Како да се справите со губење на косата по прележан Ковид-19?

„Многу луѓе кои се бореле со корона вирусот се жалат на интензивно опаѓање на косата, а многу често и нивните нокти слабеат“, вели рускиот дерматолог и трихолог Ирина Котова.

„Губењето на косата, предизвикано од COVID-19, таканаречено дифузно, престанува самостојно. Тоа е доста изразено по болеста, но трае три, најмногу четири месеци, а после тоа косата полека се обновува сама, дури и без третман. Тешко е да се спречи тоа, бидејќи сѐ зависи од тежината на болеста и почетната состојба на организмот“, објаснува докторката.

Според зборовите на нејзината колешка Татјана Јегорова, по прележувањето на коронавирусот потребно е повеќе да се одморате, да шетате и да поминувате време на свеж воздух.

„Во никој случај не треба да се заморувате, не треба ништо да правите со сила и важно е да јадете добро. Сега, во аптеките има многу витамини за коса и нокти, па можете да пиете и такво нешто“, вели д-р Јегорова, предупредувајќи дека тие витамини не треба да се земаат на своја рака, туку да се консултираат со лекар.

„Најдобро би било вашиот лекар да ви препише витамини. Пред тоа, треба да се направи крвна слика, бидејќи причината може да биде недостаток на железо или недостаток на витамин Б. Исто така, може да се консултирате со трихолог и да се направи мезотерапија за коса, што исто така ќе биде плус“, истакнува д-р Јегорова.

Како што вели, сето ова ќе помогне да се забрза процесот на обновување на косата, но нема брзо да се реши проблемот, па затоа е неопходно пациентите да се вооружат со трпение. Додава и дека ситуацијата со косата со текот на времето сама ќе се стабилизира.

„Само обидете се да јадете здраво, јадете многу зеленчук, овошје, месо, така што телото има од што да направи нови фоликули“, објаснува таа.

Што се однесува до ноктите, на чиј квалитет исто така негативно влијае коронавирусот, Јегорова советува да ги оставите вашите нокти да „одморат“.

„Ноктите не ги допираме, не ги лакираме, навечер им триеме хранливо масло, садовите ги миеме со ракавици, а помага и бањање со солена купка“, објаснува докторката.

И трихологот Јулија Нагајчева советува во никој случај да не купувате лекови од аптека без консултација со лекар.

„Повеќето пациенти имаат дефицит на нешто, што ќе доведе до губење на косата. Само експерт може да ја одреди целосната терапија со лекови, витамински комплекси, микроелементи. Има пациенти на кои им се препишуваат и инјекции“, вели Нагајчева.

Претходно, научниците од Јапонскиот национален центар за глобално здравје и медицина спроведоа истражување и открија дека околу една четвртина од луѓето кои прележале COVID-19 се соочуваат со губење на косата. Научниците се сомневаат дека до оваа состојба веројатно доведува стресот поради долгорочното лекување од коронавирусот.

извор: kajgana.com

Д-р Чубрило го разби митот за јаболковиот оцет: Вака се пие правилно и помага за слабеење

Кога храната не се вари правилно, таа подлежи на размножување на бактерии, габи или паразити, микроорганизми на кои им одговара таква средина за живот. Микробите сакаат „валкана“ средина.

„Детокcикацијата е задолжителна кога некој има висок холестерол и замастен црн дроб“, објаснува д-р Чубрило. „Ако имате замастен црн дроб, а сите го имаме, повеќе или помалку, автоматски имате покачени нивоа на инсулин. Тоа е хормон произведен од панкреасот за регулирање на шеќерот и варењето.

Ако се зголеми во текот на денот повеќе или помалку, ќе направи масти во црниот дроб. Тоа е негова работа. Холестеролот не се добива директно од храната, туку индиректно, од лoшите нaвики. Ако секој ден јадете ќебапи, плескавици, големи порции, од тоа ќе направите наpyшување на варењето и интокcикација.

Но, покаченото ниво на инсулин ќе биде она што ќе го cтимyлира производството на холестерол во црниот дроб каде што се произведува. „Кој има висок холестерол има и висок инсулин, и обратно“, вели д-р Чубрило.

Лекарот се осврна и на заблудите поврзани со лошиот холестерол: „Лош холестерол, тоа е парадокс, има помалку холестерол во него отколку добар! Ако имаш камион што треба да превезе „материјал“ некаде, а тој „материјал“ е холестерол, тогаш тој преминува во ЛДЛ, лош холестерол.

Тој е само камион што оди и вози да носи нешто. И што пренесува? Пренесува материјал за производство на хормони. Прави лош холестерол. Дали е лош? Не е. Тој е многу важен. И кога се влошува тој? Кога ќе почне да ‘рѓосува.

