Џенифер Гарнер за малку ќе ја запалела кујната додека готвела

Џенифер Гарнер ја продолжи божикната традиција на правење говедски бургињон по рецептот на Ина Гартен, но призна дека работите малку излегле од контрола и таа за влакно избегнала катастрофа.

49-годишната актерка сподели видео на Инстаграм од пожарот и напиша: „Една работа во врска со традициите – се што правите за да им дадете значење е да ги задржите. Не знам кога почнав да го правам говедскиот бургињон на @inagarten за Божиќ, одамна мирисот на оваа совршен гулаш ме прави да се чувствувам среќно, удобно и опуштено додека речиси не ја запалив кујната.“

„Ина тоа никогаш не би го направила!“ се пошегува таа.

„Можеби ова ќе има смисла за вашата новогодишна ноќ, но каде и да ве однесе овој викенд – ви посакувам здрава, радосна и мирна Нова Година.

Ина Гартен (73), авторка на книги за готвење, одговори на објавата на Џенифер и призна дека и таа го правела истото во минатото. „Тоа е мојот омилен! И секој пат речиси ќе ја запалив кујната! Среќна Нова Година !!! Лавју“.

(Видео) Претседателката на ДКСК, се израдува сред седница: „Станав баба“

Претседателката Билјана Ивановска попладнево додека се одржуваше седницата на Антикорупциската комисија доби порака на нејзиниот телефон и среќна објави:

На ова доби низа честитки од нејзините колеги, а целата седница се пренесуваше јавно на каналот на кој ДКСК ги одржува седниците.

3 брзински трикови како најбрзо да го исчистите вашиот дом

По правило, после секој празник ни останува да ја средиме куќата до најситен детал, а во тоа ќе ви помогнат овие трикови.

Работевте околу велигденските празници, подготвувавте храна, пречекувавте гости и сега би сакале малку да се одморите.

Меѓутоа, за да можете целосно да се опуштите, секако сакате да направите уште една работа, а тоа е брзо да го исчистите домот.

За среќа, постојат неколку трикови кои ќе ви помогнат да го направите токму тоа.

На Инстаграм страницата на една жена по име Шантел Мила, која своите профили на социјалните мрежи ги посвети на уредување и чистење на домот, таа на своите следбеници им даде три одлични совети.

Прв совет:

Првиот е да ја исчистите прашината од тешко достапните места како лустерите, а сѐ што треба да направите е да земете ролер за облека и со него да ја соберете прашината.

Втор совет:

Посипете неколку капки есенцијално масло од цитрус во половина шолја сода бикарбона, посипете во тоалетот, втријте и истурете вода, така што вашиот тоалет веднаш ќе замириса и ќе биде чист.

Трет совет:

За да се ослободите од маснотијата во кујната, измешајте вода и оцет во сооднос 50:50 во прскалка, а потоа додадете малку сок од лимон и искористете средство за чистење, доколку е потребно.

Како изгледа сето тоа во пракса можете да видите во видеото од почетокот на текстот.

Исчистете ги и највалканите рингли за 30 секунди

Лесен начин за темелно чистење на шпоретот

Истуривте кафе или масло на ринглата, а не го исчистивте веднаш? Не треба веднаш да се фатите за глава.

Доволно е да направите домашна паста за чистење која ќе ги отстрани и најтврдокорните дамки додека да трепнете.

Состојки:

  • една кесичка прашок за пециво
  • сок од половина лимон

Се што треба да направите е да ги измешате овие состојки и ќе добиете паста, која ја нанесувате на валканата рингла. Добро истријте со помека четка.

Ако има повеќе тврдоглави дамки, можете да ги истриете со жица за садови, внимавајќи да не ги изгребете ринглата и шпоретот околу неа. Сунѓерот намокрете го со што е можно потопла вода, а потоа со него истријте ги површините на ринглата.

На крајот, соберете ја вишокот течност и избришете ја ринглата со сува крпа.

Дополнителен трик за вашата рингла конечно да блесне како нова е да нанесете малку масло на ладната плоча која рамномерно ќе ја истриете со парче стуткана алуминиумска фолија.

Со овој начин на чистење и полирање, ринглата ќе свети, дури и на многу стар електричен шпорет.

Популарно