Погледнете зошто

Маж од источна Кина доживеал тројно кинење на бешиката поради задржување на течноста цели 18 часа, објавија докторите.

Господин Ху, наводно, заспал цврсто по 10 пива во текот на вечерната забава, а притоа ниту еднаш не бил да мокри.

Се разбудил со интензивни болки во стомакот, а кога стигнал во болница, се покажало дека бешиката му пукнала дури на три места.

Докторите биле изненадени од сцената и поради тоа што Ху до доаѓањето во болнцата уште не бил целосно трезен.

Ова е убедливо најубавото балконско цвеќе

Метеоролозите најавуваат доаѓање на потопли денови, а тоа значи дека сè повеќе време ќе поминуваме надвор. Вистинско време е да ја уредите терасата и да направите мала оаза за уживање. Овие билки се најдобриот избор во тој случај, велат искусните градинари.

Без оглед на тоа дали вашата тераса се наоѓа на сончева страна или во ладовина, ова цвеќе раскошно ќе цути…

Бегонија

Бегониите лесно се одгледуваат, се чуваат во мала сенка и ќе цутат постојано во текот на летото, а ќе ја разубават секоја тераса. Природно живеалиште на бегонијата се тропските дождовни шуми, што значи дека од нега им треба само редовно полевање.

Ден и ноќ

Оваа билка е омилена поради своите специфични шари. Припаѓа на семејството темјанушки, а многу лесно се одржува. Ден и ноќ е отпорна билка, па нема да ѝ пречат промените на температурата, како ни престојот на јако сонце, но ни на ладно. Ова цвеќе има тенко разгрането стебло, бујни листови и цветови што растат поединечно на долги дршки.

Петунија

Петунијата е најчестиот избор за уредување на балконите. Со оглед на тоа што цути раскошно и што ја красат прекрасни цветови, не е ни чудо што им е омилена на многумина. Оваа препознатлива цветна убавица доаѓа во многу облици и бои на цветови: бела, жолта, розова, виолетова, сина и црвена, а може да биде и двобојна. Цути од јуни до септември, лесно се одржува, единствено морате да водите сметка да не е на ветер.

Сардела

Уникатна, повеќегодишна билка што произведува прекрасни, нежни цвеќиња во различни бои и форми. Не изискува посебна нега, па затоа им успева и на апсолутните почетници во светот на градинарството. Според старите верувања, сарделата носи среќа, па многумина се одлучуваат за ова цвеќе – поради неговата богата симболика.

Џунџуле

Овој цвет е многу популарен, првенствено поради раскошниот изглед, но и поради фактот што во каква земја и да го посадите ова растение, тоа ќе успее. Цути во текот на цело лето, а ако сакате да го продолжите цутењето, задолжително отстранувајте ги овенатите цветови и редовно полевајте го.

Исчистете ја машината за перење со само две состојки

Дали ви се случува да извадите свежо испрани алишта од машина а тие да не мирисаат како што треба? Една причина поради тоа е неправилното одржавање на амшината за перење.

Таа често се користи, па затоа треба и често да се чисти.

За да се ослободите од нечистотиите , непријатните мириси, но и бигоро, потребно ви е оцет и сода бикарбона.

Во бубањот ставете100 грама сода и додадете 1 децилитар оцет, па пуштете ја машината празна на најкратката програма која ја има вашата машина.

Содата и оцетот ќе го растопат бигорот и ќе ги уништат непријатните мириси.

Генијални трикови за темниот тен да трае до следното лето

За да и обезбедите на кожата долготраен тен, ве советуваме да ги направите следниве три чекори:

Редовен пилинг

Иако првата мисла е дека пилингот го отстранува тенот, овој чекор е клучен за долготраен тен. Површинскиот слој на кожата се лупи околу секои две недели, па затоа е важно да се отстранат мртвите клетки, така што сончевите зраци продираат до кожата. На тој начин се добива длабок тен, кој ќе трае цело лето. За рамномерен тен, направете лесен пилинг на секои две недели. Пилингот можете да го подготвите сами со мешавина од шеќер и мед, кафе и маслиново масло или овесна каша и сол.

Хидратација на кожата надвор и внатре

Овој чекор е многу важен за добивање на рамномерен тен. Негувајте ја кожата секој ден, особено кога сте почесто на сонце. Обрнете посебно внимание на деловите од вашето тело кои најмногу се сушат. Ова лесно ќе го забележите бидејќи кожата најбрзо апсорбира на овие места. За време на сончањето, користете производи кои обезбедуваат заштита, но исто така хидрирајте ги и стимулирајте ги природните процеси на сончање на кожата. Покрај тоа, кожата треба да се хидрира одвнатре. Бидејќи многу се потиме во текот на летото, треба да се осигураме дека имаме доволно вода.

Избегнувајте туширање во топла вода

Долготрајното туширање со топла вода ја суши кожата, затоа држете се до млака вода и хидрантни гелови за туширање доколку сакате вашата кожа да го задржи долготраен тен. Исто така избегнувајте производи за депилација на база на киселина, бидејќи тие го отстрануваат слојот на вашата кожа заедно со бојата.

Популарно