ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА СО КОРОНАТА: Српската естрада во солзи, беше неразделив со познатите пејачи, а замина на небото толку млад…

Српската естрада во солзи и неверување откако денеска како гром од ведро небо одекна веста за смртта на познатиот менаџер Бор Лалевиќ.

Бор кој соработуваше со многу српски пејачи меѓу кои Ацо Пејовиќ, Лексингтон бенд, Милица Тодоровиќ и многу други ја изгуби битката со коронавирусот.

Бор кој соработуваше со многу српски пејачи меѓу кои Ацо Пејовиќ, Лексингтон бенд, Милица Тодоровиќ и многу други ја изгуби битката со коронавирусот.

Тој освен тоа е познат и по организирањето на многу големи концерти во соседството.

Јала Брат и Буба Корели преку својот Инстаграм профил се опростија од менаџерот со зборовите мирно да спие, додека новинарот Немања Вујичиќ му посака да патува со ангелите на подобро место.

Нека почива во мир.

Три дена по породувањето од ковид-19 почина директорката на Институтот за мајки и деца во Сараево

Директотка на Институтот за мајки и деца во Сараево, Белма Шољанин, починала денеска од последици предизвикани од коронавирусот. Како што пренесуваат босанските медиуми, 37-годишната Шољанин, била хоспитализирана во 35. недела од бременоста, со тешка клиничка слика и запаление на градите.

Кога бременоста се развила до минималната зрелост на бебето, бил направен царски рез, по што повторно била ставена во изолација и продолжило лекувањето.

Три дена подоцна, Шољанин ја загубила битката.

Нејзиниот сопруг и двете ќерки, исто така се заразени, додека новороденото момче е негативно.

Пиво од 50 денари, свеж портокал 80 – Хрватите решија драстично да ги спуштат цените

Aко изминатите години Хрватска важеше за една од поскапите туристички земји, а фотографиите со фискални сметки на туристите го изненадија регионот поради високите цени, здравствената криза го промени тоа. Се изненадиле од цените во Дубровник, за пица, два сока и кафе платиле помалку од 10 евра

Репортерите на „Глас Истре“ пишуваат дека ја пронашле најевтината плажа на јадранското приморје годинава. Станува збор за плажата Дуга Увала на источната обала на Истра.

За да ги привлечат гостите во оваа тешка сезона, менаџментот на хотелот кој се наоѓа во близина на плажата, решил годинава да понуди доста попристапно мени. Топка сладолед кошта 40 денари, што за хрватското приморје е премија. За мало пиво треба да одвоите 50 денари, а за големо 80. И соковите се продаваат колку и сладоледот, а свежо цедените сокови и палачинките, пак, 80 денари.

Порција свежи сардини тука чини само 170 денари, а најдобриот дел од сè, според хрватските репортери, е што бесплатно е користењето на голема трамполина.

Семејството и пријателите денеска се простија од писателката Исидора Бјелица

Српската писателка Исидора почина на 53-годишна возраст, по долгогодишна борба со опасната болест.

Писателката Исидора Бјелица почина на 5-ти август, по долгогодишна борба со ракот, а денес на 8-ми август со почеток во 15:50 часот одржан бил погребот.

На Новите гробишта во Белград присуствувале членови од семејството, пријатели, но и оние кои што го почитувале делото и ликот на Исидора, па упатиле последен поздрав и се простиле од неа.

Меѓу нив биле синот на Исидора, Лав, ќерката Вила, сопругот Небојша, како и нејзините родители, мајката Невенка и татко Димитрие.

Од српските јавни личности присуствувале познати политичари и музичари со нивните семејства.

Инаку, комеморацијата во чест на Исидора била одржана денес, во 12 часот во малата сала во Сава центарот.

Популарно