Која е разликата меѓу зелените и црните маслинки

Човекот почнал да сади маслинки пред 7 000 години, а нивниот плод, денеска е составен дел од речиси секоја светска кујна. Се одгледуваат насекаде низ светот, но најпознати се маслинките од Италија, Шпанија и Грција, а ги има и во Швајцарија.

Главната разлика помеѓу зелените и црни маслинки е во стадиумот на зреење на плодот.

Многумина можеби и не знаат, но црните маслинки се всушност само – дозреани или презреани зелени маслинки. Тие се берат во ноември и декември, за разлика од зелените, кои се берат најмалку еден или два месеца порано.

Колку подолго зрее маслинката, толку повеќе нејзината боја се менува: од зелена до рубин црвена, а потоа на ред доаѓаат темните тонови на пурпурна боја, односно она што ние го нарекуваме црни маслинки.

Црните маслинки се, всушност, само – дозреани или презреани зелени маслинки

Маслинките имаат многу витамини, особено витамин Е, но и материи кои го чуваат крвотокот. Зелените маслинки имаат покомпактно и посочно месо, а по вкус се посвежи и некако послатки. Црвенкастите се набрани токму во моментот на зреење, а црните маслинки би можеле да се наречат презреани.

Колку се маслинките потемни, толку нивното месо е помеко, а вкусот е поинтензивен и горчлив. Црните маслинки даваат масло со златна боја, со нешто помала горчина, но самиот плод, кога е веќе созреан, има помалку антиоксиданти.

Маслинките, и зелени и црни, содржат бројни антиоксиданти. Некои студии потврдуваат дека имаат и својства кои го спречуваат развојот на одредени видови на тумори.

Маслинките имаат многу витамини, особено витамин Е, но и материи кои го чуваат крвотокот.

Научниците велат дека јадењето на оваа намирница го продолжува животот

Грицкањето ореви наместо бисквити или чипс може да ви го продолжи животот, сугерира истражувањето. Имено, само половина шака од овие вкусни јаткасти плодови на ден значително ќе го намалат ризикот од срцев и мозочен удар, како и други опасни по живот состојби.

Експертите од Универзитетот во Минесота дошле до заклучок дека луѓето кои редовно јадат јаткасти плодови тежат помалку и се послаби, па затоа имаат и помал крвен притисок. Дополнително, немаат таков ризик од блокирање на крвните садови, што доведува до срцев удар, а токму инфарктот е една од најчестите причини за смрт во светот.

Консумацијата на ореви е најважна во младоста

„Нашите податоци покажуваат дека луѓето кои јадат ореви имаат уникатен физички фенотип кој со себе носи и други позитивни ефекти врз здравјето, како што е подобар квалитет на исхрана, а со тоа и поздрав начин на живот“, вели професорката и авторка на споменатото истражување Лин Стефен.

„Резултатите ги вклучуваат и оние кои јаделе јаткасти плодови од младоста па се до средна возраст, бидејќи токму во тие години се создаваат првите основи за појава на ризик од хронични болести како што се срцевите заболувања, дебелината и дијабетесот“, додава Стефен.

Три илјади луѓе учествувале во истражувањето, кое авторите на студијата го следеле 30. години, од нивната младост до 50-тите години. Во тој период се покажало дека оние кои секојдневно консумираат јаткасти плодови имаат помал ризик од зголемување на телесната тежина, висок холестерол, висок крвен притисок и срцев или мозочен удар. Сето ова покажува дека вреди да се јаде половина шака ореви дневно и дека тоа може да ви го спаси животот.

Сите придобивки од оревите

Оревите се богати со влакна, протеини, калциум и здрави растителни масти, вклучувајќи полинезаситени масти и омега масни киселини, кои се борат против таканаречениот лош холестерол. Тие исто така помагаат да се намали воспалението во телото, што често може да доведе до блокирање на крвните садови, што предизвикува срцев или мозочен удар.

