство дека за ова дело не може да се гони по службена должност, туку само по утврдена состојба и решение од градежен инспектор. Така е и според пракса, и според закон, а никој градежен инспектор не утврдил ништо спорно.

Може ли да ве казнат за брзо возење без записник од сообраќајна полиција? На Гугл така виделе. Сите сведоци, од Општината која издала градежна дозвола, преку изведувач на работите написмено и со судско сведочење тврдат дека е градено законски, после издавање на градежната дозвола.

Судот пресудува ослободителна пресуда. Судијката која пресудила не е од листата на СДСМ за таканареченото сваровски судство. Напротив. Заев и СЈО се жалат. Државниот обвинител Љубомир Јовевски, поставен од СДСМ на таа функција дури во трет обид во собранието откако два пати не добил доволно гласови, веднаш по пресудата јавно побара смена на судијката и укинување на пресудата. Пресуди тој.

И сега, бетон елемент. Вишото јавно обвинителство од Апелција бара да се одбие жалбата на СЈО поднесена преку ОЈО Скопје како неоснована. Надлежните над СЈО и ОЈО Скопје написмено потврдија дека ослободителната пресуда треба да се потврди и во Апелација, и со тоа нема основ за жалба од СЈО.

Но, Зоран Заев се потрудил ништо да не заврши надвор од негови интереси и контрола. Во советот на Апелација ја става Тања Милева, сопруга на нивниот партиски функционер во ДИК, Игор Милев, донесена од Велес во Апелација во 2017-та. Со советот во Апелација претседава судијката Татјана Дуковска, еден од јастребите и извршителите на СДСМ и Заев во Апелација, суд кој е најмногу, целсно под контрола на Фамилијата.

Апелација пресудува: без оглед на фактите, пресудата и ставот на Вишото јавно обвинителство пресудата се укинува со налог – да се смени судијата кој пресудата ја донел – со друг судија! Се бара некој од судиите под контрола на Заев и СДСМ.

И тоа не е се. Финале: Од септември почнуваат судења од ново, и за даноците и за дивоградбата. Сменети ми се судиите. За да не му текне на некој судија да суди по закон, па за двата предмети избрани ми се – исти судијки. Да нема ризик за Зоран Заев.

Но, Зоран Заев е политички глуп. Да не е ќе знае дека човек е најлош кога нема што да загуби. Јасно ми е, јас веќе немам, а тој има. И ќе губи едно по едно, се додека постојам.

Доаѓаат избори. Мицкоски си даде рок од шест месеци дека ќе расчисти со корупцијата, особено во обвинителството и судството. Јас, и уште најмалку 200 фамилии, будно ќе следиме што се случува со тоа ветување. Или ќе го исполни, или за нас тој ќе стане уште еден од Фамилијата на Заеви. Јас му верувам на Даскалот.

Колумна на Драган Павловиќ – Латас

ЕУ ќе и додели 160 милиони евра на Северна Македонија за спас од економскиот колапс од пандемијата со ковид-19

Европската комисија одлучи на Северна Македонија да и додели 160 милиони евра од пакетот за макрофинансиска помош, МФП, како поддршка на економијата во земјата која е погодена од корона вирусот. Целиот пакетот кој се однесува на 10 земји, е тежок вкупно 3 милијарди евра и е наменет за зајакнување на фискалното управување и транспарентноста, борбата против корупцијата, подобрување на финансискиот сектор и на деловното опкружување и справување со невработеноста кај младите.

„Комисијата договори Меморандуми за разбирање за програми за макрофинансиска помош (МФП) со осум партнери. Договорите се дел од Пакетот за МФП од вкупно 3 милијарди евра за десет земји кои се во процесот на проширување и за земји од соседството, со цел да им се помогне да го ограничат економскиот колапс од пандемијата. Тековната и брза имплементација на овие програми е важен показател на солидарноста на ЕУ во време на криза од претходно невидени размери“, се вели во соопштението испратено од Брисел.

Инаку, Меморандумите за разбирање се веќе договорени со Албанија, Грузија, Јордан, Косово, Молдавија, Црна Гора, Северна Македонија и Украина, а документите се официјално потпишани со четири од нив: Косово, Молдавија, Северна Македонија и Украина. Во тек се преговорите со Босна и Херцеговина и Тунис.

