Нови студии: Еве колку ве штити една доза од вакцината Pfizer, а една доза од AstraZeneca

До денес, повеќе од 141 милиони Американци и над 33 милиони Британци ја примиле првата доза на вакцина против Ковид-19, администрирана во две дози.

Според истражувањето спроведено на 375.000 луѓе во Велика Британија, вакцините од Pfizer и AstraZeneca обезбедија 72% заштита од симптоматска инфекција со ковид-19. Студиите наведуваат дека заштитата од една доза на вакцината трае најмалку 10 недели, но дека примањето на втора доза е од големо значење затоа што тогаш заштитата на Pfizer се зголемува на 90%.

Друга теренска студија од Шкотска, објавена во „Лансет“, покажа дека единечна доза вакцина Пфајзер 28 до 34 дена по вакцинирањето е 91% ефективна против хоспитализација. Единечна доза на вакцина AstraZeneca заштити 88% од тешките симптоми што би довеле до прием во болница.

Студија спроведена во Англија покажа дека единечна доза вакцина Pfizer или AstraZeneca го намали ширењето на симптоматска инфекција кај членовите на домаќинството за 50%, пишува Business Insider.

Pfizer / BioNTech штити најмалку 80% по првата доза

Според документите на Управата за храна и лекови на САД (ФДА), првата доза на Pfizer била 52,4% ефикасна во заштитата од симптоматска инфекција со ковид-19. Сепак, оваа проценка исто така вклучува и период од 11 дена пред почетокот на првата доза, така што вистинската заштита треба да биде поголема и да изнесува помеѓу 29,5% и 84,5%.

Според клиничките испитувања, првата доза на Pfizer била 100% ефикасна во заштитата од хоспитализација и смрт.

Медицинскиот статистичар Стивен Еванс од Факултетот за хигиена и тропска медицина на Универзитетот во Лондон рече дека, врз основа на целокупната проценка на податоците на ФДА, постојат „прилично јасни докази“ дека единствена доза вакцина Пфајзер штити најмалку 80%, ако не и 90 %, на симптоматска инфекција со коронавирус.

AstraZeneca штити најмалку 70% по првата доза

На Еванс му е потешко за вакцината на АстраЗенека да ја утврди нејзината ефикасност по првата доза, затоа што во подоцнежните фази на испитувањето се користеа различни модели и вели дека сеуште трае опширното истражување на ФДА.

Според студијата објавена на 19 февруари во „Лансет“, единечна доза на AstraZeneca била 76% ефективна во текот на 90 дена во заштитата од симптоматска коска. Експертите во студијата наведоа дека единечна доза обезбедува 100% заштита од хоспитализација.

Џонсон и Џонсон – 66%

За време на своите клинички испитувања, J&J се занимаваше со заштита од умерени до тешки симптоми по инфекција со ковид-19 наместо од симптоматска инфекција, како што се Pfizer, Moderna или AstraZeneca.

Вакцината Џонсон и Џонсон започна да штити 14 дена по вакцинирањето и обезбеди 66,1% заштита во следните 28 дена. Ефикасноста на вакцините во полето варираше од земја до земја. Во САД, вакцината J&J беше ефикасна 72%, во Јужна Африка 64% и во Бразил 68%, но треба да се напомене дека во Бразил и Јужна Африка има соеви кои можат да бидат до одреден степен отпорни на антитела формирани по вакцинацијата со оваа вакцина.

Јадете по 10 јагоди секој ден и ќе бидете изненадени од резултатите

Едно од најомилените овошја, јагодите, освен што имаат бројни здравствени придобивки се и спас за оние кои внимаваат на линијата.

Нутриционистите ги нарекуваат вистинска нискокалорична суперхрана за слабеење бидејќи 100 грама од овие бобинки содржат само 32 калории, а благодарение на нискиот гликемиски индекс, тие се погодни дури и за дијабетичари.

Освен тоа, благодарение на влакната како пектин и целулоза, јагодите прават побрзо да се чувствуваме сити и ја подобруваат дигестијата. Особено се богати со витамин Ц и фолна киселина, како и калиум, железо и цинк.

