Речиси 70 % од луѓето имаат хеликобактер – Ова е решението!

Речиси 70 % од луѓето ја имаат познатата бактерија Helicobacter pylori, но ретко кој знае која храна треба да ја консумира. Постојат одредени производи кои можат да помогнат при лекувањето на оваа бактерија.

БЕЛКА ОД ЈАЈЦЕ

Изматете белка од едно јајце со една лажица шеќер во прав па додадете една лажица маслиново масло.

Една лажица од оваа мешавина треба да изедете наутро на празен желудник. После тоа не смеете да јадете ништо два часа. Терапијата трае 10 дена.

КЕФИР

Секој ден, навечер пред спиење испијте една чаша кефир, во кој сте додале една лажица маслиново масло. Оваа мешавина е добра за зараснување на чир во желудникот. Терапијата трае 1,5-2 месеци.

ЛЕНЕНО СЕМЕ

Во тегла ставете две лажици ленено семе. Прелијте со 2 чаши зовриена вода. Теглата затворете ја и оставете да стои преку ноќта. Наутро процедете низ двојна газа. Пијте наутро на гладен стомак, 30 минути пред јадење, по половина чаша од оваа слузава течност.

ЖАЛФИЈА И ТЕГАВЕЦ

Земете една лажица жалфија и исто толку тегавец, па прелијте со 2 чаши зовриена вода. Оставете поклопено да отстои 2-3 часа, па процедете. Првите 10 дена пијте еднаш дневно по ½ чаша пред јадење, а потоа пијте 3 пати дневно по ½ чаша пред јадење.

МАСЛИНОВО МАСЛО

Маслиновото масло е моќно оружје против Хеликобактер пилори. Благодарение на богатството од антиоксидантите, маслиновото масло има антибактериско дејство. Фенолните компоненти на маслиновото масло со часови остануваат непроменети и стабилни опколени со киселите желудочни сокови, па така повеќето состојки од маслото може да издржат и во оваа средина. Иако не е позната точната количина за дејствувањето на маслото, истражувачите веруваат дека секојдневната консумација во мали количини е сосема доволна во борба против бактеријата.

КУРКУМА

Благодарение на содржината на фитохемикалијата куркумина, на куркумата и се препишува благотворното дејство на здрвјето генерално, а противвоспалитеното и антиинфективното дејство се само дел од сестранта моќ на овој зачин. Студиите континуирано покажуваат дека куркуминот од куркумата го инхибира растот на Халикобактер пилори, најверојатно спречувајќи ја бактеријата да формира биофилм кој и е потребен за преживување во киселото опкружување на желудникот. Иако студиите на луѓе не се толку убедливи, секако е корисно во исхраната да се вклучи куркумата и тоа посебно, ако се земаат антибиотици против Хеликобактер пилори.

ЗЕЛЕН ЧАЈ

Зелениот чај не само што е добар да се консумира секојдневно, туку има и антимикробно дејство врз уништувањето на желудочната бактерија. Чајот ја инхибира активноста на ензимите потребни за намалување на бактеријата и истовремено штити од бактериите. Една студија покажа дека внесувањето на зелен час во организмот дејствува превентивно за какви било бактерии во желудникот. Препорачаната секојдневна доза сè уште не е позната, но според истражувачите 3 дл е сосема доволно за заштита.

Пушачите преку чадот го пренесуваат коронатавирусот?

Нема многу докази што сугерираат дека чад од белите дробови на пушачот кој има коронавирус може да зарази друго лице, но американски истражувачи кои се занимавале со ова прашање им кажуваат на луѓето дека треба да знаат дека „кога вдишуваат чад од тутун, дишат воздух од нечии бели дробови“, вели „The Washington Post“.

Вилијам Ристенпарт, професор на Универзитетот во Калифорнија, Дејвис, рече дека е малку веројатно дека честичките од чад од тутун можат да го пренесат вирусот на друго лице.

Ова се должи на фактот дека топлината од цигарите веројатно го убива вирусот, изјави Ристенпарт за „The Washington Post“.

Сепак, има мала причина за загриженост од инфекција ако вдишете чад од нечии бели дробови – респираторните честички одат со чадот кон вас.

