Ова се јасни знаци дека шеќерот го уништува вашиот организам

Дијабетесот ги оштетува малите крвни садови на бубрезите, срцето, очите, нервниот систем и капиларните мрежи на периферијата. Затоа, кога е недоволно лекуван, дијабетесот може да доведе до заболувања на срцето, кардиоваскуларни болести, мозочен удар, болести на бубрезите, слепило и оштетување на нервниот систем.

Кардиоваскуларните болести и мозочниот удар се два до четири пати почести кај лицата со дијабетес.

Пред да се дијагностицира болести, телото испраќа јасни сигнали со кои ве предупредува дека нешто не е во ред. Поради консумирањето храна полна со адитиви и рафинирани шеќери, бројот на заболени од дијабетес постојано расте.

Еве како не’ предупредува телото:

1. Зачестено мокрење

Честото мокрење е класичен симптом на дијабетес. Кај оваа болест, вишокот шеќер (глукоза) се насобира во крвта. Така бубрезите се принудени да работат повеќе од вообичаено за да го апсорбираат вишокот шеќер.

2. Заматен вид

Високото ниво на шеќер во крвта црпи вода од вашите ткива, вклучувајќи ги и оние од очните леќи, што доведува до проблеми при фокусирање на предметите и околината. Ако не се лекува, дијабетесот може да предизвика создавање нови крвни садови во очната мрежница и да ги оштети постоечките садови. Кај повеќето луѓе тоа не предизвикува проблеми со видот, но ако оваа состојба напредува, може да доведе до сериозни проблеми со видот и загуба на истиот.

3. Недостиг на концентрација

Кога на телото му недостига инсулин, не е во можност да ја регулира глукозата, што не му дозволува на телото да функционира нормално.

4. Сува уста

Поради високото ниво на шеќер и дехидратацијата како последица на оваа појава, се случува устата често да биде сува.

5. Раните потешко зараснуваат

Високото ниво на шеќер влијае врз нервите и ја забавува циркулацијата, како и способноста на телото да се избори со повреди.

6. Проблеми со стомакот

Сите што имаат проблеми со шеќерот во крвта, многу често се изложени и на овој проблем. Како последица на дијабетесот, се јавува надуеност на стомакот, болка и мачнина.

7. Замор

Многу фактори придонесуваат за ова, како и гореспоменатата дехидратација и неспособност на телото да апсорбира енергија од внесениот шеќер.

8. Зголемена жед

Високото ниво на шеќер ги форсира бубрезите да работат забрзано за да ја филтрираат големата доза на тој шеќер, а за да се оствари тоа, потребна е голема количина на вода.

9. Зголемен глад

Вашето тело ја претвора храната што ја јадете во глукоза, која вашите клетки ја користат како енергија. Но на клетките им треба и инсулин за да се изведе тој процес. Ако вашето тело не произведува доволно инсулин, глукозата не може да влезе во клетките, а вие останувате без енергија. Поради тоа, луѓето што страдаат од дијабетес, а се’ уште не го знаат тоа, се гладни почесто од вообичаено.

10. Промена на кожата

Доколку забележите појава на пигментација на лицето, можно е да се работи за рани знаци на дијабетес. Освен тоа, појавата на темни делови на грбот и на рацете исто така може да бидат знаци.

11. Оштетување на нервите

Доколку почувствувате здрвување на раката или ногата без јасни причини, можно е да се работи за високо ниво на шеќер.

Кога треба да одите на доктор?

Ако сте постари од 45 години или имате други ризици за заболување од дијабетес, важно е да се тестирате. Кога болеста ќе се дијагностицира во рана фаза, постојат големи шанси да се одбегнат тешките последици што дијабетесот ги носи со себе, како што се оштетување на нервите, срцеви заболувања и други компликации.

Една намирница која секогаш ја имаме дома е лек за висок крвен притисок

Научниците спровеле експеримент на глувци, давајќи им пептид во онолкави количини колку што обично го има во 6 белки. Белките помагаат при регулација на крвниот притисок. Одлични вести, зар не? Јајцето содржи супстанца која што се нарекува пептид и која што според истражувањата, го намалува крвниот притисок, го блокира произведувањето на ензимот кој што го зголемува крвниот притисок.

Научниците спровеле експеримент на глувци, давајќи им пептид во онолкави количини колку што вообичаено има во 6 белки од јајце. Резултатите биле изненадувачки - пептидот има иста сила како и мала доза лек против висок притисок. Се утврдило дека јајцето исто така го регулира и нивото на шеќер во крвта и го намалува лошиот холестерол.

Значи, јајцето е многу здраво, па се препорачува редовно да го консумирате. Најдобро е да јадете варени јајца, затоа што тие докажано го намалуваат зголемениот крвен притисок. Овие информации се добиени врз основа на истражување во кое што пептидот бил изложен на висока температура.

Доколку патите од зголемен крвен притисок, холестерол и шеќер, препорака на докторите е да јадете варени белки од јајце или пак едно варено јајце секој ден за доручек.

Ако го имате овој вкус во устата време е да се обратите кај вашиот лекар, еве кој е новиот симптом на корона вирусот

Во текот на последниве месеци можеме да слушнеме за разни необични и чудни симптоми кои предупредуваат на инфекција со КОВИД-19. Губење на осетот за мирис и вкус спаѓа меѓу најчестите. Трајниот метален вкус е помалку познат симптоми на новиот коронавирус и се нарекува дисгеусија. Инаку, изменетиот осет за вкус може да има широк спектар на причинители кои може да бидат привремени или долготрајни.

