(Фото) Илинден го наполни, но и го извалка македонскиот бисер

Високите температури, продолжениот викенд и затворените граници со соседни држави ги наполни сместувачките капацитети во Охрид. Охриѓани на социјалните мрежи сведочат дека градот е веќе полн и го живее врвот на оваа сезона. 

Дел од граѓаните овој викенд летуваат на сопствена сметка, но дел ги користат бенифициите преку ваучерите за домашен туризам кои ги додели државата.

На социјалните мрежи утрово беа објавени фотографии на кои се гледа дека Охрид тоне во смет. Градските јавни претпријатија утрово се обидуваат да ја вратат во нормала состојбата и да го исчистат град од заостанатиот смет по улиците.

Али Ахмети ги покани Касами, Села, Гаши и Тачи на заедничка средба

Али Ахмети, претседателот на ДУИ, ги покани на заедничка средба лидерите на Алтернатива, БЕСА, Алијанса за Албанците и ДПА - Африм Гаши, Билал Касами, Зијадин Села и Мендух Тачи.

„По предвремените парламентарни избори на 15 јули 2020 година, чест ми е што ве поканувам на заедничка средба на иста маса како лидери на албанските парламентарни партии. Ве поканувам на денот на годишнината од Охридскиот рамковен договор, четврток, на 13.08.2020, со почеток во 12:00 часот, во хотелот Парк во Скопје“, напиша Ахмети на Фејсбук.

ДУИ има 15 пратеници во Собранието, најмногу од суте други останати партии кои го застапуваат албанскиот блок. Според роковите, има уште пет дена можност некој од лидерите да побара мандат за составување на Влада.

  

ОТКАКО НАПРАВИ БУРА - Димитар Апасиев се спореди со Фидел Кастро, најавува дека нема да коалицира со партии што имале дамки

Се споредува ли Димитар Апасиев со Фидел Кастро.

Денеска се јави со нов пост на фејсбук, во кој кажува став на починатиот кубански револуционер - дека не треба да се коалицира со партии кои имаат дамки во своето работење, бидејќи тоа ја разводенува идеологијата.

Значи ли ова дека Апасиев најавува дека нема да влезе во коалиција со ниту една од партиите кои преговараат да формираат влада, со што всушност двата пратеника на Левица ќе делуваат како опозиција.

Еве што напиша Апасиев. 

„Првата политичка партија во која учествувал Фидел Кастро е партијата „ОРТОДОКСО“. Во 1948 година Партијата освоила само 2 (две) пратенички места во кубанскиот парламент. 

Ставот на младиот Фидел бил: „Не смее да има никакво коалицирање со партии кои имаат дамки во своето работење! Коалицирањето ќе ја разводни идеологијата. Од тоа корист ќе имаат само нашите ривали“ 

p.s. Случајност!? Не би рекол“, пишува утрово Апасиев на фејсбук.

Ова следува откако во саботата вечерта Апасиев ги разбранува духовите со тоа што ја опцу вицепремиерката Радмила Шекеринска, што предизвика бура во јавноста. 

Се досега, од Шекеринска нема реакција на овој пост кој беше осуден од многумина, а тој и денеска нема ништо да каже на таа тема. 

Колку чини лекувањето на еден пациент со „Ковид-19“ на државен трошок?

Болничкиот третман за еден пациент заразан од Ковид 19, го чини здравствениот систем илјадници евра. Почнувајќи од диагностицирањето со тест, клинички услуги, терапија со лекови и два други теста, до целосно лекување, просечниот трошок достигнува 2,628 евра за еден пациент.

Пациентот не плаќа никаков трошок. Овие податоци на Министерството за здравство се пресметани за 13 дневен престој во болница за еден пациент со тешка клиничка слика предизвикана од Ковид 19.

„Од пациентот нула па се до почетокот на август вкупниот трошок на болничките услуги за сите пациенти хоспитализирани од Ковид – 19 достигна шест милиони евра или близу 370 милиони денари“.

Пресметката на овој трошок е направен од податоците на ИЈЗ, од каде што известуваат дека до почетокот на август, кога вкупната бројка на заразени достигна 11 илјади, на болничко лекување се третирани над 2.000 пациенти. Според нив, актуелно од целата земја во болнички услови се третираат над 20% од пациентите. Во моментов во целава земја во болнички услови се третирани 338 пациенти со Ковид 19, од нив 109 се на кислородна терапија и 12 на механичка вентилација.

Од друга страна, милиони евра се потрошени и за масовните тестирања на суспектни и на останатите лица кои биле во контакт. Досега се реализирани над 110 илјади ПЦР тестови, каде според тендерскара цена од 3,500 денари за еден тест, државата ја чинело над 6,2 милиони евра. Само 25 илјади тестови се донации, останатите трошоци за направени тестови во државните лаборатории пациентите не ги плаќаат од нивниот џеб, туку ги покрива Фондот за здравствено осигурување.

izvor - alsat-m.tv/

Популарно