(Видео) Рибар од Истра сними ајкула голема колку неговиот брод

Локален рибар кај местото Коромачно во Истра забележил огромни перки од ајкула која била голема речиси колку неговиот брод, јавуваат тамошните медиуми.

Како што пренесува порталот "Morski.hr", рибарот снимката од средбата му ја пратил на својот пријател и морски истражувач Велимир Врзиќ.

"Рибарот го исклучил моторот и внимателно се доближил до големата ајкула за да се увери за што станува збор и евентуално да ги извести државните институции и биолози. На видеото се гледа средба на половина метар меѓу рибарот и ајкулата. За што станува збор, ќе решат експертите од Институтот за проучување на морето како и морските биолози, а рибарот внимателно се оддалечил за да не и пречи на ајкулата во нејзиниот природен дом", рекол Врзиќ.

(Фото) Оваа куќа важи за најснимана во Македонија, а се наоѓа во Скопје

Дали куќата на оваа фотографија ви изгледа познато? А што ако ви кажеме дека веројатно често сте поминувале покрај неа, а можеби и не сте го знаеле тоа?

Во фејсбук-групата „Патувања низ Македонија мк“ беше објавена интересна приказна за куќата која речиси сите сме ја виделе барем еднаш и сме се прашувале каде се наоѓа? Иако на телевизија ни личи дека се наоѓа во некое македонско село, кое ја задржало автентичната архитектура, реалноста е сосема поинаква. Се работи за токму онаа куќа од Македонските народни приказни, каде се снимени најмалку 150 епизоди, во кои главната улога речиси секогаш се појавуваше легендарниот Ѓорѓи Колозов. 

Но, дали знаете дека всушност, оваа куќа е конак во црквата Св. Пантелејмон во Горно Нерези, на планината Водно? 

„Оваа куќа сѐ уште го носи епитетот ‘најсниманата куќа во Македонија‘, бидејќи не постои друг објект во кој толку долго и непрекинато се снимало. Во оваа куќа продолжуваат да се снимаат и приказните од новиот серијал“, се вели во објавата во групата

Погледнете што може ракописот да ни открие за личноста

Мали букви откриваат перфекционисти, луѓето кои остваат мал простор помеѓу буквите лошо ги поставуваат приоритетите, тврдат експерти, посочувајќи неколку детали кои откриваат многу за карактерот на една личност.

Графологијата е наука која се занимава со проучување на ракописот на поединецот и има одлична примена во полициската работа – ракописот е трага што е речиси како отпечаток од прст.

Иако различни ракописи може да изгледаат слично, детали како што се големината на буквите, нивната накосеност или проредот помеѓу зборовите, прават голема разлика. Исто така, графолозите тврдат дека некои основни црти на личноста можат да се препознаат од ракописот, пишува „Бизнис инсајдер“.

„Од анализата на нечиј ракопис, можно е да се откријат над 5.000 карактеристики на една индивидуа,“ тврди графологот и психолог Кети Мекнајт.

Ситен ракопис означува интровертна личност која има силен фокус и концентрација. Тој има аналитички мозок, висока интелигенција и посветеност на извршување на разни задачи. Тие се практични и честопати се песимистички настроени.

Просечниот ракопис открива индивидуа која сака ред и правила, додека избегнува преголемо нагласување. Тој е упорен и фокусиран на постигнување на својата цел, критички настроен кон другите и склон на промени во расположението. Animивотните се реалисти.

Крупниот ракопис открива луѓе кои се прилично ориентирани кон другите, нивниот социјален статус им е важен и сакаат да се истакнуваат и да се наметнуваат. Тие се емпатични, ориентирани кон соништата и се оптимисти.

Луѓето кои пишуваат зборови со малку простор меѓу нив, односно имаат кондензиран ракопис, како чувството на припадност, имаат широк круг пријатели и честопати ги задоволуваат другите за да бидат прифатени.

Оние со просечен проред меѓу зборовите имаат математички ум, ориентирани се кон проблеми, сакаат да советуваат други и сакаат да пробуваат нови работи.

Оние со голем простор меѓу зборовите многу ја ценат својата слобода и независност, генерално не ги сакаат гужвите и психологијата на широките маси.

Макфакс

Популарно