Почина Гоце Илиески

Возачот во прилепската Брза помош за кого Македонија собираше донации за лекување, ја загуби биитката со коронавирусот.

И покрај желбата на целата нација Гоце Илиески на 42 години повторно да застане на нозе и да спасува животи, денеска засекогаш не’ напушти. Беше посветен сопруг и татко на две малолетни деца.

Со Ковид- 19 се зарази на работното место, спасувајќи животи. Во тешка состојба беше хоспитализиран на една од приватните клиники, а по апелот на социјалните мрежи, масовно се собираа средства за негово лекување.

Прилепчани се шокирани од трагедијата која му се случи на семејството. На осми март почина мајката на Гоце, но најблиските одбиваа да му ја кажат лошата вест бидејќи и самиот беше во критична состојба. Ја имал само неа, бидејќи татко му починал во 2007 година.

И синот на Илиески, Филип (12), беше хоспитализиран во клининиката Козле, но после долго боледување е подобар, неодамна информираа блиски пријатели на семејството.

Пред само неколку дена се случи и неочекуван инцидент кој ја згрози јавноста, откако од плоштадот во Прилеп беше украдена кутијата за донации поставена од страна на локалните дуќанџии. Според нивните искази, ја украло лице кое возело веспа, но носело кацига и не успеале да го идентификуваат. Случајот беше пријавен и во полиција.

Пронајденo тело на мртов маж во близина на Жировница

Тело на починат маж е најдено во близина на регионалниот пат што води од Маврово кон Дебар. Засега не се познати идентитетот и причината за смртта. Според првичните информации, телото кога било откриено се наоѓало во фаза на распаѓање.

Од СВР Тетово информираат дека по пријавата вчера (27.07.2021 околу 15:40 часот), полициски службеници излегле на терен. Во месноста „Жировничко анче“ во близина на регионален пат Дебар-Маврово бил пронајден човечки труп.

По овластување на Јавен обвинител, увид извршила екипа од ОВР Гостивар и телото било дадено на обдукција. Идентитетот на лицето и причините кои довеле до смртта ќе се утврдат по извршената обдукција.

МВР со детали за тешката сообраќајка на патот Охрид-Кичево - Познат идентитетот на загинатиот и повредените

Едно лице загина, а четири лица се повредени во сообраќајната несреќа која вчера попладне се случи на магистралниот пат Охрид- Кичево, во близина на село Врбјани – општина Дебрца.

Од МВР за Курир информираат дека во несреќата учествувале ,автомобил „фолксваген голф“, со струшки регистарски ознаки, управуван од Г.Р.(61) од село Долна Белица, струшко и автомобил „тојота корола“, со охридски регистарски ознаки, управувано од Б.Б.(64) од Охрид.

На местото на незгодата починал Г.Р, а смрт констатирал лекар од Итната медицинска помош.

-Со тешки телесни повреди се здобиле Б.Б., негов сопатник С.Б.(62) од Охрид и малолетен сопатник во патничкото возило „фолксваген голф“, а со телесни повреди се здобила малолетна сопатничка во патничкото возило „фолксваген голф“ од с.Долна Белица, струшко, констатирани во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид, велат за Курир од МВР.

Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Охрид.

Тешко повреден велосипедист од Прилеп

На 20.07.2021 во 23.50 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека на ул.„Димо Наредникот“, велосипед управуван од З.Б.(43) од Прилеп удрил во паркирано патничко возило „пежо 206“, со прилепски регистарски ознаки, сопственост на Д.К.(46) од Прилеп.

Во незгодата велосипедистот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Општата болница Прилеп. Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од Полициската станица Прилеп.

Популарно