Илон Маск откри колку ќе чини патувањето во вселената

Туристичките патувања во вселената се сѐ поблиску, барем ако може да му се верува на првиот човек на SpaceX, Илон Маск. Тој планира да ги направи туристичките патувања во вселената достапни за сите, или барем за најголемиот дел од заинтересираните.

Како што пренесува Space.com, Илон Маск планира да ја намали цената за патување во вселената од 152 милиони долари колку што чини сега, на само два милиони. И тоа, користејќи го леталото Starship кое има капацитет од 100 патници и може да се користи неколку пати.

Маск појасни дека стигнал до бројката од 2 милиони долари – 900 илјади за гориво и 1,1 милион за дополнителни трошоци поврзани со патувањето во вселената.

Но, иако Маск е на добар пат да направи ракета која може да се користи за неколку вселенски патувања, како што тоа го демонстрираше со капсулата Crew Dragon, сепак ќе мора да бидат исполнети уште цела низа на предуслови пред навистина да испрати луѓе кон вселената по пониска цена.

Маск инаку е познат по спектакуларните објави, но иако најчесто го остварува најавеното, често неговите планови „спектакуларно пропаѓаат“. Ќе видиме во која насока ќе оди оваа негова најава.

Истражување: Отров кој сите го имаме во фрижидерот, а може да предизвика проблеми со мозокот и крвниот притисок

Кога храната ќе дојде во контакт со пластика, метал или пак некој друг материјал, постои голема веројатност на себе да собере и малку БПА.

„Практичните садови во кои што ви пристигнуваат вашите омилени оброци кои што ги нарачувате од ресторан, како и други пластични чинии наменети за чување храна се наоѓаат во речиси секој фрижидер. Меѓутоа, токму тоа што најчесто е употребливо може да биде и најотровно, најтоксичната работа во вашиот фрижидер - бисфенол А“.

Станува збор за хемикалија позната и како БПА која што компаниите почнале да ја користат за создавање пластика уште во 1960-та година, но и денеска се користи во производството на многу пластични материјали, па дури и чаша за вода. Исто така може да се користи и во обложување на лименките, капачињата од шишињата и друго, наведуваат експертите.

Кога храната ќе дојде во контакт со пластика, метал или пак некој друг материјал, постои веројатност дека на себе може да собере и малку БПА. Експертите велат дека и мала количина на БПА може да предизвика штетни влијанија во човечкиот организам.

Кај новороденчињата тоа може да влијае на простатата и мозокот, велат експертите. Меѓутоа, истражувањето покажало дека БПА може да има и влијание врз зголемениот крвен притисок кај возрасните.

Докторите од Харвард сугерираат дека треба да бидеме внимателни, да купуваме помалку конзервирана храна, а повеќе свежи производи. Избегнувајте да ставате пластика во микробранова печка или пак машина за миење садови „затоа што топлината со текот на времето може да ја разгради БПА и да продре во храната.

Погледнете зошто никогаш не треба да пиете кафе во хартиена чаша

Не е многу веројатно денот да ви започне без шолја кафе. Сепак, важно е не само какво е кафето, туку и од каква чаша го пиете.

Садот за кафе што го избравте може да претставува сериозна опасност за вашето здравје, пренесува Study Finds.

Додека пиете кафе од хартиена чаша, во вашиот пијалок се ослободува десетици илјади потенцијално штетни пластични честички, велат истражувачи од Индија.

Микропластичниот слој на чашата се проценува дека се деградира за 15 минути, ослободувајќи 25.000 микрони честички во пијалокот.

Пиењето чај и кафе три пати на ден во хартиена чаша значи дека секој ден внесувате 75.000 ситни микропластични честички невидливи за окото.

Токму овие микропластики можат да бидат носители на особено штетни материи, како што се тешки метали, кои стануваат голема закана за здравјето на луѓето, велат истражувачите.

Микропластика во човечки органи за прв пат беше откриена оваа година американски тим. Тие веруваат дека може да доведе до рак или неплодност, а кај животните – до воспаление.

Минатата година се произведени околу 264 милијарди чаши од хартија, што значи дека има 35 од нив за секоја личност на планетата.

Побарувачката за производи за еднократна употреба расте како резултат на повеќето залихи направени низ целиот свет во контекст на пандемија на коранавирус.

Освен ослободување на микропластика, хартиените чаши ја загадуваат животната средина затоа што не се рециклираат.

Научниците веќе работат на обвивки на растителна основа, кои се биоразградливи, но тоа ги прави чашите двојно поскапи за правење.

Трговците со чај и кафе нудат пијалоци во најевтините можни производи за да ги зголемат своите профити.

(Фото) Регионот ја запозна како Кристина Мадарина - направи низа естетски корекции, но...

Најпознатата продавачка на мандарина неуморно работи на својот нов изглед. Откако за кратко време смени неколку работи за себе, Кристина Пенава (22), попозната како Кристина Мандарина, продолжува во истиот ритам.

Атрактивната бринета, на која првично и се обезбеди медиумски простор поради огромните силиконски гради, неодамна видливо ги зголеми усните - а сега се реши и за трајна шминка. Имено, таа на Инстаграм откри деканаправила ласерско исцртување на усните.

Бидејќи не се срами од процедурата на лицето и телото, им покажа на своите „следачи“ како поминала последната во серијата.

„Моите совршени бебешки усни“, се пофали таа во описот на краткото видео.

Инаку, Кристина досега ги коригираше градите, усните, веѓите и носот, а вчера ги наполни медиумските колумни со фотографии од скап накит чија вкупна цена, ако е оригиналн, достигнува неверојатни 200.000 куни.

Популарно