(Фото) Пејачката е со насмевка на лицето и полна со желба за живот

На 69-годишна возраст почина пејачката Мерима Његомир. Оваа информација за локалните медиуми ја потврди нејзината ќерка Љубица.

Неодамна објави дека боледува од карцином, борба која не успеа да ја надмине. Таа беше родена во Земун 1953 година, од мајка со босанско потекло и татко со македонско потекло.

Мерима Његомир сними повеќе од 25 албуми и испеа некои од безвременските хитови како „Иванова корита“, „Рузмарин“, „Због тебе“ и многу други. Добитник е на голем број признанија за српската и босанската култура и музика.

Нашата публика ја памети по извонредната изведба на македонската „Зајди зајди“. Зад себе ги остави ќерките Милица, Јелена и Љубица, синот Марко и четири внуци.

Пејачката претходно беше доста активна на социјалните мрежи, а последната објава која може да се види на нејзиниот профил на Инстаграм е од пред една година.

На фотографијата која ја објави, Мерима е насмеана на едно патување. Се возела на траект и ја споделила својата радост со сите.

Синовите на Тања Савиќ патат по својот татко, а од него нема ни трага ни глас

Пејачката Тања Савиќ последните неколку години води сериозна битка со, сега веќе, поранешниот сопруг Душан Јованчевиќ.

Таа конечно го добила старателството над нивните два сина и почнала да живее нормално.

-Почнав да живеам и имам чувство дека конечно сум јас. После сите мачни години што ги оставив зад себе, заслужив да живеам како што треба. Сега сум и татко и мајка на моите синови. Имам малку време за себе и спијам периодично. Кога децата наутро одат на училиште, јас ги испраќам, па се враќам да дремнам. Обично работам за викенди, така што понеделник ми е како недела. Со нив правам домашна работа, но најслаба сум по математика. Повеќе им помагам кога си ја завршуваат домашната задача по српски јазик затоа што сум одлична во тоа и отсекогаш сум сакала да пишувам композиции. Моите деца совршено зборуваат англиски и разговараат меѓу себе на тој јазик. Немам ништо против, ми се допаѓа. Така никогаш нема да го заборават јазикот, изјавила пејачката.

Тања откри дека повеќе не се слуша со Душан, ниту поради децата, а кога му се јавува или му пишува пораки, нема одговор.

-Јас и Душан не разговараме, иако би сакала да комуницираме. Се обидов, но тој не сака. Децата разговараат со него, и треба така, затоа што тој им е татко. Училиштето ми побара извод од матичната книга на родените на англиски јазик, а бидејќи се родени во Австралија, му испратив СМС да ми го испрати. Не ми одговори, кога му објаснив дека тоа не ми е потребно мене туку за училиштето, повторно останав без одговор. Ѓорѓе и Максим би сакале да го видат тато затоа што им недостига. Немам проблем Душан да дојде во Србија и да ги види, изјави Тања.

Николина Пишек ги тужи свекорот и манекенката, сака да ги смести во институции

Водителката Николина Пишек во последно време добива многу животни удари. По смртта на нејзиниот сопруг Видоје Ристовиќ, таа влезе во конфликт со неговиот татко Миша Гроф, но и со поранешниот модел Борна Котроманиќ.

Николина ги тужеше Миша и Борна поради сето кажано и направено, а сега се надева на најдоброто.

Станува збор за луѓе кои не по моја желба, се вклучија во мојот живот, не ги поканив и искрено ми е жал што очигледно немаат некој од нивните добри и блиски пријатели или роднини кои би ги поучиле дека со своите постапки нанесуваат штета на другите, а најмногу себеси, рече Николина.

Пишек го тужеше Миша за семејно насилство, додека Борна за клевета. Таа додаде дека се надева дека јавните институции ќе ја завршат вистинската работа – ќе ги отстранат од нејзиниот живот сите кои ја напаѓаат и, како што вели, можеби дури и ќе ги затворат во некои институции.

(Фото) Хасан Дудиќ слави два родендени

Пејачот и поранешен боксер Хасан Дудиќ е познат по своите хитови. Иако со децении е присутен на балканската музичка сцена, до сега никој не знаеше некои детали за него.

Хасан вчера на својот Фејсбук профил откри дека слави два родендени, првиот кога всушност се родил, а вториот кога преживеал клиничка смрт.

„Денес 24.11. ми е втор роденден. На денешен ден пред 44 години преживеав клиничка смрт во војска. Така, денес го славам мојот 44-ти роденден. Фала му на Бога, да живеат добри луѓе“, напиша Дудиќ на својот Фејсбук, а многумина му посакаа уште многу години здравје.

Популарно