Валдис Домбровскис, извршен потпретседател за економија која базира на социјална праведност и просперитет, изјави: „Како дел од глобалниот одговор на ЕУ на пандемијата со корона вирусот, се трудиме да им помогнеме на нашите соседни земји да го ублажат најлошиот економски удар. Овие „кризни програми за МФП“ ќе бидат дефинирани со конкретни реформски обврски. На тој начин ќе им се помогне на соседните земји да ги покријат потребите од надворешно финансирање во периодот 2020-21 година, во справувањето со економскиот удар од пандемијата.“

Според Паоло Гентилони, Комесар за економија, пандемијата со ковид-19 има невидени економски и социјални удари врз земјите од целиот свет. „Оние кои се во процес на проширување, како и земјите од соседството се сериозно погодени, а ние како Унија имаме финансиска сила да им помогнеме да го ограничат економскиот колапс“, рече тој.

Според договорите, Албанија ќе добие 180 милиони евра за зајакнување на јавните финансии и отпорност на финансискиот сектор, подобрување на владеењето и борбата против корупцијата и унапредување на социјалната заштита, Грузија 150 милиони евра, Јордан 700 милиони евра, Косово 100 милиони евра, Молдавија 100 милиони евра, Црна Гора 60 милиони евра и Украина 1,2 милијарди евра.

Меморандумите се чекор кон првото доделување на средства во рамки на програмите, што е условено со политички предуслови, почитување на демократските принципи, човековите права и владеењето на правото. Земјите-кориснички би требало да се корисници и на програмата за финансиска помош од ММФ.

МФП е дел од поширокиот ангажман на ЕУ со земјите од соседството и оние кои се во процес на проширување и е наменета како инструмент за реакција во случај на кризи. Одлуката за доделување на оваа помош на десет земји, во контекст на ковид-19 пандемијата беше предложена од Комисијата на 22 април и усвоена од Европскиот парламент и Советот на 25 мај годинава.

СДСМ ЈАВУВА: Мандатар за состав на новата влада ќе биде Зоран Заев

И утрово соопштение од СДСМ, во кое за разлика од претходните нивни дописи до јавноста, сега тврдат дека нивниот лидер Зоран Заев ќе биде мандатар за состав на новата влада.

Дали значи дека има напредок во преговорите.

„Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев ќе биде мандаторот за состав на новата Влада која ќе ја води државата напред во следните четири години.

Во тек се сериозни разговори за формирање стабилно парламентарно мнозинство и владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат.

Затоа што, успешните политики на СДСМ и Владата која ја предводи се потврдија и на последните парламентарни избори“, пишуваат од СДСМ. .

Граѓаните го одбраа концептот кој ја води државата напред, концептот кој ги враќа парите назад кај граѓаните и со своето избирачко право потврдија дека сакаат да продолжат по тој пат. Кон градење на нова развојна економија, која креира нови работни места и создава шанса за секој.

„Покажавме дека и во време на најголемата светска криза се грижиме за сите граѓани. Преку антикризни мерки со цел зачувување на работните места и оддржување на бизнисите во живот, наместо ставање клуч на врата.

Љупчо Николовски: Јас и Заев се откажуваме од патните трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, на својот профил на Фејсбук објави дека тој и претседателот на владеачката партија Зоран Заев вчера потпишале нотарски изјави со кои и двајцата се откажуваат од исплатата на патните трошоци.

Тој ги повика и останатите пратеници да го следат нивниот пример и да го направат истото.

„Укинувањето на патните трошоци за пратениците е изборно ветување на СДСМ и наша програмска определба. За да дадеме пример, да бидеме оние од кои оваа иницијатива тргнува во пракса, вчера заедно со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги потпишавме изјавите со кои јас и тој, официјално се откажуваме од средствата кои ни следуваат на имe на патни трошоци.

Ги охрабрувам колегите од сите партии да го следат овој чекор. Да дадеме мал придонес во насочување на што повеќе пари кај граѓаните, кај оние на кои им се најпотребни“, напиша Николовски.

Сепак, јавноста очекува, доколку СДСМ повторно состави нова Влада, Николовски и Заев да не бидат пратеници во Собранието на РСМ.

Популарно