Во Венецуела ги обележуваат куќите на заболените од ковид-19

Градоначалникот на градот Сукре, во централниот дел на Венецуела, Луис Дуке, почнал да поставува црвени ознаки за предупредување на куќите на луѓето заболени од коронавирус и се заканил дека ќе ја укине социјалната помош на оние кои го кршат карантинот.

Дуке, претставувајќи ја ознаката во вид на црвен круг прецртан со црвена линија на бела хартија, објаснил дека на тој начин сака да го "заштити народот".

"Овој знак укажува на тоа дека тука има некој заразен со ковид-19 или постои сомнеж дека постои случај на заболување, така што луѓето се предупредени", навел Дуке на видео снимката на Инстаграм.

Тој во изјавата за локалното радио најавил дека бенефициите, како што се помош во храна и гас ќе бидат укинати, ако луѓето не се придржуваат на воведениот карантин поради растот на бројот на случаи на коронавирус, пренесува "Reuters".

Потегот на градоначалникот, кој е член на владејачката Социјалистичка партија на венецуелскиот претседател Николас Мадуро, наишол на обвиненија за дискриминација.

Адвокатот за човекови права Тамара Суху остро реагирала со објава на Твитер.

"Мораме да го осудиме и да му посакаме добро здравје, за да не мора да се означи себе", напишала таа.

Венецуела се соочува со нов пораст на бројот на заразени по пикот во август.

Во текот на претходниот ден во таа земја регистрирани биле 1.525 новозаразени, а починале 15 лица.

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

Во Германија денеска стапи на сила владината уредба според која на вакцинираните против коронавирусот им се дозволува одредено ослободување од мерките против пандемијата.

Според уредбата, што завчера, по Долниот дом на германскиот Парламент, ја одобри и Бундестагот, лицата кои биле целосно вакцинирани, како и луѓето кои го прележале коронавирусот, се изземени од обврската за строго ограничување на личниот контакт, забрана за движење во текот на ноќта, како и од обврската за приложување негативен тест.

Вакцинираните исто така ќе бидат ослободени од досега задолжителниот карантин по враќањето од странство. Исклучок се повратниците од таканаречените области каде што има и други соеви на вирусот, како Индија, Бразил или Јужна Африка.

Како целосно вакцинирани се сметаат луѓето кои примиле две дози од вакцината и поминале две недели по приемот на втората доза. 

Претходно, премиерот на Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет повика на единство во општеството и предупреди на можни поделби помеѓу вакцинираните и оние кои сè уште не добиле можност да се вакцинираат.

Тој им порача на вакцинираните дека кон оние кои сè уште не се вакцинирани треба да се однесуваат „со почит и без триумфализам“.

Заклучно со петокот, 7,6 милиони граѓани (9,1 процент) во Германија ги примиле и двете дози од вакцината, претежно постари граѓани кои биле во приоритетни групи.

Остатоци од кинеската ракета паднаа во Индиски океан, западно од Малдиви

Остатоци од најголемата кинеска ракета паднаа рано утрово во Индискиот океан, западно од Малдиви, а повеќето нејзини делови биле уништени при враќањето во атмосферата, со што завршија деновите на шпекулации за тоа каде ќе падне, но истовремено и предизвикувајќи американски критики поради недостаток на транспарентност.

Според координатите објавени од кинеските државни медиуми, повикувајќи се на Кинеската канцеларија за вселенски инженеринг, остатоците од ракетата паднале во океанот, западно од архипелагот Малдиви.

Поради ракетата Лонг марч 5Б, некои луѓе со страв гледаа на небото, откако на 29 април полета од кинескиот остров Хаинан. Кинеската канцеларија за вселенски инженеринг соопшти дека повеќето остатоци изгореле во атмосферата, а државните медиуми објавија дека делови од ракетата повторно влегле во атмосферата во недела во 4:24 часот. Американската вселенска команда го потврди враќањето на ракетата над Арапскиот полуостров, но и дека е непознато дали остатоците паднале на копно или во вода.

„Американската вселенска команда нема да ја објави точната локација на ударот и опсегот на погодената област, кои засега се непознати“, се вели во соопштението на нивната веб-страница.Лонг марч е втора ракета од 5Б варијантата од нејзиниот прв лет во мај 2020 година. Минатата година делови од првата ракета паднале на Брегот на Слоновата Коска, оштетувајќи неколку згради. Немало повредени. „Вселенските држави мора да го намалат ризикот за човекот и имотот на Земјата со враќањето на вселенските објекти и да ја зголемат транспарентноста во однос на тие операции“, рече во изјавата директорот на НАСА, Бил Нелсон, поранешен сенатор и астронаут, кој беше избран за таа улога во март, во изјава по падот на делови од ракетата.

„Јасно е дека Кина не ги исполнува одговорните стандарди во врска со отпадот од вселената“. Бидејќи поголемиот дел од површината на Земјата е покриен со вода, веројатноста остатоците да паднат на населени места на копно била мала, а веројатноста за повреда уште помала, според зборовите на експертот. Но, неизвесноста околу траекторијата на падот на ракетата и неуспехот на Кина да обезбеди посилни уверувања пред враќањето на ракетата ја разгореа вознемиреноста.„Клучно е Кина и сите вселенски држави и трговски субјекти да постапуваат одговорно и транспарентно во вселената за да обезбедат безбедност, стабилност и долгорочна одржливост на вселенските активности“, рече Нелсон.

Астрофизичарот од Харвард, Џонатан Мекдауел за Ројтерс изјави дека потенцијалната зона на остатоците може да биде северно од Њујорк, Мадрид или Пекинг и јужно од јужно Чиле и Велингтон во Нов Зеланд.Откако големи делови од вселенската станица Скајлаб на НАСА паднаа во Австралија во јули 1979 година, повеќето земји настојуваат да избегнат такви неконтролирани враќања со дизајнот на леталата, рече Мекдауел.Мекдауел вели дека кинеските дизјанери на ракети не се занимавале со тоа.Глобал тајмс, кинескиот весник, загриженоста ја отфрли како „западно претерување“ дека ракетата била „надвор од контрола“ и можела да предизвика штета.

Британските туристи од 17 мај ќе добијат ковид пасоши

Британските туристи од 17 мај ќе добијат ковид пасоши, под услов да ги примиле двете дози на вакцината.

Министерот за транспорт Грант Шапс рече дека оние кои биле вакцинирани може да ја користат апликацијата на Националната здравствена служба (НХС) за да го покажат својот статус, објави „Сан“.

Луѓето кои ја немаат апликацијата ќе можат да побараат писмо од НХС, кое би го носеле со себе за време на патувањето.

Информацијата следи откако министерот Шапс откри „зелена листа“ на земји каде Британците можат да одат на одмор – Португалија, Израел и Исланд.

„Денеска го одбележуваме првиот чекор кон претпазливо враќање на меѓународните патувања, со преземени мерки за заштита на јавното здравје и да се осигураме дека нема да се отфрли тешко освоената победа за која сите се стремевме оваа година“, рече министерот Шапс.

Тој додаде дека луѓето можат да очекуваат патувањето да биде малку поразлично ова лето – со подолго чекање на граница, во рамки на построгите мерки за спречување влез на нови видови коронавирус во Велика Британија. 

Популарно