Д-р Нестровиќ: Без овој минерал организмот губи функционалност, а важен е и за плодноста

Д-р Бранимир Несторовиќ даде важен совет и откри какви грешки често правиме, а чии последици можат да бидат фатални. Имено, тој изјави дека покрај витамините, неопходна состојка во секојдневната исхрана е минералот цинк, а придобивките што може да ги даде неговата редовна употреба се многубројни.

- Повеќето витамини ги внесуваме во редовна исхрана: минералите се проблем. Кога ќе ви кажат дека пијам некои минерали, тие минерали се многу поважни затоа што храната има недостиг од нив и без нив нема живот. Јас секогаш започнувам со есенцијален минерал, а тоа е цинк затоа што живееме во област која има недостаток на оваа супстанца. 300 ензими во нашето тело не можат да функционираат без цинк. Неопходно е за плодност. Жените и мажите кои сакаат дете секогаш треба да пијат цинк. Децата кои имаат недостаток на цинк имаат проблем во растот и развојот - објаснува д-р Бранимир Несторовиќ.

Имено, цинкот е еден од најважните елементи на човечкото тело, па затоа се препорачува редовно да се јаде храна богата со него.

Еден од најважните елементи на човечкото тело е секако цинкот, чие отсуство можете да го надоместите за организмот, јадејќи храна богата со него. Некои од овие производи се говедско и јагнешко, јајца, семки од тиква, грашок, цели зрна, морска храна - особено остриги, црвено месо - свинско и говедско месо, ореви, спанаќ, млеко, зеље, вино, соја, остатоци, лук, зелка. Покрај тоа, сардините, сувите и мешунките, како и цели зрна, се исклучително богати со овој минерал.

Некои од симптомите на недостаток на цинк лесно можат да се мешаат со минлива настинка, како што се ослабен имунитет, зголемена нервна напнатост, хроничен замор, отежнато заздравување на раните, промени на кожата, ноќно слепило, нарушувања на вкусот, пролонгирана дијареја, одложен развој, намален апетит, губење на вкус и мирис, ментална летаргија, зголемена подложност на инфекции, опаѓање на косата, намален број на сперматозоиди (а со тоа и плодност), намален сексуален нагон, сува кожа и кршливи плочи за нокти.

Затоа треба добро да се разгледа советот на д-р Несторовиќ, кој смета дека цинкот треба да се зема како додаток. Некои од придобивките што може да ни ги донесе дневното внесување на овој минерал се спречување на вирусна инфекција, бидејќи цинкот ги блокира местата каде што се врзуваат. Цинкот се зема во форма на додатоци во доза од 10 до 15 mg на ден за возрасни.

Лекарите тврдат: Лицата со нулта крвна група се подложни на овие болести

Како што веројатно веќе знаете, луѓето со крвна група 0 можат да даруваат крв на сите други групи.

Имено, во еритроцитите од крвната група 0, нема фактори кои ја уништуваат туѓата крв. Ова значи дека тие можат да бидат донатори на сите други групи, но тие примаат крв само од истата група. Тоа ги прави прилично посебни.

Меѓутоа, не само оваа карактеристика ги одделува од другите крвни групи. Крвната група 0 е, всушност, повеќе склона кон некои болести од која било друга група. Од друга страна, оваа крвна група има многу други моќни карактеристики кои ја прават посебна.

Тие се склони кон некои болести, како што се дисфункција на тироидната жлезда, недостаток на јод, ниско ниво на тироидни хормони и чиреви. Овие дисфункции можат да бидат доста опасни за овие луѓе, бидејќи можат да доведат до многу несакани ефекти како што се прекумерна тежина и задржување на вода.

Луѓето со крвна група 0 имаат способност да бидат лидери и секогаш остануваат фокусирани на целта. Еден од нивните најдобри квалитети е нивната висока енергија и нивната проактивност.

Оваа крвна група во Јапонија е секогаш поврзана со одреден тип на личност. Крвната група е многу важна за Јапонците. На некои интервјуа за работа, тие дури ги прашуваат потенцијалните вработени која е нивната крвна група.

Според нив, луѓето со крвна група 0 се практични, темелни, фокусирани, организирани, посветени и одговорни. Поради фактот што нивните предци биле ловци, кои ја набудувале и проценувале околината за да преживеат, многумина веруваат дека овие луѓе се подобри и појасни логичари од другите.

Овие луѓе можат да станат импулсивни, хиперактивни, па дури и лути кога се под стрес. Поради нивните нездрави навики, склоност кон стрес, недостаток на вежбање и лоша исхрана, тие се подложни на штетни метаболички процеси, како што се отпорност на инсулин, забавување на активноста на тироидната жлезда и дебелина.

Покрај тоа, мора да знаете дека тие имаат повисоко ниво на желудочна киселина од која било друга крвна група. Ова значи дека тие имаат многу чувствителен стомак и имаат тенденција да формираат чиреви.

Се препорачува овие луѓе да избегнуваат кофеин и алкохол. Кофеинот може да биде особено штетен поради неговата тенденција да го зголемува адреналинот и норадреналинот, кои веќе се високи за типовите 0.

Покрај тоа, за нив е задолжителна физичка активност 3-4 пати неделно.

Само една чаша од овој напиток ќе ви ги намали болките во желудникот и ја намалува подуеноста

Нането е идеален летен пијалок а и ќе ви помогне побргу да стигнете до рамен стомак, поради тоа што освен што смирува и опушта, нането е одлично против дегистивните проблеми и надуеност.

Во едно истражување кое било спроведено неодамна, 95% од испитаниците на кои што им било дадено да мирисаат екстракт од нане, изјавиле дека почувствувале олеснување на главоболката и биле опуштени и релаксирани. Се што ви е потребно за овој освежителен пијалок е 1 литар вода, 3-5 вреќички чај од нане, сок од лимон и неколку коцки мраз.

Сварете литар вода и додадете ги вреќичките со нане. Можете да ставите малку мед додека е топло, а кога ќе се излади ставете во фрижидер и пред консумирање додадете малку лимон и мраз.

Чајот од магдоност топи килограми - се пие 5 дена, а резултатите се фантастични

Потребни ви се пет минути за да го направите, регулирајте ја диетата и редовно консумирајте го.

Потребно е:

60 грама магдонос

1 лимон

2,3 дл вода

Подготовка:

Исечете го магдоносот и исцедете го сокот од лимон. Ставете ги двете состојки во чаша и истурете ја водата. Пијте го пијалокот наутро на празен стомак само пет дена, а потоа одморете се за десет дена. Овој пијалок го забрзува согорувањето на калориите и му обезбедува на телото витамини и минерали. Магдоносот го подобрува варењето и му помага на телото да исфрли вишок течност, со што се елиминира надуеноста.

Популарно