8 здравствени придобивки кои ќе ги почувствувате за една недела

Урмите се толку здрави што се неопходен дел од нашето мени. Тоа што се многу слатки и вкусни само им оди во прилог. Се’ што е треба е една недела секој ден да јадете по три урми. Еве што ќе се случи во вашето тело ако го почитувате ова правило…

1. Коските ќе ви бидат поздрави

Минералите што ги содржи сувото овошје, како што се фосфор, калиум, калциум и магнезиум, ги јакнат нашите коски и се борат против болестите како што е остеопорозата.

2. Метаболизмот ќе ви работи како часовник

На метаболизмот му требаат влакна, а урмите содржат изобилство од влакна. Урмите ја спречуваат појавата на запек, болките и сето она што ја попречува нормалната работа на цревата. Научниците докажале дека оние што редовно јадат урми, немаат никакви проблеми со метаболизмот.

3. Ќе заборавите на стресот и депресијата

Урмите содржат витамин Б6, кој му помага на телото да создава серотонин, кој го подобрува здравјето на мозокот. Серотонинот го регулира вашето расположение, а норепинефринот се бори со стресот. Науката докажала дека ниското ниво на витамин Б6 е директно поврзан со депресијата. Колку повеќе витамин Б6 внесувате во организмот толку подобро ќе се чувствувате физички и психички.

4. Ќе бидете полни со енергија

Урмите се богати со влакна, калиум, магнезиум, витамини и антиоксиданси, што ги прави совршена ужина. Тие даваат трајна експлозија на енергија, благодарение на шеќерите што ги содржат, како што се фруктоза и глукоза.

5. Срцето ќе ви биде благодарно

Истражувањата покажале дека урмите го намалуваат нивото на триглицериди и го намалуваат оксидативниот стрес, а тоа се главните фактори за ризик од срцеви болести и атерогенеза. Урмите се богат извор на калиум, кој го снижува крвниот притисок и го намалува ризикот од мозочен удар, како други болести на срцето.

6. Ќе го намалите ризикот од рак на дебело црево

Урмите ги штитат нашите црева од штетни бактерии и на тој начин го спречуваат ширењето на дебелото црево. Луѓето кои редовно консумираат урми имаат добри бактерии што ја спречуваат појавата на рак на дебело црево.

7. Ќе заборавите на алергиите

Урмите се познати антиалергени. Ги спречуваат симптомите на речиси сите алергени.

8. Значително ќе ослабите

Урмите имаат таков состав што го прочистуваат телото од отрови, маснотии, го подобруваат варењето, а тоа доведува до губење на телесната тежина.

Зошто постојано се чувствуваме уморни и исцрпени иако спиеме доволно?

Константниот замор е нешто што може многу да го исцрпува нашиот организам и се случува дури и кога сме наспиени. Сонот не е единствен фактор кој ни дава енергија за секојдневните активности.

Навидум неважни работи како хормоните, исхраната и кондицијата играат голема улога во создавањето на замор на нашето тело.

Еве како тие можат да влијаат врз нашиот организам:

Кафето е одличен извор на антиоксиданси, но кога премногу се конзумира, телото се навикнува на него. Смалувањето на количината на кафе која се внесува може да резултира со смалување на заморот наутро.

Иако хормоналниот дисбаланс е вообичаена работа, тешко се открива и лечи. Надбубрежните жлезди лачат хормони и ако сме под стрес тие функции ја губат рамнотежата.

Тешко ли е да пиете по малку вода во текот на денот? Уморот е директна последица од дехидрацијата на организмот.

Повеќе физички активности = повеќе енергија

Ако работата не ви е многу далеку, пробајте да не употребувате автомобил и малку да пешачите. Сигурно ќе ги почувствувате резултатите. Не мора ни да споменуваме колку е важно конзумирањето на овошје и зеленчук.

Смирете го воспалението на синусите за неколку секундни

Воспалението на синусите настанува кога тие се исполнети со слуз и течност, кои често се контаминирани со бактерии.

Симптоми на воспалението може да бидат силни главоболки, губење на сетилото за мирис, кашлање, замор, треска, течење на носот и болки во носната празнина.

За среќа, постои домашен пијалак кој ќе ви помогне да ги смирите симптомите на воспалението. Се прави од половина чаша вода за пиење, 1/4 чаша јаболков оцет, една лажичка мед, една лажичка црвен пипер за готвење и еден исцеден лимон.

Водата прво треба да проврие. Потоа додадете го јаболковиот оцет и оставете да се излади. Потоа додадете ги пиперот и медот, измешајте и на крај во смесата додадете го цедениот лимон. Измешајте добро. Пијте наутро пред појадок и навечер пред спиење. Состојките се за една доза, која се пие наеднаш. Пијте го пијалакот неколку денови или по потреба.

Кинеската вакцина против Ковид 19 е ефикасна во 78 отсто од случаите

Вакцината против ковид-19 на кинеската компанија „Синовак“ е ефикасна во 78 отсто од случаите, покажаа резултатите од испитувањето во Бразил.

Во испитувањето учествуваа над 12.000 здравствени работници, од кои 169 примиле плацебо. Кај испитаниците не се забележани негативни нус појави.

Властите во бразилската сојузна држава Сао Паоло набавија вакцини од „Синовак“ и бараат од федералните власти итно одобрување за нејзина употреба. Државата Сао Паоло со 46 милионско население планира да почне вакцинација на 25 јануари.

Кинеската компанија „Синофарм“ минатата недела објави дека нејзината вакцина против ковид-19 е ефикасна во околу 79 отсто од случаите.

Во Бразил од последици од новиот коронавирус починаа речиси 200.000 луѓе, со што земјата е на второ место по смртни случаи во светот, по САД, каде починаа околу 360.000 лица.

И Турција минатиот месец ја испитуваше вакцината на „Синовак“, при што се покажа ефикасна во над 90 проценти.

Популарно