Имунолог зборува за сериозноста на ковид-19 и крајот на пандемијата

Еден од истакнатите имунолози за време на пандемијата на коронавирусот е словенскиот доктор Андреј Трампуж, директор на Одделението за инфектологија и септичка хирургија во болницата „Charité“ во Берлин. Тој неодамна предупреди дека ковид-19 остава сериозни последици кај дури 10 отсто од заболените.

„10 отсто од сите заболени од коронавирусот во светот имаат потреба од механичка вентилација (респиратор) или пак од кислород. Исто така, 10 отсто од сите заболени од ковид-19 по прележување на болеста ќе имаат т.н. „long covid“, односно хроничен ковид - ќе се соочат со сериозни последици кои што можат да потраат со денови и месеци“, објаснува докторот Трампуж за „Слободна Далмација“.

Ваквите податоци укажуваат на тоа дека над 26 милиони луѓе ширум светот ќе имаат потреба за интензивно лечење во текот на болеста или пак за интензивно закрепнување по истата во некоја од специјализираните здравствени установи.

„Хроничниот ковид кај многумина се јавува по прележување на болеста, а носи главоболка, болки во мускулите, зглобовите, невролошки проблеми. Има многу луѓе кај кои што тие проблеми не можат да се вратат во нормала. Ние во Германија имаме многу клиники за рехабилитација кои што работат со таквите пациенти и нивното закрепнување може да трае со месеци“, истакнува Словенецот.

Трампуж истакнал и дека иднината на пандемијата и нејзиниот крај зависи од мутираните соеви на вирусот, но и од вакцинацијата:

„Навистина е тешко во овој момент да се каже кога ковид-19 ќе престане да постои и дали тој ќе биде пандемичен или ендемичен, како вирус кој ќе се појавува секоја година одново. Тоа многу зависи од вакцинацијата и мутациите на самиот вирус кои што веќе сега ги има во голем број.

Неодамна во Индија се појави комбиниран ковид кој е составен од британскиот и бразилскиот сој. Сè уште во голема мера не се проширил во светот. Во Германија сега преовладува британскиот сој кој што е регистриран кај 90 отсто од заболените, а за кој на почеток мислевме дека само побрзо се шири, меѓутоа сега знаеме дека тој на заболените им дава потешка клиничка слика.

Засега сите вакцини се добри и одговараат на сите мутации на вирусот, а дали во иднина ќе се појави некој мутант на кој сегашните вакцини нема да можат ништо да му направат, тоа никој не може да го знае. Поради тоа е потребно што побрзо да вакцинираме поголем број од луѓето, за да го ограничиме создавањето на новите мутации. Мислам дека на крајот од ова лето ќе може да ја запреме пандемијата, односно дека ќе може да ја контролираме, секако, доколку вакцината биде доволна“, заклучил д-р Трампуж.

Денес е спомен на Светиот свештеномаченик Ипатиј

Светиот свештеномаченик Ипатиј, епископ Гангрски

Роден во Киликија, а епископ во градот Гангра. Учествуваше на Првиот Вселенски Собор. На сите страни прочуен заради благочестивиот живот и дарот на чудотворство. Царот Констанциј нареди да се изобрази ликот на Ипатиј уште за време на животот на овој светител и тој лик царот го држеше во својот дворец против секаква непријателска сила.

Свети Јона, митрополит Московски

Родум од Костромската губернија. Во дванаесеттата година стана монах и како таков долго поживеа во Симоновиот манастир во Москва. За време на митрополитот Фотиј стана епископ Рјазански, а кога Фотиј замина, го избраа Јона за митрополит и го испратија кај патријархот во Цариград за да го посвети и утврди. Но, тогаш некој Исидор, Бугарин по потекло, го претекна Јона, стигна пред него во Цариград и беше посветен за митрополит руски. Јона се врати на својата столица во Рјазан. Зломислениот Исидор лошо заврши со своето митрополитство. Отиде на Флорентинскиот собор и се врати во Москва дури после три години. Сите се кренаа против него како отстапник од Православието и го прогонија. Не се знае каде го заврши животот. На митрополитската столица дојде добриот и мудар пастир Јона. Голем чудотворец, прозорливец, духовник. Кога Агарјаните ја опколија Москва, со својата молитва Јона ги изгони. На старост посака да го снајде некоја болест, да се помачи и со маките наполно да се очисти пред да замине од овој свет. По неговите молитви Бог допушти рана на неговата нога, а за ова му беше претходно јавено во видение на еден свештеник Јаков. Од оваа рана светителот замина и отиде меѓу небесните граѓани на 31 март 1461 година. Над неговите мошти се извршија многубројни чуда. Еден нем човек, Јован, го доведоа над моштите на светителот. Тој ја целиваше раката на свети Јона и како што раскажуваше отпосле, таа рака го фатила за јазикот од што почувствувал силна болка. Кога му се ослободил јазикот и се свртел кон своите, прозборел како никогаш да не бил нем.

