(Фото) Ненадејна смрт на уште една млада инфлуенсерка

Бразилската моделка и инфлуенсерка Јасмин Кавалиеро де Македо (21) исчезна по патување со брод на 12-ти декември оваа година, а нејзиното безживотно тело набрзо беше пронајдено во реката Магуари.

Потрагата по манекенката траеше еден ден, а и покрај надежите на семејството и пријателите, таа беше пронајдена мртва…. Непосредно пред патувањето, Јасмин и испратила на мајка си селфи од патувањето. Таа беше доста активна на социјалните мрежи.

Последниот телефонски разговор со мајка си го имала ноќта пред да исчезне. Во потрагата била вклучена и нејзината мајка.

– Точната причина за смртта ќе биде утврдена со обдукција, извести полицијата, а пренесува The Sun.

Тамошните власти посочуваат дека истрагата за смртта на манекенката е во тек, но не соопштуваат повеќе детали. Тие не открија колку луѓе имало на патувањето, ниту дали сите носеле елеци за спасување. Јасмин објавуваше приказни од патувањето, а само неколку часа пред да исчезне покажа колку ужива во бикини на бродот.

Точните околности на смртта полицијата треба да ги соопшти деновиве. Јасмин имаше над 30.000 следбеници на Инстаграм.

(Фото) Ова се најотровните растенија на светот - секој ги има во домот

Растенијата во затворен простор го збогатуваат просторот, но помалку е познато дека можат да бидат многу опасни за здравјето на луѓето, особено за децата. Соковите од одредени растенија, кои се популарни кај нас, може да предизвикаат слепило, опаѓање на косата или сериозно оштетување на бубрезите. Она што е алармантно е дека најзагрозени се децата, за кои и малите количества отров можат да бидат фатални.

Експертите предупредуваат дека три до 10 проценти од труењата во пракса се предизвикани од голтање цвеќиња или плодови од отровни растенија. Кај децата таа бројка е и до 50 проценти и веднаш стои зад труењето со лекови и хемикалии за домаќинствата.

Меѓу растенијата опасни за луѓето, има дури и такви кои често се гледаат како растенија во саксии што ги чуваме во станови или градинарски растенија за кои мислиме дека добро ги познаваме…

Кукута (Кониум)

Кукута ја стекна својата светска слава на најсуров можен начин – се користеше во античка Грција за да се направи отров за егзекуција. Веројатно најпознатата жртва на ова растение бил Сократ, грчки филозоф кој бил осуден да си го одземе животот пиејќи отров. Иако растението содржи неколку отровни материи, најсилниот и најсмртоносниот отров е коњската каша, која во доволни дози предизвикува парализа на срцето и белите дробови. Хемлок расте главно во Европа и Северна и Африка. Покрај Кукута, која го уби Сократ (и којзнае уште колку луѓе), еден роднина на ова растение, Цикута (или Воден кукавица) е прогласен за најотровно растение кое расте во Северна Америка, објавија медиумите.

Abrus precatorius (око на рак)

Abrus precatorius потекнува од Индонезија, каде што нејзините светли црни, црвени и бели бобинки често се користат за изработка на перкусии и накит. Овие семиња не само што произведуваат добар звук, тие се и многу опасни поради отровната супстанција абрин што ја содржат.

Само едно семе од ова растение може да биде фатално за луѓето. Сепак, за среќа, семето само „поминува“ низ човечкото тело, а фатално е само кога се џвака.

Нериум олеандер (кај нас познат како лиандер)

Олеандерот е едно од најотровните растенија на планетата, и повторно, постојат шанси да го одгледувате сами во градината или дома, бидејќи лиандерот е едно од најпопуларните домашни растенија.

Ова растение, кое расте во форма на мала грмушка, може да биде многу убаво – но само гледање, џвакање лисја, дрвја или цвеќиња може да биде фатално, затоа чувајте го ова растение подалеку од деца и домашни миленици.

(Видео) Безбол топче заврши во главата на спортска новинарка

Американската спортска новинарка Кесли Вингер настрада на безбол мечот меѓу Сан Франциско и Колорадо, откако ја удри топче со брзина од 153 км/час. Потоа објави фотографија како изгледа во моментот и глетката е страшна.

Играчот на Сан Франциско, Остин Слејтер, силно го удри топчето, а тоа заврши во главата на новинарката.

Откако и била укажана помош, прегледите покажале дека нема други сериозни последици освен дека на некој начин ќе настрада нејзината убавина.

(Фото) Се самоуби девојката која ја освои публиката кога беше мало девојче

Кајлија Пози, 16-годишното девојче кое на само пет години се појави во емисијата „Toddlers & Tiaras“ на каналот Ти-ел-си, се самоубила, а трагичната вест ја потврди нејзината мајка.

-Немам зборови. Прекрасното девојче замина. Ве молам, дадете ни приватност додека го оплакуваме губитокот на Кајлија. Ќе остане моето бебе засекогаш, објавила Марси Пози Гатерман во вторникот, на Фејсбук, споделувајќи фотографија од својата ќерка.

Кајлија неодамна го прослави својот 16-ти роденден и присуствуваше на матурската вечер во текот на викендот.

Кајлија Пози се појави во емисијата „Toddlers & Tiaras“ (Малите деца и дијадемите) која даде поглед од зад сцената на светот на детските натпревари. Во епизодата од 2016 година, мајката на Кајлија рекла дека девојчето почнало да учествува на натпревари кога имала три години.

Популарно