(Видео) Ви излезе жицата од градникот - немојте да ја фрлате, секоја жена треба да го знае овој трик

Ако носите градници со жица, сигурно некогаш сте биле негрвозни откако жицата ќе ви излезе од градникот.

Иако некои дами често таа жица веднаш ја вадат, се советува тоа да не се прави, затоа што градникот тогаш го губи својот облик.

За да не се повредувате со жицата која излегува од градникот, ве советуваме да го пробате овој трик.

Од голема помош ќе ви биде дневна влошка, која поради својата самолепливост е одличен соработник при овој проблем, а доволно е да исечете мал дел.

Во продолжение погледнете како уште може да го решите овој проблем.

Со помош на тест откријте колку години има вашиот мозок

Д-р Винсент Фортанаск, професор по неврологија на Универзитетот во Јужна Калифорнија, дизајнираше тест што може да укаже на староста на мозокот.

Покрај тоа што е корисно затоа што може да открие ризик од деменција, тоа е забавно и во секој случај. Направете тест и откријте колку години има вашиот мозок.

Како да го решите тестот: Одговорете на секое прашање со „да“ или „не“, соберете ги потврдните одговори и погледнете ги резултатите.

1. Спијам седум или повеќе часа во текот на ноќта.

2. Секој ден јадам пет или повеќе парчиња овошје и зеленчук со висока содржина на антиоксиданти (цитруси, зелени пиперки, спанаќ, брокула, јаболка, домати).

3. Јадам барем еден оброк боровинки, малини или капини на ден.

4. Јадам риба богата со омега-3 масти (како лосос и скуша) најмалку три пати неделно.

5. Конзумирам замени за рибини масла богати со омега-3 масни киселини или ленено масло најмалку пет пати на ден.

6. Исто така, земам фолна киселина со дневно внесување на витамини.

7. Земам мала доза на аспирин секој ден, што според истражувањата може да ја забави смртта на мозочните клетки.

8. Пијам црвено вино или сок од грејпфрут најмалку пет пати неделно.

9. Вежбам скоро секој ден најмалку 30 минути.

10. Читам книги, решавам крстозборки или судоку најмалку пет пати неделно или се занимавам со активности што бараат учење, меморија, анализа или решавање на проблеми.

11. Мојата вкупна вредност на холестерол е под 5 mmol / l.

12. Вредноста на лошиот холестерол (т.н. ЛДЛ) е помала од 3 mmol / l.

13. Некои членови на моето семејство живееја 80 или повеќе години без губење на меморијата. Имам гени за долговечност.

14. Јас не страдам од дебелина.

15. Јадам медитеранско (многу овошје, зеленчук, житарки, мешунки, ореви, лешници, семиња, маслиново масло, малку црвено месо).

16. Наместо путер и маргарин, користам маслиново масло.

17. Никогаш не сум пушел цигари.

18. Имам нормален крвен притисок.

19. Немам дијабетес.

20. Немам метаболички синдром (група метаболички нарушувања како што се отпорност на инсулин, акумулација на масно ткиво во стомачната област, висок холестерол и висок крвен притисок).

21. Немам нарушување на спиењето, како што се ‘рчење, нелекувана несоница или опструктивна апнеја.

22. Неконтролираните дневни стресни ситуации не ми претставуваат проблем.

23. Уживам во многу активности со моите пријатели, колеги и семејството. Негувам добри и здрави меѓучовечки односи со семејството и пријателите.

24. Немам проблеми со краткорочна и долгорочна меморија.

25. Ќе направам се што е потребно за да спречам Алцхајмерова болест.

Резултати:

23-25 ​​потврдни одговори: Одземете 15 години од бројот на вашите години и ќе добиете број на години што ги има вашиот мозок. Ако нешто не се промени драстично, имате исклучително мал ризик од развој на Алцхајмерова болест.

20-22 потврдни одговори: Одземете 10 години од бројот на вашите години и ќе ја добиете возраста на вашиот мозок. Обрнете внимание на прашањата на кои одговоривте „не“ и обидете се да ги промените тие однесувања.

15-19 потврдни одговори: Возраста на вашиот мозок е еднаква на бројот на вашите години. Можеби сте изложени на ризик и може да развиете деменција. Променете ги лошите животни навики.

12-14 потврдни одговори: Додадете пет години на бројот на вашите години и колку е стар вашиот мозок. Вие сте изложени на ризик и ако не ги промените лошите навики, постои можност да добиете Алцхајмерова болест. Посетете лекар и разговарајте со него за овој проблем.

0-11 потврдни одговори: Додадете 10 години на бројот на вашите години – толку е стар мозокот. Разговарајте со вашиот лекар за можните начини да се справите со стресот.

(Видео) Мајка открила трик за чистење на машината за перење алишта

Пробајте го овој трик и верувајте, ќе бидете задоволни… Чистењето на машината за алишта е повеќе од потребно бидејќи во самата внатрешност се таложат голем број на бактерии, бигор, каменец и остатоци од омекнувачот.

Токму затоа, не смеете да заборавите внатрешниот дел од машината за алишта барем еднаш месечно детално да го исчистите.

Една мајка на ТикТок сподели трик кој не само што совршено ја чисти вашата машина, туку ги намалува и шансите облеката да се оштети при перење, пренесува Дејли Мејл.

– Најпрвин, целиот внатрешен дел избришете го со крпа и мешавина од алкохолен оцет и пет капки есенцијално масло од чајно дрво.

– Потоа, испразнете го филтерот од пумпата и измијте го со топла вода и детергент за миење на садови. Филтерот треба редовно да го чистите бидејќи во него може да се заглават некои предмети, како чорапи, марамче, парички и други предмети кои заедно со алиштата одат во машината.

– Додадете средство за чистење по избор во машината и уклучете ја на 40 степени.

– На крајот отворете ја вратата од машината за добро да се исуши.

Погледнете ја целосната постапка во видеото:

@mama_mila_

How to deep clean your washing machine ✨ ##cleaninghacks ##cleaningtips ##cleanhome ##deepclean

♬ Celebrate the Good Times - Mason

Во машината за перење ставила таблета која сите ја имаме дома - алиштата никогаш не биле побели

Кога еднаш ќе дознаете зошто ставањето на аспирин во Вашата машина за перење алишта е препорачливо, ќе останете навистина изненадени.

Овој совет ќе Ви помогне околу перењето на бели алишта, а ќе воочите дека оваа таблета може да се натпреварува со индустриските средства за отстранување на флеки и белеење.

Наполнете сад со 3 литри врела вода и растворете 5-6 таблети аспирин. Најдобриот начин е да ги здробите за да се растворат побрзо. Ставете ја белата облека во водата и оставете да седи потопена во вода цела ноќ.

Другиот ден, ставете ја облеката во машина за перење алишта заедно со неколку таблети аспирин за да добиете оригинална бела боја.

Доколку ги следите овие чекори, резултатите ќе Ве воодушеват. Ќе воочите дека овој трик е поефектен од комерцијалните средства за отстранување на флеки или за белеење, бидејќи на овој начин нема да ја оштетите облеката.

Популарно