Идниот месец ни доаѓа метеорски дожд видлив со голо око

Метеорскиот дожд „Леониди“ се појавува во ноември. Нашата планета секоја година во ноември поминува низ опашката на кометата 55П/Темпел-Татл и тогаш делови од опашката на кометата горат во атмосферата на Земјата. На површината, ние ги гледаме овие делови што горат во атмосферата како ѕвезди што паѓаат.

Името на метеорскиот дожд доаѓа од соѕвездието Лав, од кое изгледа дека метеорите зрачат додека ги гледаме на небото.

Во текот на овој метеорски дожд понекогаш може да се забележат над 1.000 ѕвезди што паѓаат во еден час. Овие метеори што паѓаат се светли и многу брзи. Не се очекува овогодишниот метеорски дожд да биде толку активен, но вреди да се гледа.

Најмногу метеори треба да има ноќта помеѓу 17 и 18 ноември, кога би можеле да се видат до 15 метеори на час, но можеби тешко ќе се гледаат поради Месечината.

Метеорите најдобро може да се видат на место со минимално светлосно загадување, а се препорачува навикнување на очите на темнината за подобро да се забележат.

Метеорскиот дожд може да се види насекаде на северната хемисфера, а најдобро се гледа во часовите пред зората.

Ставете посолен лимон покрај креветот пред спиење - делува лековито

Се’ што треба да направите е да пресечете еден лимон на четири дела, да го ставите во чинија и да го посолите, па да го поставите веднаш до вашиот кревет.

Ова треба да го повторувате секоја вечер, a резултатот е неверојатен. Ова комбинација го олеснува дишењето, посебно за луѓето кои патат од асма, алергија или се настинати.

  • Лимонот ги одбива инсектите, меѓу кои и комарците
  • Нема засипнат глас наутро
  • Мислите наутро се побистри
  • Ќе се разбудите побрзо без кафе
  • Просторијата мириса свежо
  • Крвниот притисок се нормализира

(Видео) Риба изеде ајкула

Често гледаме како ајкулите јадат риба, но понекогаш се случува и обратното. Доколку не сте виделе риба како јаде ајкула, тогаш погледнете го ова видео.

Ова е снимано од страна на некои научници кои барале потонат брод од Втора Светска војна, кога во еден момент вниманието им го одзема неколку ајкули кои јадат мртва сабјарка.

Меѓутоа остануваат вчудоневидени во еден миг кога една риба ја изеде ајкулата и на која и се гледа само опашката.

Научниците откриваат дека вакви појави се многу ретки, и дека нуркачите кои истражуваат низ морскиот свет во океаните, може да видат вакво нешто само еднаш во животот, а понекогаш дури и е невозможно да се види ваква ситуација.

(Видео) Немилосрдна пресметка на девојки од Будва

Снимка од тепачка на две девојки од Будва ги шокирала корисниците на социјалните мрежи, а според наводите на некои медиуми на тепачката и претходела вербална расправа.

На снимката може да се види една девојка која ја врзува косата, додека друга и приоѓа и почнува тепачка. Двете се удирале, додека трета се обидувала да ги запре, но безуспешно.

Снимателот на настанот во еден момент рекол: “Ќе земеме милиони од Јутјуб“, и продолжил да снима, не обидувајќи се да ги раздвои. Причината за тепачката засега е непозната.

Популарно