Зошто октомври е соодветен месец за паровите да одат на терапија?

Една од клучните причини зошто паровите се одлучуваат на есенска терапија е секако да се вратат од одмор и повторно да се соочат со секојдневните обврски.

Според Луси Бересфорд, психотерапевт и експерт за секс и партнерски односи и автор на „Happy Relationships at Home, Work and Play“, летниот одмор, колку и да е прекрасен, честопати води до точка на „пукање“.

Причината е едноставна, а тоа е дека поминуваме многу моменти заедно. Ова води кон соочување со проблеми што инаку би ги потиснале и ќе ги пренесеме во наредните месеци. Затоа, треба да се решат сите сомнежи и да се најде сила за понатамошни потези, со цел одржување на врската. Кога ќе помине малку време и дојде октомври, интересот за советување и брачна терапија расте.

Таа додаде дека е потребно да се тргне од себе и целата вина да не се префрла на партнерот, бидејќи тоа е единствениот начин да се реши секој предизвик. Совет за сите парови е искрено да размислуваат за причината за конфликтот, а промената на животната средина и присуството на трето лице може да ја олесни фрустрацијата и разочарувањето. На овој начин може да се слушне нивниот глас и важно е да се истакне дека новата перспектива е одличен начин за продолжиме заедно или не.

Ставете посолен лимон покрај креветот пред спиење - делува лековито

Се’ што треба да направите е да пресечете еден лимон на четири дела, да го ставите во чинија и да го посолите, па да го поставите веднаш до вашиот кревет.

Ова треба да го повторувате секоја вечер, a резултатот е неверојатен. Ова комбинација го олеснува дишењето, посебно за луѓето кои патат од асма, алергија или се настинати.

  • Лимонот ги одбива инсектите, меѓу кои и комарците
  • Нема засипнат глас наутро
  • Мислите наутро се побистри
  • Ќе се разбудите побрзо без кафе
  • Просторијата мириса свежо
  • Крвниот притисок се нормализира

(Видео) Риба изеде ајкула

Често гледаме како ајкулите јадат риба, но понекогаш се случува и обратното. Доколку не сте виделе риба како јаде ајкула, тогаш погледнете го ова видео.

Ова е снимано од страна на некои научници кои барале потонат брод од Втора Светска војна, кога во еден момент вниманието им го одзема неколку ајкули кои јадат мртва сабјарка.

Меѓутоа остануваат вчудоневидени во еден миг кога една риба ја изеде ајкулата и на која и се гледа само опашката.

Научниците откриваат дека вакви појави се многу ретки, и дека нуркачите кои истражуваат низ морскиот свет во океаните, може да видат вакво нешто само еднаш во животот, а понекогаш дури и е невозможно да се види ваква ситуација.

(Видео) Немилосрдна пресметка на девојки од Будва

Снимка од тепачка на две девојки од Будва ги шокирала корисниците на социјалните мрежи, а според наводите на некои медиуми на тепачката и претходела вербална расправа.

На снимката може да се види една девојка која ја врзува косата, додека друга и приоѓа и почнува тепачка. Двете се удирале, додека трета се обидувала да ги запре, но безуспешно.

Снимателот на настанот во еден момент рекол: “Ќе земеме милиони од Јутјуб“, и продолжил да снима, не обидувајќи се да ги раздвои. Причината за тепачката засега е непозната.

Популарно