Како да се справите со губење на косата по прележан Ковид-19?

„Многу луѓе кои се бореле со корона вирусот се жалат на интензивно опаѓање на косата, а многу често и нивните нокти слабеат“, вели рускиот дерматолог и трихолог Ирина Котова.

„Губењето на косата, предизвикано од COVID-19, таканаречено дифузно, престанува самостојно. Тоа е доста изразено по болеста, но трае три, најмногу четири месеци, а после тоа косата полека се обновува сама, дури и без третман. Тешко е да се спречи тоа, бидејќи сѐ зависи од тежината на болеста и почетната состојба на организмот“, објаснува докторката.

Според зборовите на нејзината колешка Татјана Јегорова, по прележувањето на коронавирусот потребно е повеќе да се одморате, да шетате и да поминувате време на свеж воздух.

„Во никој случај не треба да се заморувате, не треба ништо да правите со сила и важно е да јадете добро. Сега, во аптеките има многу витамини за коса и нокти, па можете да пиете и такво нешто“, вели д-р Јегорова, предупредувајќи дека тие витамини не треба да се земаат на своја рака, туку да се консултираат со лекар.

„Најдобро би било вашиот лекар да ви препише витамини. Пред тоа, треба да се направи крвна слика, бидејќи причината може да биде недостаток на железо или недостаток на витамин Б. Исто така, може да се консултирате со трихолог и да се направи мезотерапија за коса, што исто така ќе биде плус“, истакнува д-р Јегорова.

Како што вели, сето ова ќе помогне да се забрза процесот на обновување на косата, но нема брзо да се реши проблемот, па затоа е неопходно пациентите да се вооружат со трпение. Додава и дека ситуацијата со косата со текот на времето сама ќе се стабилизира.

„Само обидете се да јадете здраво, јадете многу зеленчук, овошје, месо, така што телото има од што да направи нови фоликули“, објаснува таа.

Што се однесува до ноктите, на чиј квалитет исто така негативно влијае коронавирусот, Јегорова советува да ги оставите вашите нокти да „одморат“.

„Ноктите не ги допираме, не ги лакираме, навечер им триеме хранливо масло, садовите ги миеме со ракавици, а помага и бањање со солена купка“, објаснува докторката.

И трихологот Јулија Нагајчева советува во никој случај да не купувате лекови од аптека без консултација со лекар.

„Повеќето пациенти имаат дефицит на нешто, што ќе доведе до губење на косата. Само експерт може да ја одреди целосната терапија со лекови, витамински комплекси, микроелементи. Има пациенти на кои им се препишуваат и инјекции“, вели Нагајчева.

Претходно, научниците од Јапонскиот национален центар за глобално здравје и медицина спроведоа истражување и открија дека околу една четвртина од луѓето кои прележале COVID-19 се соочуваат со губење на косата. Научниците се сомневаат дека до оваа состојба веројатно доведува стресот поради долгорочното лекување од коронавирусот.

извор: kajgana.com

Поради ова луѓето што престануваат со пушење се дебелеат

Сигурно сте забележале од лично или од туѓо искуство дека поголемиот број од луѓето ја зголемуваат нивната телесна тежина откако ќе ги остават цигарите.

Грчките научници потврдиле дека кај лицата кои неодамна престанале да пушат е потребно повеќе време да се намали нивото на грелин (односно хормонот на глад) во желудникот.

По оброкот, кога сме јаделе доволно, доаѓа до намалување на овој хормон и тогаш мозокот добива сигнал дека сме најадени.

Меѓутоа, доколку нивото на грелин останува покачен подолго време, подолго ќе јадеме и на тој начин ќе внесеме поголема количина на храна.

Токму поради ова откако ќе се престане со пушење се зголемува апетитот и со самото тоа дневното внесување на калории, поради што најчесто доаѓа до зголемување на телесната тежина.

Ослободете го вашето тело од собраните токсини, исфрлете го песокот и камењата од бубрезите

За подготовка на овој напиток ви се потребни само 2 состојки. Истражувањето покажало дека секоја 20-та личност пати од камен во бубрегот.

Кога поминува низ уринарниот тракт тоа може да биде многу болен процес. Меѓутоа, благодарение на само една намирница, од каменот во бубрег може да се ослободите за краток временски период.

Просото во медицината се користи одамна, а неговите дејства врз нашето тело се многубројни.

Просото е хранлива и здрава намирница која му годи на нашето тело. Што се однесува до каменот во бубрег, просото делува така што ги разградува камчињата, песокот и талогот во бубрезите. Исто така тој успешно ги чисти бубрезите од токсини.

За подготовка на овој напиток ќе ви бидат потребни следните работи:

- 200 грама просо;

- 2 литри вода;

- поголемо тенџере;

- стаклена тегла.

Подготовка:

Навечер измијте го просото во топла вода и оставете го така да отстои цела вечер, па следното утро просото ставете го во тенџере.

Загрејте 2 литри вода, па прелијте го просото. Затворете го тенџерето и оставете да отстои еден ден. Навечер процедете ја течноста и ставете ја во стаклена тегла, па затворете ја теглата.

Овој напиток пијте го секој ден (во временски период од 10 дена), најмалку една чаша дневно.

Храна од која ќе имате енергија во текот на целиот ден

Многумина од нас веднаш штом се разбудат сакаат да се расонат и да го зголемат нивото на енергија со кафе или чај. Меѓутоа, многу експерти не препорачуваат топли пијалаци наутро, туку денот да го започнете со чаша вода, па суво овошје, па по еден час може да следи и кафето.

За да имате постојано енергија мора редовно да јадете, тоа значи барем 5 мали и внимателно одбрани умерени оброци на ден. Ако се прејадете, брзо ќе почувствувате надуеност, непријатност во стомакот, па дури ќе се чувствувате поспани.

Нутриционистот Вибха Пури за PinkVilla наведе неколку намирници кои ќе ви помогнат во текот на целиот ден да бидете енергични.

Банани

Богат извор се на калиум, витамин Б6 и сложени јаглехидрати. Бананата може да послужи како гориво за тренинг или извор на енергија за вршење на секојдневните обврски. Освен витамин Б6, содржат и витамин Ц кој е силен антиоксиданс бидејќи ги штити клетките од слободните радикали. Исто така, воој витамин помага при апсорбиција на железото и во создавањето на колаген.

Може да јадете банани за појадок или како ужина пред тренинг.

Јајца

Белките се богати со протеини кои не одржуваат силни и активни во текот на денот.

„Јајцата во изобилие содржат аминокиселина наречена леуцин која помага во разградување на мастите за создавање константна енергија“, вели Пури.

Јаткасти плодови

Општо е познато дека јаткастите плодови се неверојатен извор на јаглехидрати, влакна и омега-3 масни киселини. Оревите, индиските ореви и бадемите се најдобар извор. Учествуваат во зголемувањето на нивото на енергија и го одржуваат човекот неуморен во текот на денот.

„Сите јаткасти плодови, кога се консумираат со кој било млечен производ, го зголемуваат нивото на енергија, задржувајќи ја во текот на денот“, објаснува Пури.

Риба

Масната риба е богат извор на омега масни киселини. Лососот и туната се најдобар извор. Богати се со витамин Б12 кој со фолната киселина делува на регулација на црвените крвни клетки и го подобрува железото.

„Подобри црвени крвни клетки значат подобра енергија и помалку умор“, додава Пури.

Популарно