ВИДЕО: Купил куќа, а под неа ги нашол „вратите на пеколот “!

Италијанецот Гвидо, купил неверојатната куќа со шест кревети и две бањи во италијанскиот град Велетри, на околу 18 милји надвор од градот Рим, во октомври 2020 година.

Меѓутоа, додека уживал во неговата куќа во медитерански стил со маслинови дрвја, портокали, лимони и грејпфрут дрвја, винова лоза, дрво и многу земја, тој не ни претпоставувал дека вистинско изненадување се криело под неговиот нов дом.

Гвидо во една од просториите на имотот, нашол скали кои водат осум метри под земја. 

- Еден тунел води директно напред додека не заврши во една точка. Десно, продолжува околу 100 метри и завршува. Висина е околу 1,6 метри, потоа се спушта пет до шест метри надолу, па следи езерце. По езерцето, тунелот се отвора. Висок е околу 2,5 метри и широк три метри. Лево, повторно се продлабочува околу осум метри, по што продолжува под мојата куќа, вели новиот сопственик.

Некои од тунелите се срушени, па Гвидо решил да не ги истражува. Наместо тоа, купил дрон и со помош на летачкиот објект снимил дел од видеото. 

Откако разговарал со неколку негови соседи, дознал дека има повеќе тунели од таков вид во таа област, но повеќето локални жители не го споделиле неговиот ентузијазам во врска со откривање на нивното потекло.

- Некои велат дека се користени за време на Втората светска војна што е можно, но мора да бидат постари. Тие се буквално рачно градени со некои едноставни алатки од камен, што значи дека тие мора да се тука долго време. Еден дечко ми рече дека тие се од времето на Римјаните. Но, кој знае! 

Видеото Гвидо го постираше на Редит каде доби огромно внимание и повеќе од 6.000 коменатри. Еден од нив гласеше: „Дали никогаш не сте виделе филмови? Јасно е дека тие тунели водат до вратите на пеколот “.

Ако имате некој од овие три броја во датумот на раѓање

Луѓето кои ги имаат овие 3 броја на датумот на раѓање се придружени со посебна среќа и судбина!

Во нумерологијата, секој број има посебно значење, но се издвојуваат главните броеви, кои, според толкувањето, носат најмоќна енергија, интуитивна моќ и се симбол на добра среќа.

Ова се броеви 11, 22 и 33! Ако имате некои од главните броеви во датумот на раѓање или ако се појават две единици, двојки или тројки во датумот на раѓање, имате посебна заштита од Универзумот според толкувањето на нумерологијата.

Лица кои поседуваат број 11

Тие имаат силна интуиција и духовна свест. Тие се чувствителни, нивните сетила се изострени и имаат развиено емпатија и природна интелигенција. Бројот 11 е симбол на голема моќ - ментален и физички. Носители на овој број најчесто се стари души кои со мудрост се борат против предизвиците. Нивните најголеми доблести се почитта, емпатијата, разбирањето на проблемите и успешното решавање, стабилноста, чувството за успех и можноста за создавање квалитетни врски.

Лица кои поседуваат број 22

Тие стекнатите знаења лесно ги применуваат во пракса, па затоа се работи за претежно многу успешни и почитувани луѓе. Тие имаат силна самодоверба, природна интелигенција и лидерски способности. Тие се одлични визионери и креатори на одлични идеи. Во љубовта, тие се посветуваат целосно - посветени се, искрени и знаат како да ги решат конфликтите.

Лица кои поседуваат број 33

Тој претставува број на совршена рамнотежа и го држат исклучително храбри и амбициозни луѓе. За нив нема нерешливи пречки и секогаш кога има шанса за нов успех. Понекогаш тие можат да изгледаат ладни, но тие се всушност екстремно емотивни луѓе кои ќе внесат креативност, радост и ентузијазам во вашиот живот. 

(Видео) Анита се вратила од „другиот свет“ и ви открива голема тајна

– Им удоволував на другите, ги ставав на прво место, пред сè и пред себе и се плашев да бидам автентична. Се обидував да бидам некој кој што не сум, исцрпувајќи се работејќи за другите, ја почнува својата исповед Анита Мурџани, која во последната фаза на лимфом паднала во кома, доживувајќи длабоко спознавање а потоа и чудесно излекување.

Во својата книга „Повторно родена“ таа детално го опишува своето искуство и што значи да се живее автентично и без страв. Нејзината порака е дека е нужно сосема силно и со полно срце да се сакаме – себе си.

