ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА СО КОРОНАТА: Српската естрада во солзи, беше неразделив со познатите пејачи, а замина на небото толку млад…

Српската естрада во солзи и неверување откако денеска како гром од ведро небо одекна веста за смртта на познатиот менаџер Бор Лалевиќ.

Бор кој соработуваше со многу српски пејачи меѓу кои Ацо Пејовиќ, Лексингтон бенд, Милица Тодоровиќ и многу други ја изгуби битката со коронавирусот.

Бор кој соработуваше со многу српски пејачи меѓу кои Ацо Пејовиќ, Лексингтон бенд, Милица Тодоровиќ и многу други ја изгуби битката со коронавирусот.

Тој освен тоа е познат и по организирањето на многу големи концерти во соседството.

Јала Брат и Буба Корели преку својот Инстаграм профил се опростија од менаџерот со зборовите мирно да спие, додека новинарот Немања Вујичиќ му посака да патува со ангелите на подобро место.

Нека почива во мир.

Грција ги отвори плажите – СМС-порака со код за резервирање лежалка

Помалку од три недели откако Грција ги отвори своите граници за граѓаните на земјите од ЕУ, но и за граѓаните на Србија, Велика Британија, Обединетите Арапски Емирати и Велика Британија, плажите денес се конечно отворени.

Пред пет дена беа отворени терасите на рестораните и кафулињата, кои беа преполни со луѓе, што не може да се каже за плажите, бидејќи посетителите мора да следат бројни правила.

Туристите прво мора да испратат СМС-порака со код ако сакаат да резервираат лежалка на некоја од плажите.

Кога станува збор за мерките што се применуваат на плажите, тоа значи дека растојанието помеѓу комплетите (чадори и две лежалки) мора да биде најмалку 4 метри. Ова правило може да се прекрши само ако семејства со повеќе членови дојдат на плажа.

Вработените на плажата се должни да го дезинфицираат мебелот пред да им биде дозволено на новите гости да изнајмат чадор и лежалки.

Музиката е забранета во рестораните, а не смее да се задржите ниту во баровите на плажата.

Сето тоа, сепак, не ги обесхрабри граѓаните на Грција да побрзаат на уредените плажи и да уживаат во пливањето и сончањето.

„Кога последен пат разговарав со грчкиот министер за туриам Теохарис, од 14-ти мај граѓаните на Македонија ќе можат да влезат кај јужниот сосед, не постар од 72 часа или со потврда за вакцинација“, соопшти завчера министерот за здравство, Венко Филипче на прес-конференција.

Сепак, тој не можеше да потврди дали нашата земја ќе биде во оние, за кои што ќе важи и потврдата од брз антигенски тест.

„Тогаш Теохарис не знаеше и се уште немаме информација, дали ќе бидеме во таа група на земји. Се чека одлука од грчката Влада“, изјави Филипче.

Црна Гора: Туристите кои ќе се заразат со коронавирус ќе се лекуваат на сметка на државата

Во пресрет на туристичката сезона во Црна Гора, се финализираат здравствените протоколи, а Владата донесе одлука да им обезбеди на странските туристи кои за време на престојот во земјата ќе се заразат со коронавирус, да се лекуваат на сметка на државата.

Црногорскиот министер за економски развој Јаков Милатовиќ на прес-конференција рече дека здравствените протоколи следната недела ќе бидат дистрибуирани до туристичкиот сектор и амбасадите и ќе бидат на англиски и руски јазик.

Министерката за здравство на Црна Гора Јелена Боровиниќ Бојовиќ, рече дека се обиделе да го поедностават протоколот и оти на туристите ќе им биде објаснето како да се однесуваат ако почувствуваат симптоми на Ковид-19 или се заразат со Ковид-19, пренесува „Вијести“.

– Владата донесе одлука туристите кои ќе се разболат од Ковид-19 за време на престојот во Црна Гора и ќе бидат хоспитализирани да бидат лекувани на сметка на државата, рече таа.

ПЦР тестирањето доколку им е потребно на туристите при враќање во нивната земја, ќе се врши непречено на два начини – едниот ќе биде организиран со помош на Институтот за јавно здравје на Црна Гора и ќе се изведува бесплатно, а туристите ќе можат да прават тестови и во приватни лаборатории.

Сите хотелиери ќе одвојат 10 проценти од капацитетот за можни случаи на Ковид-19, најави Боровиниќ Бојовиќ.

Рама: Албанија нема да постави никакви услови или пречки за туристите

Премиерот на Албанија Еди Рама, рече дека Албанија нема да им наметне никакви услови или пречки на оние кои оваа година сакаат да дојдат на летен одмор, пренесува Лајм.

Ова значи дека туристите кои сакаат да идат на одмор во Албанија нема да имаат потреба од потврда за вакцинација.

Рама истакна дека барањата за летни резервации постојано се зголемуваат.

“Албанија нема да постави услов или каква било пречка за сите оние кои сакаат да дојдат во Албанија на летен одмор. Ова треба да биде многу поуспешна туристичка сезона отколку минатата година”, рече Рама.

Популарно