Илда Шаулиќ откри „нови“ работи за својот татко

Ќерката на трагично починатиот пејач Шабан Шаулиќ, Илда, гостуваше во „Магазин Ин“ кај водителката Сања Маринковиќ, каде со едно признание во врска со својот покоен татко ги изненади сите.

Искрено, јас и на мојот татко му кажав пред неколку години: „Ти си прекрасен татко, прекрасен уметник, родител и се останато, но со тебе не би живеела ни  минута“, признава Илда, која потоа откри како нејзината мајка гледа денес на нејзината изјава.

-И, што таа вели денес од оваа перспектива: „Сине, со него беше тешко, но без него е уште потешко“- кажа Илда и ги изненади сите во студиото.

Видео: Природен хормон за брзо раст на растенијата

Сок од врба - природен хормон за брзо растење на цвекиња и овошки Врбата содржи салицична киселина која делува антибактериски на растенијата Исто така содржи и фитохормон ауксин кој го потикнува растот на билките Во продажба има многу хормони кои се употребуваат за раст на растенијата и за р'тење на гранки од цвекинја и овошки,но еве како би заштедиле пари и тоа би го направиле сами

Потребно е да исецкате млади врбини гранки и да ги прелиете со млака вода. Гранчињата оставете ги во вода 24 часа,па после тоа извадете ги од водата,па употребата на врбиниот сок може да започне

Компири полнети мелено месо и кашкавал

Направете компири полнети мелено месо.

СОСТОЈКИ:

5-6 компири

400 гр. мелено месо

150 гр. сланина

1 кромид

1 домат

2 прстофати бибер

1 мала шолја масло

сол

кашкавал

ПОДГОТОВКА:

Се мие и преполовува компирот, се вари во солена вода, околу 10-15 минути.

Се цеди веднаш.

Се сече кромид ситно, се ренда доматот на кој ќе му ја отстраните лушпата, се загрева масло и се пржи кромидот, сечена сланина, па доматот.

Се додава меленото месо по 2-3 минути и зачини/

Се крчка додека испари течноста.

Се вади внатрешноста на половинките компири, се полнат со месото и се става кашкавал горе.

Се печат во плех, на загреана рерна на 200 степени додека не добијат златна боја.

Уживајте!

Готви.мк

Видео: Ѕвездата од тв шоуто “Никогаш не е доцна“ со песна се излечи од рак

Бојана Барјактаревиќ и е позната на јавноста како успешна пејачка на групата “Бона-Ми“, но таа неодамна пак запеа и блесна со полн сјај во популарното балканско тв шоу “Никад није касно“. Потоа ја раскажа својата тажна животна приказна. – Во музиката сум 29 години. Но кога се разболев од рак, се повлеков.

Сепак не и се предадов на болеста. Имав 16 хемотерапии сите ги издржав. Сега ми е добро, дури имам и нова коса. Најважно е за сите кои ќе се соочат со ракот или со било која друга болештина, да ја задржат својата љубов кон животот кој е само еден и нема реприза. Јас најмногу со песната се излекував, објасни добро расположената Бојана.  

Популарно