Долгогодишна шведска министерка чека воз за да си оди дома: Ниту Мерцедес, ниту обезбедување, ниту патни трошоци

Стокхолм, петок, 22:30 часот навечер, на пат кон дома со комутативен воз до предградието Худинг, со вечера која се состои од обичен туна сендвич купен на станицата…очевидно уморна, но секогаш ведра и расположена…

(Фејсбук статус на Илија Аврамовски)

“Епа драги и почитувани дами и господа, на сликава е Г-ѓа Илва Јохансон, 56-годишна дама, сопруга и мајка на три возрасни деца, дипломиран математичар, дипломиран педагог, магистер на педагошки науки, долгогодишен гимназијалски професор по математика, долгогодишен социјал-демократски пратеник (од 1988) во шведскиот кралски парламент (Риксдаг), своевремен шведски министер за образование (1994-1998), па потоа и министер за социјална политика и згрижување (2004-2006), па потоа и министер за труд и политика на вработување (2014-2019) и конечно, сегашен и актуелен Европски комесар за внатрешни работи.

Ниту службен блиндиран Мерцедес со личен шофер, ниту баснословни патни трошоци, ниту пребогати коктели, ма ниту основно лично обезбедување…обичен, скромен и срдечен граѓаннин – секогаш претприемчив за другите луѓе и отворен за медиумите, но истовремено и искусен владин функционер кој секогаш за себе вели дека е “само уште еден обичен работник”… и најбитно од се’, верен и чесен слуга на својот сакан народ и родна татковина.

Ех бре момче клето Македонче и останата слична балканска проклетињо…мукла и зуцка да не сум ви чул за патриотизам и родољубие”.

Родителите открија зошто манекекната се решила на овој чекор

Манекенката  Кејтлин О'Рајли (20) изврши самоубиство во хотелот Премиер Ин во центарот на Манчестер, после журката со пријателите.

Кејтлин О'Рајли беше ќерка на близок пријател на пејачот Роби Вилијамс, кој јавно изјави  дека таа е убава девојка на која претстои убав живот.

Нејзините родители сега ја објавија приказната за трагедијата што се случи во август минатата година со цел да привлечат внимание на самоубиствата кај младите.

Кејтлин О'Рајли била жртва на „заведување“ како тинејџерка, што значи воспоставување врска на доверба и емоционална врска помеѓу дете и возрасен, со цел нивно регрутирање и искористување за се*суални цели.

Поради траумата што ја доживеала, Кејтлин немала самопочит и често се повредувала.

- Тоа и се случило на девојката на 13 години, тоа беше голема промена во животот на сите нас. Отсекогаш мислеше дека не вреди. На првиот ден од средно училиште, кога се врати дома, мислев дека некој ја малтретира. На нејзиниот лакт беше напишана порака со црн молив: „Недоволно добро“. Прашав кој и го стори тоа, и таа одговори: „Јас“, рече нејзината мајка.

Според нејзината мајка, Кејтлин не можела да се справи со емоциите на возрасно лице. Ја злоставувал постар човек и поради траумата што ја доживеала, никогаш не успеала да се вклопи во општеството.

Борбата на манекенката со менталното здравје беше постојана грижа на нејзината мајка, која постојано се плашеше дека ќерката ќе биде повредена .

Сепак, Кејтлин имаше сила да им помогне на другите тинејџери со слични проблеми. Таа неуморно одговараше на нивните пораки на социјалните мрежи навечер и ги тешеше.

Неутешната мајка сега сака да им каже на сите девојки да веруваат во себе. Таа се бори против самоубиството преку фонд кој го носи името на нејзината ќерка. Маици со натписи „Секогаш вредна“ и „Секогаш добра“ се симболичен дел од нејзината борба.

Денеска е Св. Преподобна Параскева – Св. Петка

Православните христијани денеска го одбележуваат празникот посветен на Света преподобна Параскева (Св. Петка).

Светата православна црква празнува три личности со исто име Параскева-Петка поради што во народот често се мешаат и се мисли дека се работи за иста личност. Најчесто трите се идентификуваат со Петка Трновска, чиј спомен се одбележува на 27 октомври. Името го добиле поради тоа што се родени во петок, а петокот како ден пред сабота, (во стариот завет саботата била празник, а не неделата) бил ден за подготовки пред празникот. Во петокот евреите се подготвувале за саботата. Параскева значи подготовка.

Света Параскева (Петка) според која се празнува денешниот ден е родум од градот Епиват, меѓу Силинаврија и Цариград. Родителите ѝ биле богати и благочестиви христијани, а освен Петка имале и еден син, Ефтимиј, кој за време на животот се замонашил и подоцна станал угледен епископ Малитски. По смртта на родителите девицата Петка желна за подвижнички живот го напуштила родителскиот дом и отишла најнапред во Цариград, а потоа во Јорданската пустина, каде што се подвизувала до својата старост. На старост еднаш ѝ се јавил ангел Божји и ѝ рекол: „Остави ја пустината и врати се во твојата татковина, таму треба да ѝ го предадеш телото на земјата, а со душата ќе се преселиш кај Господ.“ Света Петка го послушала небесниот глас, ја оставила својата омилена пустина и се вратила во Епиват. Тука таа поживеала уште две години, пак во непрестајна молитва и пост и потоа го предала својот дух на Бога. Се упокоила во 9 век. Нејзините чудотворни мошти низ вековите беа пренесувани: во Цариград, во Трново, па пак во Цариград, па во Белград. Сега се наоѓаат во Романија, во градот Јаши. Во Белгард постои вода (агијазма) на Света Петка, којашто чудотворно ги лечи сите болни што ѝ притекнуваат со вера во Бога и со љубов кон светителката.

Вкусно јадење од зеленчук и месо

Ручек кој ќе ви се допадне на сите!

СОСТОЈКИ ЗА ШНИЦЛИ:

300 гр мелено месо

1 мала главица кромид

1 мало парче леб потопено во млеко

2 чешниња лук

малку црвена пипер

1 јајце

сол

бибер

СОСТОЈКИ ЗА КОМПИР И ЗЕЛЕНЧУК:

500 гр компири на кругови

малку кашкавал

1 црвена пиперка

1/2 тиквица

1 главица црвен кромид

масло

200 гр кисела павлака

1 јајце

малку млеко

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во меленото месо додајте ситно сечкан кромид и лук, исцеден леб, малку пипер, јајце, сол и бибер и добро изедначете со раце. Правете мали фаширани шницли.

Компирот и зеленчукот посолете ги, побиберете и измешајте. Во намастен плех редете зеленчук, а помеѓу фаширани шницли и кашкавал. Уште малку намастете. Печете на 200 степени околу 50 минути убаво да порумени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Готви.мк

Популарно