Земјотрес затече презентери среде вести

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ги затече австралиските новинари Мајкл Роланд и Тони Армстронг во информативно студио, пред камера… Во мигот кога сѐ почна да се тресе, водителите паузираат збунето и вџашено, па некој им вели „Земјотрес е“ – во позадина.

Земјотресот ја погоди областа на Мелбурн. Тамошните медиуми објавуваат слики од урнатини на улица во Мелбурн, што ги припишуваат на земјотресот.

Луѓето во северните делови на градот, пак, на интернет јавуваат дека останале без електрична енергија. Според наводите, 35.000 домаќинства накусо останале без струја.

(Фото) Девојче од автомобил бараше спас, а кога полицијата ги застана следуваше целосен шок

Десетина вознемирени возачи повикале полиција во Северна Калифорнија откако на автопат го виделе натписот на едно мало девојче кое гласело „Помош, таа не е моја мајка, помогнете ми“.

Полицијата по неколкуте повици го застанала автомобилот, но таа доживеа уште еден поголем шок.

Се било шега на девојчето кое освен што ја вознемирила јавноста и направи и проблем на својата мајка. -Таа мислеше дека ќе биде забавно, се наведува во соопштението на полицијата.

Мајката на девојчето не ни видела кога нејзината ќерка го прикачила овој натпис на задниот прозорец. Кога полицијата потврдила дека се било само шега на девојчето ги пуштила да го продолжат својот пат.

-Ова е уште едно потсетување до родителите дека треба да бидат свесни што нивните деца прават додека се наоѓаат на задните седишта, стои во предупредувањето на полицијата.

(Видео) Гордана Гоца Драгишиќ: „Доколку не се случеше сообраќајката, Тоше ќе имаше тешка болест“

За нејзе ќе кажат дека е нумеролог на кој му се верува, нејзините прогнози се обиствинуваат па баш поради тоа најгледаниот естраден магазин Бекстејџ од нејзе реши да помара одговор на прашања кои секој од нас го интересираат. Гордана Гоца Драгишиќ одговори што ја очекува нашата земја, и кога ќе дојдат подобри денови, се гледа ли крај на целава ситуација со пандемијата.

За Тоше Проески вели дека додаде дека генерално 2007-та година за него било многу тешка година, од сите можно аспекти. Вели дека доколку не се случеше таа сообраќајна несреќа, Тоше ќе живеел со многу тешка болест, објавува магазинот „Бекстејџ“.

-Тоше е најголемата ѕвезда не само во Македонија, јас мислам и на Балканот, тој е роден 25.01.1981 година. Во неговата консталација на датумот на раѓање имаме осум, еден, девет, која претставува личност која плени, која има добра душа, има ангел чувар, но таа 2007-ма година бил во една уранска година, година која кинеше се пред себе, и самата 2007-ма година не му била лесна, вели Драгишиќ.

-Да не му се случеше смртта на тој начин, за жал тој секако ќе имал некоја незгода, болест, тешко е да се зборува за бројот седум. бројот Бројот седум во нумерологијата важи за број на смрт, погреб и се она кое е врзано за тие ситуации кои и не се баш позитивни. Навистина ми е жал што ова го говорам, едноставно броевите многу повеќе покажуваат од она кое што ние може да го предвидиме и да сакаме да кажеме дека тоа не е така, за жал тоа е навистина така. Јас во овие кругови сум позната како некој кој работи многу со естрадата, со јавните личности, но работам и со обичниот народ, но позната сум по тоа дека немам влакна на јазикот, она кое што ми е прикажано го говорам како што е, вели таа.

Вели дека на стартот на 2022 година, во Македонија може да се очекуваат земјотреси, поплави, едноставно тоа ќе бидат тешки денови за сите нас.

-Јас само да кажам дека во јануари, може да очекувате земјотреси, поплави, изливање на реките, малку турбулентен период, но не е ништо страшно, вели таа за „Бекстејџ“.

-Што сум предвидела, а се остварило? Морам да признаам многу работи, од кога почна пандемијата, гостував во една емисија минатата година во август, не јуни 2020, кажав дека ќе се појави лек кој ќе ни помогне или вакцина, која ќе ни помогне за излекување, што и се случи, му благодарам на Господ, во јануари 2021 годинам и морам да кажам дека во август месец кажав ќе се појави лек кој ќе ни овозможи да оздравиме и целата пандемија која ни се случи да ја поминеме полесно, вели таа.

-Втора работа која вас ве интересираше е што ќе биде со Македонија, јас морам да кажам дека се водам според датум, Македонија е основана 09.09.1991 година, барем по она кое што го пишува на интернет, но морам да кажам дека оваа година ќе биде навистина тешка за Македонија, многу реформи, многу работи ќе се променат, многу ситуации, но она што навистина е важно е дека граѓаните на Македонија ги очекува олеснување во март 2022 година, каде ќе дојде до зголемување на паричните средства, платите, да се вложува во нови фирми, нови објекти, ќе има нови вработувања, посебно од мај 2022 година, тоа е навистина важно да го кажам, додава нумерологот Драгишиќ.

(Видео) Ја cилувал ќерка си па испраќал фотографии на педофили

Во акцијата „Армагедон“ спроведена од српската полиција, уапсени се 18 лица осомничени за педофилија. Осомничените се од југот на Србија и како што информираат српските медиуми, припаѓале на ист „педофилски круг“.

Во рамките на акцијата, претходно е уапсен 44-годишен маж кој ја фотографирал својата малолетна ќерка без облека и фотографиите преку интернет ги испраќал на други педофили од групата.

Се почнало кога на социјалните мрежи се појавиле фотографии од голо девојче, а полицијата дошла до сознанија дека жртвата е од Србија. Покрената е истрага по која полицијата дошла до ужасни сознанија. Откриена е жртвата и сторителот – нејзиниот татко. Девојчето во полицијата раскажало за ужасот низ кој минувала, дека имала сексуални односи со таткото и дека тој ја фотографирал. Осомничениот е уапсен, а девојчето е сместено во згрижувачко семејство.

По апсењето на првоосмничениот, идентификувани се уште пет лица што биле во контакт со него и на кои тој им испраќал фотографии од својата ќерка и тие се приведени. Осомничените се на возараст од 32 до 73 години.

Истрагата продолжува и најверојатно ќе опфати уште неколку лица, наведуваат полициски извори за српските медиуми.

Популарно