Студија објавена во Националата здравствена библиотека на САД, ги истражувала симптомите на КОВИД-19.

“За голем број луѓе заболени од вирусни инфекции на горните дишни патишта, искуството на консумирање храна и перципирањето на вкусот често е отапено поради ринитис, носна опструкција или директна вирусна повреда на мирисниот невоепител“, наведуваат лекарите кои посебно се фокусирале на еден случај кој го презентирале во студијата.

“Жена на возраст од 59 години со Итна помош била донесена во болница на 29 март, оваа година. Неколку дена чувствувала отежнато дишење, замор и губење на апетитот. Околу една недела претходно, пациентката почнала да чувствува намален апетит и незаинтересираност за храна. При јадење на храна во која инаку уживала, чувствувала и метален вкус во устата. Позитивен наод на коронавирус добила на 2 парил 2020“, опишале лекарите.

Националната здравствена служба на Велика Британија истакнува дека металниот вкус може да биде симптом на различни состојби и дека лекувањето зависи од причината.

“Вообичаени причинители се болести на непцата, земање лекови како антибиотици, настинка, инфекција на синусите или други проблеми со дишните патишта“, потенцираат експертите.

Доколку ја забележите оваа нуспојава, посоветувајте се со вашиот лекар што понатаму треба да превземете за евентуално лекување или тестирање.

Колку долго вакцината против Ковид-19 ќе ни обезбеди заштита од вирусот?

Компанијата „Модерна“ и веќе одобрената вакцина „Фајзер“  во Велика Британија, наводно, нуди повеќе од 90 проценти заштита од козил 19. Вакцината на британско-шведскиот фармацевтски концерн АстраЗенека заштитува најмалку 70 проценти. Сите надежи се дека вакцините ќе го спречат ширењето на коронавирусот во догледно време и ќе ја запрат пандемијата, пишува Дојче Веле.

Прашањето е, сепак, колку долго човечкото тело ја задржува заштитата од вирусот?

Сè уште нема долгорочни студии, така што нема одговор на тоа прашање. Претходните студии, имено, траеја само неколку месеци. Според неодамнешното истражување на Калифорнискиот институт за имунологија во Ла Јола, најмалку пет месеци по појавата на симптомите, постоењето на антитела и таканаречени Т-клетки може да се докаже – ова се двете главни оружја на одбранбениот систем на човечкото тело.

Антитела и Т-клетки

Томас Јакобс од Институтот за тропска медицина во Хамбург „Бернхард Нохт“, смета дека ова се охрабрувачки податоци. Особено издвојува две работи: во студијата постои таканаречен „стерилен имунитет“, што зависи од голем број неутрализирачки антитела. Ако има многу такви антитела, тие го уништуваат вирусот пред да влезе во клетките. Притоа, ефективната вакцина може дури и да предизвика подобар одговор на антитела отколку природна реакција.

Покрај тоа, се покажа дека Т-клетките, лимфоцити одговорни за клеточниот имунитет, се присутни веќе неколку месеци. Врз основа на ова, може да се очекува слабеење на симптомите на болест на ковид 19, објаснува Јакобс. Таквиот клинички имунитет им овозможува на пациентите да имаат само благи симптоми, како што е настинка. И иако засега не можеме да зборуваме за траен стерилен имунитет предизвикан од вакцината. Резултатите од претходната студија на Калифорнискиот институт се охрабрувачки, вели Јакобс.

Друга студија неодамна објави дека постоењето на Т-клетки може да се докаже шест месеци по инфекцијата со вирусот Сарс-КоВ-2. „Ветува вести. „Ако природната инфекција со вирусот може да предизвика толку силен одговор на Т-клетките, тоа може да значи дека вакцината може да го постигне истото“, напиша Фиона Ват, претседател на британскиот Совет за медицински истражувања, во написот објавен во БМJ.

Надеж за долготраен имунитет

Карстен Вакл, имунолог од Институтот за труд во Лајбниц при Техничкиот универзитет во Дортмунд, потсетува дека кај другите коронавируси, кои предизвикуваат настинка, едно лице е заштитено од новата болест во просек до една и пол година. Но, природната инфекција не може да се спореди со вакцинацијата, бидејќи одговорот на имунолошкиот систем по вакцинирањето е многу поефикасен, вели Вакл. „Се надеваме дека имунитетот предизвикан од вакцината трае многу подолго.

Може да биде неопходна редовна вакцинација

Покрај тоа, сè уште не е јасно дали вакцината ќе заштити од пренесување на вирусот на други. „Кога има силен одговор на антитела, веројатноста за пренесување на вирусот е многу мала“, вели Јакобс. Но, со клинички имунитет, сè уште може да постои ризик од пренесување на вирусот на други. Дополнителни студии допрва ќе се спроведуваат на ова прашање.

Сè на сè, заклучува имунологот Вакл, вакцината прво би се користела за смирување на ситуацијата. „Дури и ако заштитата трае само две години, луѓето можат повторно да се вакцинираат“, вели германски имунолог. Getе ги оптеретуваше нервите на луѓето, но ќе беше возможно. Вирусот Сарс-КоВ-2 ќе биде друга причина за болеста против која мора редовно да се вакцинираме. „Но, веќе немаше да имаме пандемија“, рече германскиот имунолог.

Популарно