Д-р Кон: Ситуацијата сериозно ќе се влоши, ќе видите за 10 дена

Во Србија работното време на сите продавници, ресторани, кафулиња, обложувалници, клубови е ограничено на 23 часот, а синоќа во главниот град многу ресторани за брза храна биле отворени и по 23 часот, додека пред нивните шалтери имало долги редици.

„Она што мора да се каже е дека ситуацијата сериозно се влошува за нас, особено во Белград, не само што е неизвесна, туку оди во насока да стане неповолна“, истакна д-р Кон и додаде:

„Сите настани и секое кршење на мерките се манифестира за 10 дена, бидејќи потенцијалот на вирусот јасно се зголеми, така што тоа ќе се одрази на понатамошно влошување“, рече тој за „Блиц“.

"Време е повторно да се апелира за почитување на мерките, пред се за одржување на растојание и избегнување масовни собири. Носењето маска исто така се препорачува на отворено, ако не може да се обезбеди далечина. Носењето маска во затворено е апсолутно задолжително", нагласи д-р Кон.

Тој уште еднаш потенцираше дека работното време по 23 часот е дозволено исклучиво во аптеките и бензинските пумпи.

Актерката Мира Фурлан починала од последици на вирусот Западен Нил

Тажната веста за смртта на актерката Мира Фурлан, која наводно починала во средата, на 20 јануари, а на нејзиниот твитер-профил беше објавена денеска, брзо се прошири низ целиот регион.

Како што пренесува Вечерњи лист, Фурлан веќе подолго време боледувала од вирусот Западен Нил кој ѝ го пренел заразен комарец.

Поради тешката болест, последните неколку месеци ги поминала во тешка состојба борејќи се за животот. Иако во болницата во САД ѝ била пружена најдобрата  лекарска помош и нега, за жал болеста била појака.

Автомобил влета на тротоар, па прегази шест пешаци

Сообраќајна несреќа се случи во Белград, кога возало влетало на тротоар, во близина на пешачкиот премин, во која беа повредени шест пешаци. Моментот на несреќата беше снимен од камерите.

При несреќата повредена е и жената возач на автомобилот, кој додека ротирала од судир со друго возило, прегазувајќи ги пешаците.

Возилото, движејќи се наназад, прво да удрило жена на тротоарот, а на видеото се гледа и група постари сограѓани собрани на тротоарот.

Жената која прво била удрена од автомобилот се обидела да избега, но не успеала во тоа.

Медиумите објавија дека жената возач на шкодата поминала на црвено светло.

извор:ulica.mk

Четири лица во Бугарија пријавиле нуспојави откако ја примиле вакцината

Четворица бугарски државјани појавиле лесни до умерени нуспојави по вакцинацијата со доза од Фајзер/Бионтек, соопшти денеска директорот на бугарската Агенција за лекови, Богдан Кирилов.

Вакцинацијата кај нашиот источен сосед почна на 27 декември. Досега вакциниранс е речиси 5.000 луѓе.

-Несаканите ефекти се движат од лесни до умерени. Луѓето кои имаа несакани ефекти се опоравија, нагласи Кирилов.

Според него, несаканите ефекти вклучуваат два случаи на болка, еден случај на вртоглавица и повишена температурата.

Бугарија денеска ја доби втората испорака на вакцината од компаниите „Фајзер“ и „Бионтек“ од 25.000 дози.

Популарно