Колку пари имаше Марадона?

Смртта на Диего Армандо Марадона е главната вест овие денови, особено во фудбалскиот свет, стотици милиони луѓе се простија, според многумина, најдобриот фудбалер на сите времиња, но многу детали од неговиот приватен живот исто така протекоа во јавноста. Се појавија шпекулации дека тој почина сиромав, меѓутоа ова се најновите сознанија.

 Марадона немаше премногу пари, но затоа тој имаше еден куп скапоцености и недвижнини.

Познато е дека Марадона не беше совршена личност, далеку од тоа. Тој бил зависник од кокаин, живеел неуреден и нездрав живот.  

Италијанскиот весник „Кориере дела Сера“ направи интересни откритија во врска со банкарската сметка на Марадона. Како што објавија италијанските медиуми, Марадона починал со приближно 100 илјади евра на сметката, што е изненадувачки со оглед на тоа колку заработил во текот на својата кариера.

Тој беше дарежлив“

За почеток, неговиот трансфер од Бока јуниорс во Барселона во тоа време беше рекорден и изнесуваше 7,3 милиони долари, а да не ги спомнувам различните спонзорски договори што ги доби за време и по неговата кариера.

Исто така, Марадона доби многу пари за секој негов тренерски ангажман (ниту еден не беше успешен) затоа што клубовите ќе профитираа многу од него.

„Живееше над своите можности и беше многу дарежлив. Ако навистина сакате да знаете каде отидоа неговите пари, луѓето околу него ги искористија. Никогаш не носеше повеќе од 100 евра во џеб “, рече неговиот адвокат Анџело Писани.

Друга приказна е неговиот имот. Марадона немаше премногу пари, но затоа тој имаше еден куп скапоцености. Тој имаше цела зграда во центарот на Буенос Аирес, шест луксузни автомобили (Ауди, БМВ, Ролс Ројс, итн.), И инвестираше во некои бизниси во Куба, фудбалска школа во Кина, меѓу другите.

Целиот негов имот што го оставил по неговата смрт се проценува на околу 150 милиони фунти и, бидејќи веројатно не напишал тестамент, неговото семејство ќе мора да најде начин да го подели сето тоа меѓу себе.

(Видео) 10 семејства добија помош од наградата од квизот „Се или нешто“

Десет семејства од социјално загрозена категорија, дел од програмата на хуманитарната организација Свети Спас, од црквата во Драчево, добија апарати за домаќинство, преку хуманитарната акција на Тв Сител и квизот „Се или нешто“.

Средствата во висина од 90.000 денари ги освоија новинарите Александар Спасовски и Марјан Николовски, кои учествуваа во божикното издание на квизот. Каде ќе заврши донацијата определи, отец Оливер Петровски.

Погледнете го видеото:

Денеска се празнува Св. маченица Татјана

Света Татјана потекнувала од видно римско семејство. Татко и три пати бил префект на Рим.

Уште од младоста била длабоко проникната од Христовата вера, а подоцна била посветена за ѓакониса. Како христијанка била забележана од римските власти, затворена и мачена.

После измачувањата била фрлена на лавовите, но овие се умилкувале околу неа како во времето кога животните живееја во мир со Адама. Најпосле и ја отсекле главата. Света Татјана пострада за Христа во третиот век.

Професор на Медицински факултет во Белград: Пандемијата може да се запре со пробиотици

Горан Белојевиќ, професор на Медицинскиот факултет во Белград, за ТВ Прва изјави дека мутацијата на коронавирусот е важна поради вакцинацијата.

„Вакцинацијата е ризична затоа што се натпреварувате со природата, односно со агенс што се менува. Ако се промени толку многу, станува нов агенс и тогаш вакцината нема ефект“, смета Белојевиќ.

Важно е да се обезбеди доволна доза за ревакцинација и не смее да се случи вакцината за ревакцинација да истече, што е важно за ефективноста на самата вакцина.

„Најдобрата вакцина е кинеската, таа е единствената класична вакцина, сè друго е генетска манипулација“, рече Белојевиќ, додавајќи дека американската ФДА нема да ја одобри кинеската вакцина од политички причини.

Кина профитира од пандемијата и ако и биде дозволено да ја дистрибуира вакцината и во Америка и во Европа, ќе ја внесе во економска орбита, смета Белојевиќ.

Професорот додава дека кинеската вакцина е далеку најскапа, и тоа не е случајно, но ќе ја има најмногу, затоа што Европа и Америка нема да ја одобрат.

Тој истакна дека ја поддржува вакцинацијата, но дека нема да се вакцинира од научни причини.

„Не можам да се разболам или да ја пренесувам инфекцијата бидејќи од минатата година бев под постојана заштита од пробиотици. Јас сум единствениот во светот кој смета дека пандемијата може да биде запрена од пробиотици“, рече тој.

Популарно