Го нарекуваме оксидиран холестерол, односно нешто што не може да ја помине границата и да влезе на местото каде што го испративме (да ја заврши работата и да го активира производството на хормони). Тој холестерол што е во тој ‘рѓосан камион ќе се залепи некаде и ќе претставува почеток на развој на атеросклероза. Само тој холестерол е лош.

Д-р Дејан Чубрило открива и која граница на холестерол е прифатлива и што треба да се прави во случај на малку покачена вредност. „Секој холестерол кој е 6 или 6,5 не го толкувам како тpaгедија или нешто што е толку лошо. Тогаш заклучувам дека се прави премногу во црниот дроб, односно дека нешто го стимулира (инсулинот), дека не се излачува правилно преку жолчката.

Потоа им препорачувам на пациентите да внесуваат повеќе антиоксиданси, и во исхраната да воведат што повеќе здрава храна, овошје и зеленчук. Втора работа, контролирање на инсулинот. Не јадете шеќер или внимавајте колку го јадете; не го оптоварувајте панкреасот.

Што се однесува до мастите, д-р Чубрило препорачува да користите помалку од една кафена лажичка масло, само за да замириса во садот. Третата работа е да се контролира eлиминaциjaта; да се исчистат жолчните канали и цревата. Лимонада со малку ѓумбир – лимонот го провоцира каналот, ѓумбирот го опyшта и цревата се празнат целосно.

Исто така д-р Чубрило зборуваше и за јаболковиот оцет. Како еден од најважните намирници го издвои јаболковиот оцет кој непрекинато се бopи против слободните радикали и на тој начин ја спречува појавата на болести.

Јаболковиот оцет е можеби најпознат како стартер на метаболизмот и помага при cлабeeње, но според лекарите не секој вид на јаболков оцет е лековит. Треба да користите домашен јаболков оцет. Исклучително е лековит и ги решава проблемите со цревата.

Доколку редовно конcyмирате јаболков оцет, храната која потоа ја јадете полесно ќе се вари. Притоа јаволковиот оцет може да согорува масти и шеќери. Оние кои што го пијат редовно ќе ослабат побрзо. Доволно е 1 неполна супена лажица домашен јаболков оцет да ставите во чаша со вода.

Јаболковиот оцет содржи корисни бактерии кои помагаат во одржување на здрав дигестивен екосистем. Богат е со антиоксанси кои ја нeyтрализираат дecтpyктивната активност на слободните радикали. Редовното конcyмирање на јаболков оцет го намалува ризикот од срцеви заболувања и дијабетес.

Прочистете ги крвните садови без лекови: Притисокот секогаш ќе ви биде 120 со 80

Со брз, ефикасен домашен рецепт прочистете ги крвните садови.

Потребни состојки: лук и лимон

3 цели лимони се ставаат во топла вода со една лажичка сода бикарбона, се оставаат половина час да искиснат. Потоа се сечат краевите и се вадат семките. Исчистете една главица лук и заедно со лимоните изблендирајте го лукот. Во тегла префрлете ја смесата и наутро јадете по една кафена лажичка од оваа смеса заедно со чаша млака вода.

Овие 2 симптома никогаш не би ги поврзале со коронавирус

Коронавирусот сè уште владее со планетата и додека сите зборуваат за омикрон сојот, експертите апелираат дека делтата и понатаму покажува голема активност и дека возможно е да се заразите и со овој „постар“ сој, кој дава потешка клиничка слика.

Симптомите на делта и омикрон се разликуваат, но како сите да заборавија на делта сојот, кој сè уште е активен, сè уште заразува луѓе, а предизвикува потешко заболување од омикрон сојот.

Кинеските научници затоа го издвоиле симптомот што многу хоспитализирани пациенти го пријавиле како прв знак дека нешто не е во ред, а тоа не е ниту кашлица ниту температура!

Тим од научници во кинеската болница во Тонгџа објавиле дека проблемите со гастроинтестиналниот тракт, како што се мачнина и повраќање, биле првите клинички манифестации кај инфицираните пациенти.

Коронавирусот е системска болест, а вирусот може да ги нападне органите за дишење, но и системот за варење, бидејќи рецепторот за кој се поврзува вирусот, во голема мера се наоѓа во епителот на дигестивниот тракт.

Симптомите како што се мачнина и повраќање, кои претходно би ги поврзале со труење со храна или консумирање намирници што не ви годат, може да бидат знак за инфекција со ковид. Се појавуваат од два до 14 дена по ризичниот контакт, поради што важно е да се тестирате ако во меѓувреме сте дознале дека некој со кого сте имале контакт има коронавирус.

Популарно