Oва се симптомите на хормонален дисбаланс

Секој месец хормоните го расипуваат вашето добро расположение, кожата и умот. И додека нивното ниво се стабилизира после менструацијата, неколку симптоми како стресот и анксиозноста, можат исто така потполно да го нарушат.

Затоа, треба да ја научите разликата помеѓу нормалните пореметувања на хормоните што се предизвикани од менструацијата и симптомите што ја следат, и вистинско пореметување на хормоните од сериозни причини.

Д-р Алиса Двек советува како да препознаете кога е вистинско време да посетите лекар и во која состојба може да се манифестира сериозно пореметување на хормоните.

Замор

Исцрпеноста е една од најчестите симптоми што може да се предизвикани од многу причини. „Доколку сте уморни после недела исполнета со завршни испити или останувањето до доцна на работа, веројатно е сè во ред. Но, ако постојано се чувствувте исцрпено и забележите нагло зголемување на килограмите, варијации во апетитот и необично однесување на цревата, тоа може да биде знак за намалување на функцијата на тироидната жлезда“, вели Двек.

Нормално, на сите им се случува да се чувствуваат уморно, но ако за тоа нема значајна причина, побарајте совет од лекар.

Промени на кожата

Мозолчињата се појавуваат од различни причини, но големите и чести акни на долната половина од лицето, може да укажуваат на зголемено ниво на тестостерон – предупредува Алиса Двек. Иако ова не е проблем што ви го загрозува животот, промени на кожата од ваков тип можат да се одразат на психата. Зголеменото ниво на тестостерон многу лесно се регулира и кожата ќе се исчисти со правилна медицинска терапија.

Влакна

Станува збор за многу брз раст на темни вакната на градите, грбот и рацете, што се појавуваат неочекувано. Ова може да укажува на појава на тумор што настанува од пореметување на работата на тестостеронот – истакнува Двек. Не паничете веднаш, овој тип на тумор е ретка појава, а често успешно се третира со лекови и операција.

Чудни менструации

Исто како заморот, необичен менструален циклус може да биде предизвикан од многу фактори како што е стресот, проблем со тироидната жлезда, низок естроген и синдром на полицистични јајници. „Знак дека патите од полицистични јајници е нередовната менструација или целосно нејзино отсуство, а може да биде присутен и губитокот на тежината и појава на влакна на чудни места“, објаснува д-р Алиса Двек.

Оваа состојба може да се контролира со исхрана, вежбање и со контрацептивни апчиња, но мора да посетите лекар за да добиете соодветна терапија и да се утврди вистинскиот причинител за проблемите со менструацијата.

Препотување во текот на ноќта

Освен ако во вашата соба е премногу топло, чувството на преголема топлина и потењето при самото будење, може да бидат резултат на ниско ниво на естроген и ретка овулација, но и состојба пред менопауза. „Сосотојбата пред менопауза може да се појави и 10 години порано. Затоа, доколку сте немале големи проблеми со менструација до пред 40-тата година, можеби сте во рана менопауза“, вели Двек.

Таа препорачува да посетите лекар во секој случај, за да бидете сигурни дека не се работи за ништо посериозно.

Алиштата никако не смее да ги сушите на радијаторите

Студените денови веќе дојдоа, а во текот на доцната есен и зимата многу домаќинства алиштата ги сушат на радијаторите. Но, експертите предупредуваат дека тоа може да биде опасно од повеќе причини.

Големи се шансите да се создаде мувла, а следна причина е влагата која ќе се создаде во домот. Следната причина е и можноста од избувнување пожар.

Кога со влажната или мокра гардероба ќе ја прекриете површината на радијаторот може да дојде до непосакувана кондензација. Тоа доведува до појава на мувла или влага.

Кога радијаторите се блокирани со алишта се блокира нормалната циркулација на воздухот во домот. На вашето домаќинство во тој случај може да му биде потребна повеќе енергија за да се загрее.

Иако можеби звучи чудно, сепак ако веќе сушите мокри алишта на радијаторите, би требало да отворите прозорец за вишокот влага да излезе.

Ако се работи за чувствителна ткаенина треба да знаете дека таа може да се запали.

Популарно