(Видео) Човек уловил ајкула, па ѝ го распарал стомакот

Рибарот кој што ловел на крајбрежјето на Индонезија сигурно не предвидувал што ќе најде тој ден во својата мрежа.

Абдулах Нурен (48) забележал дека во мрежата се заплеткала ајкула, па успеал некако да ја улови и извлече надвор од водата. Потоа го распарал нејзиниот стомак, а внатре го дочекало изненадување, пренесува „Dailymail“.

Имено, во стомакот на мајката ајкула имало три бебиња - две биле исти како неа, но третото било многу необично. Имало многу чудно лице, со две крупни очи, а луѓето истото го поврзуваат со човечкото лице.

„Ја однесов дома и ја чувам. Многумина ми нудеа пари да ја купат и да ја земат со себе, но јас не сакам. Ќе ја чувам затоа што мислам дека ќе ми донесе среќа“, изјавил рибарот. 

(Видео) Рибар од Истра сними ајкула голема колку неговиот брод

Локален рибар кај местото Коромачно во Истра забележил огромни перки од ајкула која била голема речиси колку неговиот брод, јавуваат тамошните медиуми.

Како што пренесува порталот "Morski.hr", рибарот снимката од средбата му ја пратил на својот пријател и морски истражувач Велимир Врзиќ.

"Рибарот го исклучил моторот и внимателно се доближил до големата ајкула за да се увери за што станува збор и евентуално да ги извести државните институции и биолози. На видеото се гледа средба на половина метар меѓу рибарот и ајкулата. За што станува збор, ќе решат експертите од Институтот за проучување на морето како и морските биолози, а рибарот внимателно се оддалечил за да не и пречи на ајкулата во нејзиниот природен дом", рекол Врзиќ.

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари месечно да ги „покријат“ сите свои трошоци.

Шери Хауви, жена од Нов Зеланд, станала вирален хит на интернет откако го споделила својот едноставен трик со чија помош успеала за три години да заштеди пари за стан, а овој „рецепт“ го открила во една група на Фејсбук каде што многумина биле воодушевени. Таа во 2015 година купила нов стан откако за него штедела пари само три години.

„Мајка ми ме научи вака да го организирам трошењето пари и по три години можев да си купам стан“, напишала Шери.

Па, во што е нејзината тајна?

Шери тврди дека потребно е парите кои што ги заработувате месечно да ги поделите и ставите на три различни сметки. Првата сметка е за вообичаените трошоци, како сметки, храна, кирија, превоз, неделен џепарлак и слично. На втора сметка треба да ги ставите парите кои што планирате да ги трошите за фризер, купување облека и обувки, подароци, одење на доктор, додека пак на третата сметка треба да ги издвоите парите кои што сакате да ги заштедите. Таа вели дека многу е важно да се придржувате до поделените пари и да не трошите повеќе од планираното.

„Немојте да бидете во искушение и од втората сметка да трошите пари за намирници и обратно, важно е да се придржувате до тоа што сами сте го одредиле“, советува Шери која што ги воодушевила луѓето со овој начин на штедење пари.

(Фото) Видовме многу, но ваква маска во градски автобус досега не сме виделе

Од почетокот на пандемијата можевме да видиме разни маски. Некои биле добро импровизирани, а некои не На линијата 72. во белградски автобус се појавил човек со необична маска која очигледно ја направил сам.

Маската има две пластични цевки и платно низ кои поминуваат пластиките. Фотографијата е објавена на Инстаграм и многу брзо стана вирална, а многумина се смееја на креативноста на момчето.

Популарно