Ако чувствувате чад што некој го исфрлил од своите бели дробови, тоа значи дека го вдишувате воздухот што бил во белите дробови на пушачот. Ова значи дека исто така можете да ги вдишите нивните респираторни честички исполнети со вируси, кои се состојат од респираторна мукоза, а не од пепел, додаде тој.

Денес е јасно дека короната се пренесува преку капки, но исто така и преку воздух.

Она што е исто така сигурно е дека пушачите треба да ги отстранат своите маски за да држат цигара.

Само кружење околу луѓе кои не носат маски е ризик само по себе, а уште полошо е што пушачите знаат да исфрлат повеќе воздух од белите дробови, со дување.

Некој што не пуши исфрла респираторни честички до два метра, но пушачите можат да фрлат и до четири метри кога пушат чад од цигари, рече Херман Гакамбид, пулмолог од Орландо.

Алберт Рико, шеф на американската белодробна служба, вели дека пушачите „не само што можат потенцијално да го шират вирусот без да носат маска, туку и да фрлаат капки врз луѓето околу нив и на тој начин да ги заразат“.

Пушачите се изложени на поголем ризик да добијат потешка форма на коронавирус, соопштија во американскиот Центар за контрола и превенција на болести.

Пушењето го зголемува ризикот од заболување затоа што ја нарушува функцијата на белите дробови и го отежнува телото соодветно да одговори на инфекцијата, додека помладите пушачи се изложени на уште поголем ризик.

Овие три производи мора да ги јадете

Најдобро за белите дробови е да престанете со пушење, но ако не можете да се откажете, би требало почесто да јадете производи што го подобруваат здравјето

Сите добро знаеме дека пушењето е штетно за нашето здравје и дека значително го зголемува ризикот од рак на бели дробови.

Сепак, ако го занемарувате тој факт и секојдневно вдишувате никотин, треба да одбирате што ќе се најде на вашата чинија.

Истражувањата покажале дека одредени производи може да го подобрат здравјето на белите дробови, па пожелно е почесто да ги консумирате ако сте пушачи.

Сите кои учествувале во истражувањето подлегнале на мерења на спирометрија, метод што ја мери белодробната функција, односно белодробниот волумен и брзината на проток на воздухот низ дишните патишта за време на вдишувањето или издишувањето. Тестот бил повторен и 10 години подоцна.

Резултатите покажале дека пушачите кои консумирале многу јаболка, банани и домати имале најмали оштетувања на белите дробови.

Научниците објасниле дека причината за тоа е што тие производи се богати со антиоксиданси кои помагаат при намалувањето на воспаленијата на респираторните органи, го подобруваат здравјето на белите дробови и помагаат при обновувањето на оштетеното ткиво што се создало поради долгогодишно пушење.

Студија: Пациенти од 45 години што прележале коронавирус, на физичките тестови покажале како да имаат 80 години

Еден од најдобрите израелски медицински центри објави загрижувачка студија за долгорочните ефекти од инфекција со коронавирусот. Студијата откри дека пациенти од 45 години на физичките тестови покажале како да имаат 80 години.

Околу 30 луѓе на просечна возраст од 45 години учествувале во истражување спроведено од Медицинскиот центар Баилинсон. Три месеци откако официјално биле излечени, од поранешните пациенти било побарано да изведат низа едноставни физички тестови во кои се покажале во прилично лоша кондиција.

Една од задачите била пешачење од шест минути и за тоа време минале околу 450 метри, додека просекот за нивната возрасна група е околу 700 метри. Ништо подобри не биле ни во другите вежби.

Истражувачите велат дека резултатите се слични на нивоата за кондиција кај луѓе на возраст од 80 години.

Иако студијата опфаќа мал број луѓе, резултатите потсетуваат на студија спроведена во Кина. Тоа истражување е објавено во Lanset во јануари, а е основано на податоци за повеќе од 1.700 луѓе во Вухан, на просечна возраст од 57 луѓе.

Кинеските испитаници биле подложени на физички тестирања во текот на половина година по закрепнување од коронавирусот, а кај 63 проценти е утврдено дека покажуваат умор или слабост во мускулите.

Кога станува збор за тестот од шест минути печашење, до 29 проценти од учесниците не успеале да ја достигнат ни долната граница на нормален опсег за својата старосна група.

Останатите компликации на кои испитаниците наишле вклучуваат проблеми со спиење, анксиозност и депресија, пишува RT.

Популарно