МАКСИМАЛНО ОСВЕЖУВА - Исецкана лубеница измешајте со една билка и ќе ве разлади за секунда

Нема ништо подобро од лубеница на лето, а напитокот од неа ќе ни ги олесни жешките денови. Се што ви е потрено е лубеница и малку нане и добивате пијалок кој сигурно ќе ве освежи. 

Потребни состојки ви се;

150 грама лубеница на коцки, без семки

6 гранчиња нане

5 чаши вода со мраз

Исецката лубеница ставете ја во бокал. Малку здробете ги листовите нане за да пуштат арома, па измешајте ги со лубеница. Потоа во бокал ставете ја водата со мраз и оставете да стои во фрижидер најмалку 2 часа пред конзумирањето.

(Видео) Фантастичен трик за најдобри јајца на око

Јајцата може да се подготват на безброј начини, а еден корисник на Тик Ток откри како да направите најдобро јајце на око.

Потребно е да примените само една работа. Значи, искршете го јајцето во ладна тава, како што секогаш правите.

Но, потоа со маталка мешајте ја белката така што нема да ја допрете жолчката, се додека не добиете цврсти краеви. После тоа тавата ставете ја на шпорет и пржете додека белката не стврдне, а нејзините краеви не добијат златна боја.

Ова видео е прегледно повече од 8 милиони пати, а многумина откриле дека едвај чекаат да го пробаат. Целото видео можете да го погледнете ТУКА.

Погледнете што кажуваат за вас отпечатоците на вашите прсти

Дерматоглификата е научна дисциплина која ги проучува обрасците или моделите што епидермисот ги создава на врвовите на прстите, како и тоа како тие влијаат на нашата личност и моделите на однесување.

Јамки

Што кажуваат за вас отпечатоците од прстите?

Јамките се највообичаениот образец кај Европејците. Овој дизајн на отпечатоците од прстите одговара на смирени и балансирани карактери. Луѓето со вакви отпечатоци вообичаено се сочувствителни и се обидуваат да им помогнат на другите луѓе. Иако се внимателни, вредни и одговорни, тие ретко преземаат иницијатива.

Главниот извор на информации и чувства за овие луѓе е интеракцијата со другите. Тие се емотивно предвидливи и имаат големо срце. Вообичаено се во одлична здравствена состојба, иако како деца веројатно биле често болни. По правило, луѓето со ваков образец имаат сангвиничен темперамент. Ја презираат работата за која немаат интерес. Ако имате јамки на сите прсти, тогаш имате голема имагинација и вие сте сонувачи.

Криви линии

Што кажуваат за вас отпечатоците од прстите?

Луѓето со ваков образец на прстите се енергични и самоуверени. Нивната самодоверба може да се забележи во нивната појава, држење и движења. Понекогаш таа се граничи со тврдоглавост и скоро никогаш не можете да ги натерате да го променат своето мислење. Секоја одлука што ја носат, за нив е конечна.

Овие луѓе вообичаено имаат проблеми со прилагодувањето на нова средина и со слушањето на туѓото мислење. Тие го формираат своето мислење од практични примери, но често преферираат да ги користат другите луѓе за остварување на своите цели. Луѓето со криви линии на своите отпечатоци најчесто имаат колеричен темперамент. Тие ја ценат уметноста и музиката и имаат изразен и уметнички говор на телото.

Вртлози

Што кажуваат за вас отпечатоците од прстите?

Луѓето со вртлози на отпечатоците од прстите се избувливи, но искрени и широкогради. Тие поседуваат природни таленти, брзо учат и се подготвени да го анализираат своето опкружување. Често почнуваат повеќе работи одеднаш и се откажуваат на половина пат, откако ќе го изгубат интересот. Овие луѓе имаа нестабилен карактер, непредвидливи се и ги кријат своите вистински чувства и мисли. Се стремат кон осаменост. Често се незадоволни од себе и се сомневаат во сѐ и во секого. Нивниот извор на импресии се наоѓа длабоко во нив, додека информациите најчесто ги собираат преку читање.

Нивниот темперамент е флегматичен. Говорат безизразно, тивко и бавно. Ако луѓето имаат вртлози на показалецот од двете раце, тогаш тие се родени мислители. Ги привлекуваат програмирањето, правните науки и истражувањата. Луѓето со ваков образец имаат сестран и комплексен карактер и често не се свесни за своите можности.

Навални: „Путин ме отру, немам друга верзија“

За време на авионски  лет во Русија на 20 август на рускиот опозиционер ненадејно му се слоши, кога авионот итно слетал во сибирскиот град Омск за да биде тој пренесен во болница.

Веднаш штом му се слоши, неговата портпаролка Кира Јармиш објави дека можеби бил отруен. Руските лекари изјавија дека не откриле трага од отров, тврдејќи дека тој страдал од остар пад на гликоза. Два дена подоцна, тој беше пренесен во Берлин, на понатамошно лекување во болница на инсистирање на неговото семејство.

Германските специјалисти во анализите пронајдоа траги од нервниот агенс „Новичок“.

Обвинението на Навални доаѓа само неколку дена откако германски магазин објави дека германската канцеларка Ангела Меркел тајно го посетила Навални додека тој бил во болница во Берлин.

„Тврдам дека Путин стои зад злосторството и немам друга верзија за тоа што се случи“, нагласи рускиот опозиционер Навални во интервју за германскиот магазин Шпигел.

Популарно