Короната нема да исчезне, два фактора се клучни за заразата

Водечкиот германски виролог -Штрик изјавил дека постојат два фактори кои што се карактеристични за респираторните вируси или пак за коронавирусот, кои што придонесуваат во инфекцијата – близината и времето.

Професор Хендрик Штрик кој  е еден од водечките германски виролози и директор на Институтот за вирологија и истражување на ХИВ при Универзитетот во Бон, деновиве изјавил дека не очекува дека коронавирусот ќе исчезне, туку дека и ќе стане нов вид на постојано присутен вирус.

„Моментално во светот постојат четири ендемски коронавируси од кои човекот се заразува, и мислам дека SARS-CoV2 се развива во таков вирус“ – изјавил тој.

Штрик навел дека вирусот не може да се уништи додека не се пронајде вакцина.

„До денес не сме ја пронашле вакцината против патогените човечки вируси корона, така што мора да се интегрира SARS-CoV2 во нашиот секојдневен живот“ – истакнал тој во интервју за „Спутник“.

Зборувајќи за главните фактори на заразата, Штрик изјавил дека постојат два фактори кои што се карактеристични за респираторните или пак корона вирусите кои што водат до инфекција – близина и време.

„Доколку се наоѓате покрај заразена личност и поминувате со неа многу време, најверојатно е да ја добиете инфекцијата“ – нагласил Штрик и додал дека ризикот од инфекција дополнително се зголемува во затворените простории, затоа што отсуството на ветер и сонце значи дека капките од вирусот можат полесно да опстанат во воздухот.

Тој навел дека маските се ефикасни затоа што можат да го намалат ризикот од инфекција SARS-CoV2, како што покажало едно истражување.

„Но, доколку маската се користи неправилно, доколку ја носите неколку недели, доколку не се пере, непрекинато се допира, тогаш таквата маска е погодна за бактерии и вируси“ – изјавил Штрик и предупредил дека тоа може да предизвика и други болести.

Поховани пилешки стапчиња

Поховани пилешки стапчиња

СОСТОЈКИ:

500 гр бело месо

200 гр презла

100 гр сусам

100 гр брашно

2 лажици сув зачин

1 лажичка бибер

4 јајца

2 рамни лажички сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Исечкајте го белото месо на шницли. Исчукајте го, ставете сув зачин и бибер од двете страни и исечкајте на ленти со дебелина од 1,5-2 см и должина од 6-7 см. Извалкајте ги во брашно. Потоа разматете јајца и сол, па во друга чинија измешајте презла со сусам и сув зачин.

Во тава ставете доста масло и кога ќе се загрее додајте стапчиња кои сте ги извалкале во брашно, па во јајца и на крај во презла. Пржете додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

ОВАА БЕБЕШКА ХРАНА НЕ ЈА КУПУВАЈТЕ НИКОГАШ ПОВТОРНО, ОПАСНА Е!

Во рекламата на „HiPP 3 Junior COMBIOTIC“ означува дека малите деца можат да ги задоволат потребите за витамин Д и калциум само доколку го јадат овој производ, што е апсолутна лага.

Со првостепената пресуда Окружниот суд во Минхен ја потврди тужбата на германската организација за потрошувачи VZBV против компанијата „HiPP“, добро познат производител на храна за бебиња. Според таа пресуда, на компанијата и се забранет нејасни изјави на етикетите и реклами за потребата на бебето за витамин Д и калциум, а со тоа и потребата да се консумираат формули од млеко.

Имено, во рекламата за „HiPP 3 Junior COMBIOTIC“ се вели дека децата со нормално балансирана диета не можат да ги задоволат потребите за витамин Д и калциум, додека со нивниот производ тоа го можат, што е многу проблематично тврдење.

Окружниот суд во Минхен пресуди дека ваквиот начин на рекламирање е погрешен и затоа е забранет.

Неодговорни тврдења

Кога станува збор за храна за бебиња, компаниите треба да бидат особено одговорни и да не ги доведуваат во заблуда потрошувачите со своите понуди во реклами, туку да ја стекнат својата доверба. Исто така, да вклучува јасни и недвосмислени информации за витамини, минерали и други хранливи материи, вели Сузана Аинсидлер, правен советник во VZBV, додавајќи:

Родителите не треба да мислат дека одредени производи се неопходни за исхрана и развој на нивните деца. На децата постари од една година обично не им треба посебна храна.

Прекршена регулатива

Окружниот суд во Минхен се согласи со организацијата VZBV дека „HiPP“ рекламирањето создава таков впечаток дека избалансираната и разновидна диета не може да ги задоволи потребите на децата за витамин Д и калциум – така што „HiPP COMBIOTIC производот е одлична алтернатива“. На официјалната веб-страница се наведува дека на детето му треба седум пати повеќе витамин Д од возрасен.

Во реалноста, сепак, според препораките на експертите, на децата не им треба повеќе витамин Д или калциум од возрасните. Со овие изјави компанијата ја прекршила Регулативата на Европскиот парламент и Советот за побарувања за храна и здравје, во која се вели дека побарувањата не смеат да бидат погрешни и не смеат да наведуваат, претпоставуваат или имплицираат дека урамнотежената диета не може да ги обезбеди потребните количини на хранливи материи.

Погрешно е и пакувањето

Германскиот суд, исто така, ги опиша информациите на пакувањето како погрешни, затоа што зборува и за истите потребите на детето како во горенаведената реклама. И на страницата на оваа компанија, која е наменета за балканскиот пазар, се истакнат овие погрешни информации. Компанијата „HiPP“ не се огласи во врска со пресудата на германскиот суд и досега не ги повлече спорните изјави.

извор: popara.mk

Царска пита готова за миг

Одличен рецепт за царска или шпанска пита.

СОСТОЈКИ:

3-4 кисели краставички

1,5 кисела пиперка

150 гр салама

150 гр кашкавал

5 јајца

200 мл јогурт

180 мл масло

2 чаши бело брашно

1,5 лажичка сол

1 кесичка прашок за печиво

Начинот на подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Готви.мк

Популарно