(Фото) Браќа близнаци спроведоа истражување: Еден јадеше само месо, другиот беше веган

Хуго и Рос Тарнер се идентични близнаци кои решиле да истражат за своите тела и изглед, односно како се менува во однос на исхраната.

Дванаесет недели, Хуго (лево на фотографиите) јадел само веганска храна и следел веганска диета, додека неговиот брат близнак јадел сѐ и голема количина месо, со цел да ја утврди разликата, пренесува boredpanda.com.

Хуго, кој се придржуваше на веганската диета, на крајот од експериментот изгуби килограм маснотии а доби 1,2 килограм мускул. Една студија покажа дека луѓето кои се придржуваат кон веганската исхрана, губат околу два килограми повеќе од оние кои во диетата јадат месо.  Хуго исто така вели дека оваа диета му помогнала да има повеќе енергија.

„На веганската исхрана мојот ментален фокус беше многу подобар, немав падови на енергијата, имав повеќе енергија“.

Мерењата покажаа дека неговото ниво на холестерол сега е пониско (до крајот на студијата паднал од 5,9 на 4,9, а пет се сметаат за здрави). Експертите исто така ја анализирале столицата на близнаците и откриле дека Хуго, кој се придржувал на веганска диета, имал повеќе добри бактерии во цревата, што значи дека тој има помала шанса да заболи од хронични заболувања како што се дебелината и дијабетес тип 2.

Од друга страна, Рос, кој јадел месо за време на овој експеримент, во период од 12 недели добил 2,8 килограми маснотии, но и четири килограми мускули. Додека неговиот брат близнак рече дека е полн со енергија, Рос забележал чести промени во нивото на енергија.

„За мене беше поинаку отколку за Хуго. Јас бев многу гладен помеѓу 10 и 11 часот, имав ненадејно кревање и паѓање на енергија. Исто така, носевме и монитори за гликоза, забележително беше дека имав промени „горе-долу“. , додека кај Хуго нивото беше постабилно “, рекол тој.

 Кај него не е забележана промена во нивото на холестерол, но забележано е дека има помалку различни бактерии во цревата, но нема забележително зголемување на добрите бактерии. Иако, според овие податоци, може да се каже дека веганската диета е поздрава, факт е дека и двата типа диети имаат и против и против.

“Веганската диета има свои добри страни, исто како и јадењето месо. Мислам дека ниту една од нив не се покажа како подобра. Ние ќе јадеме и едно и друго, ќе има денови кога нема да јадеме месо и ќе јадеме веганска храна повеќе, но исто така и денови кога ќе јадеме квалитетно месо. Така ќе го искористиме најдоброто од двете диети “, рече Хуго.

Северина скршена од болка: „Поминаа 20 месеци откако син ми грубо го отселија од својот дом“

Хрватската пејачка Северина повторно напиша емотивна порака за својот син, за кој ѝ е одземено старателството.

„Поминаа 20 месеци откако мојот син е отселен од својот дом, во кој мирно живееше 7 ипол години. Без прашања, грубо, истиот ден... И бегалците ги отселуваат со нивните мајки.

Во овие 30 години, колку што пеам, повеќе луѓето ме објавуваа на фотографии со нивните деца, отколку што јас имам објавувано фотографии со своето дете. Не како Северина, туку како горда мајка. Тоа ми е забрането, па затоа ви подарувам песна со хорот Загрепчанки и деца...

Ви благодарам на сите за поддршката“, напиша Северина.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Severina (@severina)

Лекарите тврдат: Лицата со нулта крвна група се подложни на овие болести

Како што веројатно веќе знаете, луѓето со крвна група 0 можат да даруваат крв на сите други групи.

Имено, во еритроцитите од крвната група 0, нема фактори кои ја уништуваат туѓата крв. Ова значи дека тие можат да бидат донатори на сите други групи, но тие примаат крв само од истата група. Тоа ги прави прилично посебни.

Меѓутоа, не само оваа карактеристика ги одделува од другите крвни групи. Крвната група 0 е, всушност, повеќе склона кон некои болести од која било друга група. Од друга страна, оваа крвна група има многу други моќни карактеристики кои ја прават посебна.

Тие се склони кон некои болести, како што се дисфункција на тироидната жлезда, недостаток на јод, ниско ниво на тироидни хормони и чиреви. Овие дисфункции можат да бидат доста опасни за овие луѓе, бидејќи можат да доведат до многу несакани ефекти како што се прекумерна тежина и задржување на вода.

Луѓето со крвна група 0 имаат способност да бидат лидери и секогаш остануваат фокусирани на целта. Еден од нивните најдобри квалитети е нивната висока енергија и нивната проактивност.

Оваа крвна група во Јапонија е секогаш поврзана со одреден тип на личност. Крвната група е многу важна за Јапонците. На некои интервјуа за работа, тие дури ги прашуваат потенцијалните вработени која е нивната крвна група.

Според нив, луѓето со крвна група 0 се практични, темелни, фокусирани, организирани, посветени и одговорни. Поради фактот што нивните предци биле ловци, кои ја набудувале и проценувале околината за да преживеат, многумина веруваат дека овие луѓе се подобри и појасни логичари од другите.

Овие луѓе можат да станат импулсивни, хиперактивни, па дури и лути кога се под стрес. Поради нивните нездрави навики, склоност кон стрес, недостаток на вежбање и лоша исхрана, тие се подложни на штетни метаболички процеси, како што се отпорност на инсулин, забавување на активноста на тироидната жлезда и дебелина.

Покрај тоа, мора да знаете дека тие имаат повисоко ниво на желудочна киселина од која било друга крвна група. Ова значи дека тие имаат многу чувствителен стомак и имаат тенденција да формираат чиреви.

Се препорачува овие луѓе да избегнуваат кофеин и алкохол. Кофеинот може да биде особено штетен поради неговата тенденција да го зголемува адреналинот и норадреналинот, кои веќе се високи за типовите 0.

Покрај тоа, за нив е задолжителна физичка активност 3-4 пати неделно.

Само една чаша од овој напиток ќе ви ги намали болките во желудникот и ја намалува подуеноста

Нането е идеален летен пијалок а и ќе ви помогне побргу да стигнете до рамен стомак, поради тоа што освен што смирува и опушта, нането е одлично против дегистивните проблеми и надуеност.

Во едно истражување кое било спроведено неодамна, 95% од испитаниците на кои што им било дадено да мирисаат екстракт од нане, изјавиле дека почувствувале олеснување на главоболката и биле опуштени и релаксирани. Се што ви е потребно за овој освежителен пијалок е 1 литар вода, 3-5 вреќички чај од нане, сок од лимон и неколку коцки мраз.

Сварете литар вода и додадете ги вреќичките со нане. Можете да ставите малку мед додека е топло, а кога ќе се излади ставете во фрижидер и пред консумирање додадете малку лимон и мраз.

Популарно