Ќерката на Јулија Мациевска боледува од kанцер

Пејачката и водителка Јулија Мациевска на социјалните мрежи и го честиташе роденденот на нејзината ќерка Андријана. Но, оваа објава не беше вообичаена роденденска порака туку емотивна и оптимистичка бидејќи Андријана боледува од канцер.

– И ова утро, сонце мајкино, започнува со помислата на тебе… ќе го славиме твојот ден, твојот роденден, кој ти е дар од бога. Денот кој ме потсеќа на мојот најголем подарок од бога, кога првпат го слушнав твојот плач, кога првпат те здогледав и се одушевив од моето бебе. Овој роденден се разликува од сите досега, зашто си ставена на големо искушение, а и ние со тебе, сонце наше. Ни претстои битка за која знам дека ќе ја изодиме, за која знам дека ќе победиме, како и многу пати досега. Ти нежна, ранлива, никогаш прегласна, никогаш наметлива, во својот свет… секогаш со разбирање и трпеливост за сите, секогаш спремна да голтне, никогаш да не повреди, никогаш да каже лош збор… Ти, сонце мое, и сега кога ги трпиш најголемите болки, велиш – ќе биде добро, ќе помине… свесна, присебна… велиш дури сега се соочив со стравот, дури сега го осеќам божјото водство и знам дека ова е за мое најголемо добро… Ќе се спријателам со канцерот и потоа ќе се поздравиме, како најдобри пријатели и ќе продолжиме секој по својот пат…  Љубов моја, нема да пишувам фермани, жалопојки, зашто доста испативме, но да ти ветам нешто малку е…ти знаеш, јас знам и те гледам како победник. Те сакаме со сето срце, јас и Стеф, пишува Јулија.

Потоа им упати благодарност до сите оние кои и дале поддршка, па им посака да бидат благословени од бога со љубов, здравје, радост и среќа.

– Прекрасни мои пријатели од бога дадени, моето срце ви е бескрајно благодарно, се чувствуваме благословено, јас и моето мало семејство – нашето Свето Тројство што испративте толку многу љубов, убави желби, поддршка за роденденот на мојата Андријана. Бескрајна благодарност на секој човек што ни се најде на патот. Јас и моето малечко семејство немаме зборови со кои можеме да ја искажеме благодарноста, затоа бидете ми благословени од бога со здравје, љубов, изобилство, радост и среќа. Благодарам толку многу, толку многу подадени раце, срца и енергија, додаде таа.

Горан Белојевиќ: Лекот против вирусот е тука! Вирусот бега од него како ѓавол од темјан!

Професорот на медицинскиот факултет Горан Белојевиќ во јавноста познат како др. Масерати се појави со везир и објасни зошто смета дека пробиотиците се лек за к0вид-19.

„Јас тврдам веќе шест месеци дека оваа пандемија ќе заврши само со пробиотици. Нема да кажа дека сум единствен во свет, но тоа е мала група научници кои истото го зборуваат“, вели др. Горан.

„Постојат бактерии во нашите црве, односно една незамислива армија од која вирусот бега како ѓавол од темјан“, објаснува докторот.

„Еден човек се разболе тешко од ковид, се лекуваше 12 дена, а неговата сопруга пиеше пробиотици и не се разболе, а тие спијат заедно“, вели докторот.

Повеќе од интервјуто на познатиот српски доктор може да прочитате на овој ЛИНК.

Перо Камиказа -Патувај куме и нека ти е светол патот кон вечниот дом

 Мојот божји татко отпатува на некое подобро место. Неговите досетки и итроштини засекогаш ќе останат да живеат... Ти благодарам што од студент до последните наши средби ме куражеше и ми даваше ветар во грб... Патувај куме и нека ти е светол патот кон вечниот дом... Последната фамилијарна средба беше на венчавката на Кристијан, па така мислам дека со оваа фотографија е достојно да те испратиме сите од семејството Георгиевски за кое ти засекогаш ќе останеш централна личност... Солзи сами течат, прости ми куме. Почивај во мир легедно. Искрено сочувство до фамилијата, се зборовите со кои Петар Георгиевски - Камиказа се прости од својот кум Данчо Чеврески, кој почина синоќа на 69-годишна возраст. 

Чеврески е роден на 17 мај 1951 година во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски актери. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес. Тој е еден е од основачите на приватното претпријатие за производство на филмови ТИРАНГЛ, а работеше и како професор на ФДУ во Скопје и беше декан на Факултетот.

Популарно