Третина од оние кои прележале Ковид 19 ја добиваат оваа дијагноза

Една нова студија спроведена на Универзитетот во Оксфорд донесе информација дека 34 проценти од пациентите кои биле подложени на коронавирусот доживуваат една работа како симптом – невролошко пореметување.

Една од најтешките работи да се направи со оваа болест е фактот дека проблемите не престануваат по 14 дена карантин. Продолжениот Ковид носи симптоми како што се замор, губење на вкус и мирис, останување без здив и болка во мускулите, според постарите истражувања. Но, денес, студијата даде нови резултати и тврди дека една третина од оние кои имале оваа болест сè уште страдаат од особено загрижувачки симптом со месеци.

 Една третина од пациентите биле дијагностицирани со невролошко или ментално нарушување Резултатите од студијата објавена пред неколку дена укажуваат на фактот дека на 34% од луѓето кои имале ковчиња, на крајот им е дијагностицирано или невролошко или ментално нарушување. Студијата провери што се случува 6 месеци по дијагнозата, па прегледот ќе продолжи да открива што се крие зад оваа состојба.

Ова е многу важна тема, бидејќи постоеја сомневања дека заболувањето на коските и мозокот не се само респираторни органи, рече Муса Сами, професор по психијатрија на Универзитетот во Нотингем, но не учествуваше во студијата.

Тој наведува дека постојат неколку фактори кои можат да придонесат за фактот дека толку многу пациенти доживуваат долгорочни симптоми, а тоа може да бидат стресот, престојот во болница и карактеристиките на болеста.

Опсегот на симптоми се движи од вознемиреност до мозочен удар

Најчестите невролошки и психолошки дијагнози биле анксиозност кај 17 проценти од луѓето и промени во расположението кај 14 проценти. Околу 50% од пациентите доживеале исхемичен мозочен удар, а тоа е згрутчување на крвта што делува на мозокот. Деменциите се чести, се користат супстанции и несоница.

„Ова се податоци според прегледот на голем број пациенти, и тие потврдуваат дека се справуваат и со сериозни нарушувања кои влијаат на нервниот систем“, објасни водачот на студијата Пол Харисон.

Овие промени се почести кај Ковид 19 отколку кај други слични болести

Студијата ги спореди податоците од повеќе од 236 000 пациенти со ковиди со оние кои имале други болести во иста временска рамка и заклучило дека пациентите со Ковид 19 имаат 44% поголем ризик од ментална и невролошка дијагноза отколку кај оние со други инфекции, на пример, дишни патишта.

„Нашите резултати докажуваат дека мозочните болести и менталните нарушувања се многу повисоки по ковид-19 од другите респираторни инфекции“, додаваат авторите на студијата.

СЗО: Моментно не се препорачува комбинирање на вакцини против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) денеска повторно соопшти дека поради недостигот на „соодветни податоци“, не можат да се дадат препораки во врска со комбинацијата на различни вакцини против коронавирусот, што Франција го планира при ревакцинацијата на лицата помлади од 55 години кои ја примиле првата доза на Астра Зенека.

Нема соодветни податоци врз основа на кои би можело да се каже „дали може тоа да се направи“, па затоа експертите на СЗО заклучија дека „не може да се препора комбинирање на вакцини во овој момент“, истакна портпаролката на СЗО, Маргарет Херис на редовниот брифинг со новинарите во Женева.

Таа нагласи дека таквиот став го усвоила Стратешката експертска советодавна група за имунизација (САГЕ) во февруари за време на објавувањето на препораките за вакцината на Астра Зенека и пред информациите за евентуална поврзаност на тој препарат со многу ретки несакани ефекти што беа регистрирани.

– Научниците тогаш побараа да се испита можноста за комбинирање на вакцини против Ковид-19, изјави Херис.

Француските власти неодамна донесоа одлука луѓето на возраст под 55 години, кои ја примиле првата доза на Астра Зенека, да бидат ревакцинирани со Фајзер или Модерна, врз основа на mRNK.

Одлуката се однесува на околу 533.000 луѓе во Франција, каде вакцинацијата со Астра Зенека за помлади од 55 години беше прекината на 19 март поради појава на ретка тромбоза во Европа, како несакан ефект од употребата на тој препарат.

Европската агенција за лекови (ЕМА) во средата објави дека индивидуалните случаи на згрутчување на крвта по имунизација со вакцината на Астра Зенека се „ретки несакани ефекти“ на вакцината и не можат да бидат поврзани со возраста, полот или историјата на болести.

Ставот на ЕМА е дека придобивките од вакцината се поголеми од ризиците.

Популарно