За сите оние кои го негираат вирусот, пулмолог објави снимка од бели дробови на 22-годишник заболен од Ковид-19

Белградскиот пулмолог Дејан Жујовиќ, кој исто така заболел од ковид-19, објави снимка од белите дробови на 22-годишен пациент заразен со коронавирус.

Тој објасни дека видеото го објавил на Фејсбук за да ги потсети сите оние кои не веруваат во постоењето на вирусот што го предизвикува ковид-19 и дека станува збор за потенцијално многу опасно заболување.

Снимката, придружена со објаснување на пулмолог, покажува значително оштетување на белите дробови, што е исто така претставено со графикон што покажува загуба на волуменот на белодробното крило изразено како процент. Во овој случај, таа загуба е скоро 50 проценти.

"Вака понекогаш изгледаат белите дробови погодени од короната. Отсега натаму, јас не комуницирам со морони кои го негираат вирусот! Овој пат се потребни луѓе кои се здрави во главата. Држете се на дистанца, со маска каде што не е можно растојание. Контактирајте го вашиот лекар ако не се чувствувате добро. Сум против сите екстремни мерки, како што е полицискиот час. Останете здрави и живи “, напиша др. Жујовиќ.

Жујовиќ е, инаку, член на група лекари собрани во групата „Јунајтед против ковид“. Групата ги предупредува граѓаните на Србија дека се очекува нов бран на епидемија на коронавирус и ги повика граѓаните правилно да ја носат маската кога и да се во затворен простор и да држат растојание од два метра.

Компири со кашкавал и буковец

Оброк кој ќе го правите постојано!

СОСТОЈКИ:

8 големи компири

1/2 шолја масло

1/2 лажица лук во прав

1/2 лажица буковец

2 лажици ситно рендан кашкавал (најдобро пармезан)

1/4 лажичка бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Компирите излупете ги и исечкајте ги на крупни парчиња. Сите состојки измешајте ги и во нив извалкајте ги парчињата компири па наредете ги во плех, на хартија за печење.

Печете на 190 степени околу 45 минути. Послужете со павлака, или кечап и мајонез.

Готви.мк

ВИДЕО: Колкава е опасноста да се заразите со Ковид-19 кога седите на иста маса со заболен

Јапонски експерти користеа супер компјутер за да симулираат ширење на коронавирусот за време на една вечера, на маса со 4 лица.

Најновите истражувања на научниците покажаа дека коронавирусот може да остане во воздухот до неколку часа и дека може да се појави кај луѓето иако растојанието помеѓу нив е повеќе од два метра.

Истражувачите од Универзитетот Коби и гигантот Рикет во Јапонија направија симулација со помош на супер компјутер „Фугаку“ за тоа како се шири коронавирусот и како распоредот на седење на истата маса во ресторан може многу да влијае на „ширењето“ на инфекцијата.

Симулацијата ја покажува емисијата и протокот на аеросолот кога четири лица седат на маса и разговараат без заштитни маски, а се претпоставува дека местото каде што некој седи многу влијае на ширењето на коронавирусот. Кога заразено лице разговара со лицето спроти него без маска, лицето што седи директно соочено со заразеното лице вдишува четири пати повеќе аеросоли отколку лицето кое се наоѓа дијагонално од него.

– Лицето што седи покрај заразен субјект има најголем ризик да се зарази. Кога лице со вирус корона ќе се сврти настрана за да разговара со лицето до него, тој вдишува пет пати повеќе аеросоли од оној директно преку патот, пренесува „Форбс“.

Истражувањето, исто така, имплицира дека ризикот од инфекција е значително намален кога луѓето кои седат на иста маса кога носат маски за време на разговор, или ги враќаат кога ќе завршат со јадењето.

– Кога луѓето кои имаат кашлица КОВИД-19, киваат, пеат, зборуваат или дишат, тие произведуваат „респираторни капки“. Тие можат да бидат големи и мали, а оние со помал волумен можат да формираат честички кога ќе се исушат многу брзо – се наведува во објаснувањето на Центарот за контрола и превенција на болести.

Друга важна точка откриена од јапонското истражување е дека влажноста може многу да влијае на ширењето на вирусот преку аеросолите. Истражувачите дошле до заклучок дека помалку капки се „исфрлаат“ кога влажноста е поголема, што сугерира дека употребата на уреди за зголемување на влажноста може да ги ограничи инфекциите доколку не е можно да се проветри просторијата со отворање на прозорецот.

Мусака од компири со мелено месо

Вкусен ручек за целото семејство!

СОСТОЈКИ:

400 гр мелено јунешко месо

15 гр сол

10 гр црн бибер

250 мл доматен сок

100 гр кромид

1 кг готвен компир

100 гр топено тврдо сирење

магдонос

150 гр моцарела

СОСТОЈКИ ЗА БЕШАМЕЛ:

300 мл млеко

30 гр брашно

30 гр путер

сол

црн бибер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман ТВ“:

Готви.мк

Популарно