Судот нареди да се откријат имињата на сите педофили на Епштајн

Државниот правобранител на Девствените острови побара имиња на патници и информации за контакт за секој лет што некогаш го извршил Дениз Џорџ, државен правобранител за Девствените острови на САД. Побара имиња на патници и информации за контакт за секој лет направен од четири хеликоптери на Епштајн и три авиони, од 1998 година до неговата смрт во 2019 година. Ова значи дека наскоро може да бидат објавени имињата на сите патници кои некогаш летале со авиони на Џефри Епштајн. Епштајн, наводно, бил домаќин на диви оргии со малолетници во текот на летото додека патувал на неговиот приватен остров.

Истражителите бараат и лични белешки на пилотот и „поплаки или извештаи за потенцијално сомнително однесување“. Уште во 2009 година, Дејвид Роџерс, еден од пилотите на Епштајн, обезбеди дневници на кои се гледаа принцот Ендру и Бил Клинтон – како и ѕвездите Кевин Спејс и Наоми Кембел – како летаат со еден од авионите на Епштајн, наречен Лолита експрес. Изворот за „Огледало“ посочил дека новата покана од судот предизвикала „паника кај многу богати и славни луѓе“, бидејќи во евиденцијата во 2009 година не биле вклучени летовите на Лери Висоски – главниот пилот на Епштајн кој летал за педофилот милијардер повеќе од 25 години. Поранешната манекенка Надја Марчинкова – која сега управува со сопствена авиокомпанија – се вели дека била една од „регрутерите“ на Епштајн. Марчинкова (34) е една од четирите жени сега под истрага за нивните наводни улоги во ланецот трговија со луѓе на Епштајн.

Австрија ги забрани визирите бидејќи не се безбедни: Јавноста збунета од ваквата одлука

Во Австрија како и во сите земји од Европа постојано стапуваат на сила нови мерки за заштита во обид да го запрат ширењето на болеста, но од една јавноста е најмногу збунета, а тоа е забраната за носење на визири.

Иако од почетокот на кризата визирите станаа многу популарни особено кај медицинските лица, сепак официјалните лица процениле дека тие како и сите оние кои не го штитат доволно лицето и носот не се сигурни. Според нив само маските кои добро се прилепуваат на лицето се единствената соодветна мерка за заштита во сите затворени простории.

Визирите кои најчесто ги носат вработените во рестораните и продавниците, додека медицинските лица ја носеа како заштита плус потребната маска, сега се сметаат како не доволна заштита, а тоа е докажано со студиите направени изминативе неколку месеци.

„Механичките средства за заштита како што се „штитници“ или „мини визири“ се покажаа како несоодветни во спречувањето на ширењето на болеста и мора да бидат забранети“, се вели во соопштението на австриските власти.

Сепак луѓето кои не можат да носат маски од здравствени причини ќе бидат изземени од ова правило.

Една американска студија објавена во септември покажа дека штитниците обезбедуваат најмалку заштита од болеста од сите останати „маски“. Симулацијата покажа дека штитникот може да го запре ширењето на капките во моментот на кивање или кашлање, но дека капките сè уште се расфрлаат низ собата и потенцијално ги загрозуваат другите луѓе.

Германскиот институт Роберт Кох исто така издаде соопштение во кое се наведува дека употребата на визири не може да биде алтернатива за покривање на устата и носот, бидејќи постојните студии покажуваат дека визирите не апсорбираат секретирани капки од дишење.

Бајден победник по третата ТВ-дебата со Трамп за претседателските избори во САД

Кандидатот на Демократите за претседател на САД, Џо Бајден победи на последната изборна дебата со актуелниот Доналд Трамп синоќа во Нешвил, Тенеси. Ова го покажуваат податоците од анкетата спроведена од телевизијата Си-Ен-Ен.

Педесет и три проценти од учесниците го сметаат Бајден за победник во вербалниот дуел со Трамп. Сепак, според 39 проценти, борбата ја добил актуелниот претседател Трамп.

Телевизиската дебата во Нешвил беше последна пред изборите на 3 ноември. Американците ќе изберат претседател, потпретседател, целиот Претставнички дом – 435 лица, и третина од Сенатот, како и гувернери на 13 држави и територии.

Во Грција се воведува полициски час во Атина и други жаришта

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис објави воведување полицискиот час од 00:30 до 05:00 часот наутро во регионите најсилно погодени од новиот коронавирус како и носење маски на отворено.

Во телевизиско обраќање Мицотакис нагласи дека ќе се воведе ноќен полициски час во областите што припаѓаат на нивоата три и четири со ризик како што се Атина, Солун, Јанина, Закинтос и други жаришта.

Новите мерки стапуваат на сила в сабота во 06:00 часот.

Грчките здравствени власти вчера регистрираа 882 нови случаи на заразени со Ковид-19 како и 15 нови смртни случаи.

Популарно