Д-р Перишиќ откри која е најголемата грешка која сите ја правиме

Кравјото млеко со бело брашно, бел шеќер, се повеќе добива етикета дека е лошо по здравјето на човекот. Сепак, различни истражувања се повеќе покажуваат дека токму млечните производи со лактоза се „виновник“ за стомачни тегоби.

„Негде во околу 15 до 17 отсто од Србите не поднесуваат лактоза, тоа е голем процент. Грците да речеме не поднесуваат лактоза повеќе,, фетата е кисела и многу вриена, за да нема многу лактоза. Фета можат, но други бели сирења не јадат. Ако не поднесуваме лактоза, ако нивото на ензими лактоза е ниско, меѓу 8 до 12 часот се јавуваат болки, подригнување, пролив. Ако тоа го нема, ние сме толерантни на лактоза“, вели д-р Војислав Першиќ, гастроентеролог за ТВ Прва.

Постои и теорија дека млекото воопшто не им е потребно на возрасните.

„Јас прашав професор од Шефилд дали млекото  воопшто ни е потребно кога ќе пораснеме? Знаете што ми рече? Тоа е евтино и сегде го има, јадете месо и маснотии и ќе бидете здрави. Млекото не ви треба. Млекото е капитално до 12 месец од животот, а после тоа не. Евтино е и има калциум. Тоа е филозофијата на млекото“, објасни д-р Перишиќ.

Исто така велат дека не е добро да се меша кафе со млеко, затоа што тоа му паѓа тешко на желудникот.

„Не се сложувам, поддржувам мешање, тоа е само кондиционирање на вкусот на кафето. Јас пијам инстант кафе со млеко, имам 75 години, не ми фали ништо. Значи, кафето и млекото можат заедно“, вели д-р Перишиќ и објаснува кое млеко е најдобро.

„Единствено магарешкото, кое е и најскапо, не прави проблеми, но тоа има силен мирис. Вистинска мака е тоа да се испие дури и кога сте возрасни, замислите да натерата пак дете тоа да го испие“, рекол докторот.

Ова треба да го знаете: Зошто е здраво да ги јадете семките од лубеницата?

Луѓето се навикнати да ги фрлаат семките од лубеница, веројатно затоа што како деца нѐ учат дека не е добро да ги јадеме. За детските дишни органи, тие може да бидат опасни, но истражувањата покажуваат дека малите црни семки се и вистински извор на здравје.

1. Ја намалуваат надуеноста. Семето од лубеница содржи влакна кои позитивно влијаат на системот за варење, т.е. ја ублажуваат подуеноста и гасовите во човековото тело.

2. Содржат калиум. Овој минерал ја регулира количината вода во нашето тело, со што, на пр. се намалуваат отоците на зглобовите и стапалата.

3. Семките обезбедуваат заштита од ултравиоулетовот зрачење и ја подмладуваат кожата. Содржат витамин Е, којшто влијае на здравјето на кожата и спречува дамки и пеги. Исто така, тие се полни со антиоксиданси, со што се забавува и стареењето на кожата.

4. Го зајакнуваат човековиот имунитет и здравјето, а тоа – благодарение на многу други минерали што се наоѓаат во семката, како што е железото. Тие исто така содржат триптофан, кој поттикнува лачење серотонин, а тој пак, го намалува стресот и нѐ прави посреќни.

 5. Тие содржат магнезиум и цинк. Тие се од суштинско значење за работата на целиот организам.

Далечинското е 20 пати повалкано од ВЦ-школката

За време на чистење на куќата, честопати прескокнуваме некои предмети што ги користиме секој ден. Ново истражување потврди дека далечинскиот управувач содржи 20 пати повеќе бактерии отколку една тоалетна школка.

Далечинското треба да се чисти најмалку еднаш неделно. Две третини од испитаниците во анкетата (67 насто) признале дека никогаш не го чистат далечинското. Истражувачите зеле и примероци од далечинските на испитаниците, тоалетните школки и од теписите, заради нивоата на бактерии, габички и мувла на нив.

Резултатите се недвосмислени – далечинското е највалканиот предмет од сите. Во него имало и бактерии, и габи, и опасна мувла. Второ највалкано нешто е капакот на корпата за отпадоци, потоа тепихот во спалната соба, па тепихот во дневната соба и на крај, најчист – тоалетот.

Најлесен начин да исчистите далечинско е – се натопува крпа во оцет (тој може да биде „зачинет“ со лаванда) и потоа уредот се брише. Тоа ќе го исчисти и дезинфицира уредот. Оцетот е универзален производ за природно чистење, па добро е да се користи, бидејќи не содржи опасни хемикалии.  

Филипче: Следи забрзано темпо на вакцинација, наставниците во приоритетните

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека засега нема голем ризик од нов бран на пандемијата со Ковид-19, но порачува на внимателност и најавува забрзано темпо на вакцинација, во кој процес сега приоритет ќе имаат наставниците за да може да почнат со работа училиштата од наесен, за што веќе се финализираат протоколите.

-Засега нашата проценка, сите анализи што ги правиме состојбата во околните земји, укажува дека некој голем ризик од нов бран сега во скор временски период  нема, но тоа не значи дека не треба да бидеме внимателни и будно да ја  следиме состојбата. Има случаи на заразени граѓани дури и вакцинирани  во некои земји со индискиот сој, а тоа што е добро е дека во огромен процент над 97, 98 проценти, тие случаи не бараат хоспитализација, што значи дека клиничката слика е послаба.  Затоа сеги следи навистина едно навистина забрзано темпо на вакцинација  ширум државата во сите пунктови, изјави денеска Филипче, одговарајќи на новинарски прашања.

Филипче најави дека на вакцинација во наредниот период ќе бидат повикани организирано наставните кои поради тоа што работеа во домашни услови.

-Во однос на вкупниот број на наставници беа вакцинирани сите наставници кои работеа со физичко присуство, односно наставниците од прво до трето одделение. Тоа, посочи, е една третина од вкупниот број на вакцинирани наставници. На другите не дававме приоритет заради тоа што работеа во домашни услови. Сега по истиот систем на повикување, организирано ќе бидат вакцинирани други. Најприоритетна група се за да можат училиштата да почнат да работат, рече Филипче.

Министерството за здравство вчера информираше дека досега во државата вкупно се аплицирани 488.010 дози вакцини, а ревакцинирани се 206.163 граѓани. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 458.040 граѓани.

Популарно