– Им удоволував на другите, ги ставав на прво место, пред сè и пред себе и се плашев да бидам автентична. Се обидував да бидам некој кој што не сум, исцрпувајќи се работејќи за другите. И секогаш мислев дека е себично да се следат сопствените потреби бидејќи туѓите се поголеми и поважни. Меѓутоа, кога сум јас реализирана, тогаш сум и поздрава, посреќна, давам повеќе од себе, а помалку ми е потребно за возврат. Исто така ми е јасно и дека ако постојано се обидуваме да бидеме некој кој што не сме, ја лишуваме планетата од нас самите.

Со овие зборови Анита ја започнува својата емотивна исповед за чудесното излекување кое што ѝ донело длабоки спознанија и го променило нејзиниот однос кон животот. Всушност, во месец февруари, во 2006-тата година, Анита била примена во болница во терминална фаза на карциномот. Таа паднала во кома и нејзините органи започнале да откажуваат. Лекарите му соопштиле на нејзиното семејство дека таа ќе живее само уште неколку часа. Но, она што никој од присутните не знаел, е фактот дека Анита токму тогаш доживеала неверојатно искуство блиско до смртта – near-death experience.

Во таа состојба таа можела да гледа, слуша и чувствува се што сè случувало околу неа. Анита доживеала ретко искуство. Таа преминала на другата страна, како што кажува самата, а потоа се вратила како би го споделила со нас она што таа го научила. Лекарите тоа утро ѝ прогнозирале уште само неколку часа живот, а таа веќе следниот се разбудила. После неколку дена карциномот започнал да се повлекува.

Во интервјуто кое што таа го дала, непретенциозно и помалку шеговито таа го пренесува тоа што го научила од ова нејзино неверојатно искуство:

1. Не доживувајте го животот премногу сериозно.

2. Јадете чоколадо!

3. Почувствувајте ја сопствената величенственост.

4. Јадете уште повеќе чоколадо!

5. Уживајте во животот и правете го она што ви донесува радост.

6. Нека вашето секојдневие биде исполнето со она што ве прави среќни, а не со она што мислите дека би требало да го правите или со она што другите мислат дека вие би требало да го правите.

7. Живејте страствено и со многу љубов, а не во страв од неуспех.

8. Започнете го секој ден со некоја позитивна песна и пејте на глас.

9. Смејте се самите со себе, секој ден. Колку повеќе го практикувате ова, толку побрзо ќе достигнете нирвана.

10. Со секој поглед во огледалото, потсетете се дека сте совршено божјо дете, кое е тука за да си биде верно на себе си. Вашата единствена цел е да го живеете она што сте. Во обидот да бидете некој друг, се лишувате самите себе си.

11. Не оптеретувајте се премногу со тоа дали сте во право. Кога нашата единствена цел е да бидеме свои, тешко дека може да погрешиме.

12. Секој ден започнете го со јасна намера, оставајќи ги зад себе вчерашните емоции. Секој ден е празно платно на кое што може да насликаме сè што ќе посакаме. Така што наш е изборот дали сакаме своето платно да го обоиме со радост, љубов и насмевка, или страв, лутина, каење, тешкотии и загриженост.

6 знаци дека имате добар сопруг

Каков треба да биде идеалниот сопруг? Вистинските жени знаат дека физичкиот изглед не е толку важен колку што е важен карактерот и неговото однесување. Овие знаци покажуваат дека имате добар сопруг.

Со него се чувствувате убаво

Со него никогаш нема да се чувствувате лошо. Без разлика дали станува збор за тоа дали се двоумите дали фустанот ви стои добро, дали размислувате како да ги завршите работните обврски или сте тажни – вистинскиот маж ќе ви помогне да се справите со сите ситуации и ќе ви покаже дека може да му верувате.

Добриот сопруг никогаш не се обидува да ве манипулира. Тој нема потреба да ве контролира каде и со кого излегувате кога не сте дома бидејќи ви верува.

Добриот маж нема ве спречи да ги остварите вашите сонови туку ќе ви помогне да ги реализирате. Ќе ви биде најголема поддршка, а по потреба и рамо за плачење. Нема да ви допушти да се откажете од вашите планови и идеи.

Не помислува на неверство – во неговиот живот има место за само една жена, а тоа сте вие.

Знае дека треба да имате време само за себе

Добриот маж знае дека за успешен брак е потребен компромис и дека секој од вас треба да има слободно време за себе. Тој ве поттикнува да минувате време со вашето друштво, да одите на концерт или да се занимавате со вашето хоби. 

Секогаш ви ги дава најдобрите совети

Ако го замолите за совет, ќе ви го каже своето мислење, но никогаш нема да ви го наметнува неговото и да ве тера да размислувате исто како него.

Популарно