Во машината за перење ставила таблета која сите ја имаме дома - алиштата никогаш не биле побели

Кога еднаш ќе дознаете зошто ставањето на аспирин во Вашата машина за перење алишта е препорачливо, ќе останете навистина изненадени.

Овој совет ќе Ви помогне околу перењето на бели алишта, а ќе воочите дека оваа таблета може да се натпреварува со индустриските средства за отстранување на флеки и белеење.

Наполнете сад со 3 литри врела вода и растворете 5-6 таблети аспирин. Најдобриот начин е да ги здробите за да се растворат побрзо. Ставете ја белата облека во водата и оставете да седи потопена во вода цела ноќ.

Другиот ден, ставете ја облеката во машина за перење алишта заедно со неколку таблети аспирин за да добиете оригинална бела боја.

Доколку ги следите овие чекори, резултатите ќе Ве воодушеват. Ќе воочите дека овој трик е поефектен од комерцијалните средства за отстранување на флеки или за белеење, бидејќи на овој начин нема да ја оштетите облеката.

(Видео) Семејството на ветеранот кој собра милиони за да се бори против коронавирусот ги криело хејтерските пораки од него

Ќерката на капетанот Сер Том Мур откри дека криела хејтерски пораки од нејзиниот татко, кои семејството ги добивало преку Интернет.

„Искрено, ќе му го скршеше срцето ако му кажевме дека луѓето нè мразат“, рече Хана Инграм-Мур

„Како да му рационализирате на стогодишник, дека нешто толку неверојатно добро може да привлече таков ужас“. „Значи, ние четворица го знаевме тоа и рековме дека нема да играме со ... тој подол манијак“

Полицијата соопшти дека 35-годишникот е обвинет за наводно навредлив твит за ветеран од Втората светска војна.

Капетанот Сер Том, кој ги освои срцата на нацијата со своите напори за собирање средства при првото заклучување на коронавирусот, почина на 100-годишна возраст во болницата Бедфорд, пред две недели, откако доби КОВИД-19.

Тој собра повеќе од 32 милиони фунти за NHS минатата пролет откако премина 100 круга од својата градина пред неговиот 100-ти роденден - а во јули кралицата го прогласи за витез поради неговите напори.

(Видео) Снежна покривка во Саудиска Арабија после 50 години

На почетокот на оваа зима, Саудиска Арабија, меѓу другите земји, имаше невообичаено студено време, температурите паднаа под 0 степени Целзиусови, а обилните снежни врнежи ја покрија пустината за прв пат по 50 години.

Неколку делови на Саудиска Арабија доживеаја исклучително ретка појава за регионот - снежна зима, откако снежно невреме ја погодија оваа блискоисточна земја оваа недела. Издадени се временски предупредувања за неколку делови на Саудиска Арабија, а регионот Ацер е најтешко погоден од обилни снежни врнежи.

Во меѓувреме, многу Саудијци споделија видеа и фотографии на кои се гледа неверојатно голема количина снег во пустината. Еден од најпопуларните клипови прикажува шокирани камили кои не можат да разберат зошто е толку студено.

(Видео) На милионерот му е наложено да го сруши својот дворец од 64 милиони долари

Дитер мoра да го сруши својот дворец во наредните 18 месеци - пресудено е во судот во Франција...

Британскиот милионер Патрик Дитер и неговата сопруга Моника сакале да купат вила во Тоскана, но наместо тоа одлучиле да си изградат сопствен дворец во тоскански стил на југот од Франција, на само еден час од Ница.

Оваа огромна вила наречена е „Дворец Дитер“, има 18 апартмани, две места за слетување на хеликоптери, базен и уредени градини. Но, очигледно е дека оваа неверојатна недвижнина нема уште долго време да стои на тоа место, пренесува „nypost“.

Францускиот суд ја потврдил пресудата од 2019 година која што вели дека овој дворец е изграден нелегално и му налага на Дитер да ја сруши во рок од 18 месеци.

Судот исто така одредил и казна семејството да мора да плати 550.000 долари од старт, но ќе мора да платат и дополнителни 600 долари од ден, доколку имотот не го срушат до јуни 2022 година.

Дитер со години се бори да го задржи овој дворец, а казните само се „собираат“. Во март 2019 година специјалниот суд во Франција пресудил дека дворецот е изграден без дозвола и тоа на заштитено шумско подрачје. Но, две години подоцна како и многубројните платени казни, милионерот не е подготвен да го прифати поразот.

Постојат некои индикатори дека Дитер овој случај ќе го однесе и до Европскиот суд за човекови права.

Инаку, Дитер дворецот го градел дури 11 години до 2011 година, а во 2009 година група луѓе се побуниле и рекле дека градењето мора да запре.

Забавите кои што се одржувале на дворецот броеле и до 2.000 луѓе, а гостите пристигнувале со автомобили и хеликоптери, а на соседите им пречел системот за озвучување со 132 огромни звучници поставени по целиот имот.

На сослушувањето во судот во 2016 година Дитер изјавил дека „заборавил да побара градежна дозвола и дека ги игнорирал налозите за престанување со градењето“.

Популарно