Овошка број 1 против холестерол, притисок и мозочен удар

Според научните истражувања, урмите се вистинска суперхрана што го штити телото од кардиоваскуларни болести!

Нејзините здравствени придобивки се многу големи, а ова се најважните осум:

1. Пребогати се со железо. Урмите се одличен извор на овој важен минерал и токму поради тоа им се препорачуваат на трудници, деца и на луѓе што страдаат од анемија.

2. Спречуваат дијареја. Урмите се богати со калиум, кој ја олеснува работата на цревата и го стимулира развојот на добрите бактерии.

3. Спречуваат констипација. Освен што спречува дијареја, урмите го решаваат и проблемот со констипација.

4. Ја чуваат витата линија. Ако сакате да спречите насобирање на масни наслаги, обидете се секој ден да јадете неколку урми на празен стомак. Но внимавајте да не претерате со урмите – преполни се со шеќер.

5. Го регулираат холестеролот. Урмите докажано го стабилизираат нивото на лошиот холестерол, така што ги прочистуваат крвните садови и имаат моќ да спречат формирање згрутчувања.

6. Го зајакнуваат срцето. Редовното консумирање урми ја спречува појавата на атеросклероза, главниот причинител на срцев удар.

7. Го регулираат крвниот притисок. Ако страдате од хипертензија, слободно можете да јадете урми, бидејќи не содржат натриум, а богати се со калиум. Исто така, 6 урми содржат речиси 80 мг магнезиум, кој е многу важен за здравиот крвоток.

8. Спречуваат мозочен удар. Благодарените на калиумот што го содржат, урмите можат да спречат мозочен удар доколку ги консумирате редовно.

Во овие намирници има повеќе сол отколку чипсот!

Кујнската сол содржи јод, кој се смета за неопходен елемент за одржување на различни функции во организмот, но …

И покрај тоа што кујнската сол содржи јод, кој се смета за неопходен елемент за одржување на различни функции во организмот, добро е познато дека прекумерното внесување сол во организмот не е здраво.

Премногу сол во секојдневната исхрана може да биде причина за болести на срцето, белите дробови и бубрезите, а покрај тоа, многу сол предизвикува задржување на водата, што се манифестира како надуеност, зголемување на телесната тежина или отеченост.

Сепак, тоа не нѐ спречува да продолжиме да консумираме големи количини сол преку солена храна како што е чипсот до навидум „здрава“ храна која содржи во големи количини, кои не ги сметаме за толку солени.

На изненадување на многумина, овие три намирници содржат многу повеќе сол од една кеса чипс и треба да го намалат нивното конзумирање:

Сирење со малку маснотии

Само половина чаша од ова сирење содржи дури 270 милиграми сол. Приближно половина чаша е количината што ја внесуваме за време на еден оброк. Со други зборови, невозможно е да не се претера со внесувањето на премногу сол во организмот доколку јадете сирење со малку маснотии.

Пченка и овесна каша

Пченката и овесната каша се омилен појадок за многумина, кои речиси никогаш не ги поврзуваме со сол. Но, имајте на ум при изборот на овие намирници дека некои житарки имаат повеќе натриум во себе отколку чипсот. На пример, една чаша корнфлекс содржи 270 милиграми натриум, што е 12 проценти од препорачаната дневна доза.

Интегрален леб

Во зависност од видот, едно парче интегрален леб содржи помеѓу 100 и 200 милиграми сол. Со други зборови, со консумирање само две кришки леб дневно, ќе внесете повеќе сол во организмот отколку со една кесичка чипс.

Овој чај ќе ви помогне ако имате мигрена

Чајот од лаванда делува како седатив, а им се препорачува на лицата кои имаат проблем со главоболки, анксиозност и несоница.

Подготвувањето на овој чај е едноставно, а во продолжение прочитајте повеќе за придобивките од неговото консумирање.

Мигренски главоболки – мирисот на лавандата делува како седатив и има смирувачки ефект. Чајот од лаванда може да помогне во излекувањето на мигренските главоболки затоа што помага за опуштање на крвните жили, малите мускули во вратот и околу очите.

Несоница и исцрпеност – шолја чај од лаванда пред спиење може да ви помогне полесно да заспиете затоа што лавандата го смирува нервниот систем и го намалува нивото на стрес.

Депресија и анксиозност – лавандата може да ги редуцира стресот и анксиозноста, како и да го подобри расположението. Исто така, лавандата ја поттикнува релаксацијата.

Со овој напиток ќе го намалите обемот во половината

Со помош на овој рецепт, многу жени успеале да го намалат обемот на половината за неверојатен 1 сантиметар на ден.

Оваа напивка го отстранува  вишокот масти и вода во организмот и истовремено го подобрува функционирањето на мозокот, видот и помнењето.

Потребни состојки:

1 лажичка мед

2 лажички јаболков оцет

1 шолја свежо цеден сок од грејпфрут

Подготвувањето на оваа напивка е многу едноставна. Сè што е потребно е да ги ставите сите состојки во блендер и да ги миксате додека не добиете хомогена смеса.

Оваа напивка би требало да ја консумирате секој ден пред главниот оброк, односно пред ручек или вечера во текот на една недела.

Потоа направете пауза од седум дена, па повторете го третманот.

Ако не го сакате сокот од грејпфрут, како замена можете да користите и сок од портокал.

Популарно