Ова се 7 здравствени придобивки од јагодите:

Го зајакнуваат имунитетот – високата содржина на витамин Ц во јагодите ја надминува дури онаа во портокалите и лимоните. Една порција јагоди од 200 грама (отприлика 10 плодови) ги покрива нашите дневни потреби за витамин Ц.

За силни коски и мускули – јагодите се полни со миниерали. Тие содржат калциум, калиум, цинк и железо кои заедно ги зајакнуваат коските, забите и мускулите.

Моќни антиоксиданси – јагодите содржат бројни антиоксиданси кои го штитат телото од болести. Истражувањата покажуваат дека ова овошје го инхибира развојот на болести како дијабетес, висок крвен притисок и дебелина.

Одлични се за срцето – полифенолите и флавоноидите во јагодите штитат од кардиоваскуларни болести, ги убиваат вирусите и имаат антивоспалително дејство.

Го подобруваат здравјето на мозокот – истражувачите откриваат дека, благодарение на флавоноидите, јагодите ги подобруваат когнитивните перформанси и со тоа го забавуваат процесот на ментално стареење.

Спречуваат опаѓање на косата – фолната киселина, витаминот Б5 и Б6 и елагинската киселина го спречуваат опаѓањето на косата. Покрај тоа, минералите како бакар и магнезиум помагаат во спречување на првут и габични заболувања на кожата на главата.

Го подобруваат метаболизмот – јагодите содржат изобилство од витамин Б и фолна киселина кои се неопходни за брз метаболизам и раст на клетките. Ретко кое овошје содржи толкава количина на витамин Б како јагодите, а 100 грама овошје содржат 43 микрограми фолати – повеќе од една осмина од дневната вредност.

Биолог: Ковид-19 го скратува животниот век за две години

Поради коронавирусот, просечниот животен век на луѓето се намалува за 1,5-2 години, смета Анча Баранова, професорка на Одделот за системска биологија при универзитетот „Џорџ Мејсон” во Фејрфакс, Вирџинија, САД. Таа потсетува дека ковид-19 е болест од којашто човек може да се зарази повеќе од еднаш.

– Болест предизвикана од коронавирус, го скратува животот – во некои случаи, и значително. Сега се решава сериозното прашање за намалувањето на просечниот животен век на луѓето како вид. Во развиените земји (според статистичките податоци) просекот е намален за 1,5 – 2 години. Причината за ова е коронавирусот, рече Баранова.

Таа објасни дека ваков заклучок може да се донесе врз основа на статистички податоци за САД, но и дека и за Русија податоци нема значително да се разликуваат.

Претходно, биологот посочи дека можноста од заболување во Русија ќе се намали по надминување на прагот од 30 отсто вакцинирани луѓе.

– Повеќе од 14 милиони Руси се вакцинирани против коронавирус во Русија со првата инјекција, а околу 10 милиони се целосно вакцинирани со две дози. Вакцинацијата против коронавирусот во различни области на Русија се одвива на различни начини, а имунитетот на луѓето се очекува да се постигне до есенва, изјави рускиот вицепремиер Татјана Голикова.

Пациентите кои Ковид-19 го прележале дома имаат помал ризик од долготрајни последици

Пациентите кои коронавирусот го прележале дома имаат помал ризик од сериозни и долготрајни последици од заразата, покажува данска студија објавена во списанието „The Lancet Infectious Diseases“.

Пациентите кои морале да бидат хоспитализирани често по заздравувањето се жалеле на последици. Според податоците во анализата во која биле опфатени речиси 10.500 испитаници, 85,6 отсто од пациентите се лекувале дома.

Оние кои се прикажани во истражувањето, токму пациентите коишто коронавирусот го прележале дома имале понизок ризик од сериозни и долгорочни последици од заразата.

Истражувачите истакнале дека апсолутниот ризик од подоцнежните акутни компликации или пак хоспитализација на пациентите поради упорните и долготрајни симптоми кои се јавуваат од две седмици до шест месеци по прележување на болеста е многу низок.

Меѓутоа, тие истакнале дека таквите пациенти често го посетувале нивниот семеен доктор, што може да укажува на долготрајни симптоми коишто не резултираат со лекување со специфични лекови или пак со хоспитализација.

Популарно