Две тинејџерки починале само неколку моменти откако објавиле фотографија

Две тинејџерки, кои обиколувале водопад во Бразил, починале откако паднале од висина од 30 метри, само неколку моменти откако објавиле фотографија од работ на природното чудо.

Моника Медеирос (19) и Бруна Веласкез (18) паднале под водопадот откако едната се лизнала во близина на врвот, а другата трганала да и помогне, пренесува News.com.au.

Девојчињата беа неразделни, велат нивните семејства по трагичниот настан.

Според медиумите, тие наводно заедно со пријатели тргнале да го разгледаат водопадот кај градот Лајес во Бразил.

Според полициското соопштение, едната девојка се лизнала додека одела во близина на врвот на водопадот, додека другата ја изгубила рамнотежата кога сакала да и помогне.

Пред да починат, девојките објавиле фотографија на социјалните мрежи на која седат на врвот на водопадот, додека група луѓе се во подножјето.

За жал, тие починале откако паднале заедно од висина од 30 метри. Според извештаите на медиумите, до овој водопад може да се стигне само пеш.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sem dúvida nossos roles são os melhores 🖤

A post shared by Monique Medeiros (@nique_medeiross) on

Веласкез била прогласена за мртва на самото место пред да пристигнат спасувачите, додека Медеирос починала во болницата каде подлегнала повредите откако била спасена.

Според локалните власти, водопадот каде што загинале девојчињата бил забранет за туристи, но локалното население често го посетувало ова подрачје.

Силен земјотрес во Грција, 6.7 степени според првичните проценки

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Според Геодинамикиот институт на грчката Национална опсерваторија  епицентарот на земјотресот бил на 19 километри северозападно од грчкиот остров Самос.

Епицентарот е во близина на турското крајбрежје, но земјотресот беше почувствуван речиси во сите делови на Грција и во Атина.

Едно лице убиено, неколкумина повредени во напад со нож во Ница

Рано утринава најмалку едно лице загина, а неколку други се повредени во напад со нож извршен во близина на црква во областа Нотр-Дам во Ница.

Од јавноста е побарано да ја избегнуваат областа каде што се случил инцидентот. Во моментов вооружената полиција спроведува голема безбедносна акција.

Градоначалникот на Ница, Кристијан Естроси потврди дека наводниот сторител е приведен и се заблагодари на полицијата за брзата реакција.

Мотивот за нападот останува нејасен, но градоначалникот Естроси потврди дека, врз основа на досегашните докази, станува збор за терористички напад.

Мотивот за нападот останува нејасен, но градоначалникот Естроси потврди дека, врз основа на досегашните докази, станува збор за терористички напад.

Австрија ги забрани визирите бидејќи не се безбедни: Јавноста збунета од ваквата одлука

Во Австрија како и во сите земји од Европа постојано стапуваат на сила нови мерки за заштита во обид да го запрат ширењето на болеста, но од една јавноста е најмногу збунета, а тоа е забраната за носење на визири.

Иако од почетокот на кризата визирите станаа многу популарни особено кај медицинските лица, сепак официјалните лица процениле дека тие како и сите оние кои не го штитат доволно лицето и носот не се сигурни. Според нив само маските кои добро се прилепуваат на лицето се единствената соодветна мерка за заштита во сите затворени простории.

Визирите кои најчесто ги носат вработените во рестораните и продавниците, додека медицинските лица ја носеа како заштита плус потребната маска, сега се сметаат како не доволна заштита, а тоа е докажано со студиите направени изминативе неколку месеци.

„Механичките средства за заштита како што се „штитници“ или „мини визири“ се покажаа како несоодветни во спречувањето на ширењето на болеста и мора да бидат забранети“, се вели во соопштението на австриските власти.

Сепак луѓето кои не можат да носат маски од здравствени причини ќе бидат изземени од ова правило.

Една американска студија објавена во септември покажа дека штитниците обезбедуваат најмалку заштита од болеста од сите останати „маски“. Симулацијата покажа дека штитникот може да го запре ширењето на капките во моментот на кивање или кашлање, но дека капките сè уште се расфрлаат низ собата и потенцијално ги загрозуваат другите луѓе.

Германскиот институт Роберт Кох исто така издаде соопштение во кое се наведува дека употребата на визири не може да биде алтернатива за покривање на устата и носот, бидејќи постојните студии покажуваат дека визирите не апсорбираат секретирани капки од дишење.

Популарно