Новите препораки на СЗО многумина изненадија

СЗО препорачува укинување или ублажување на меѓународната забрана за сообраќај, наведувајќи ја како причина неефикасноста од тие мерки за сузбивање на ширењето на омикрон сојот на коронавирусот.

Здравствена агенција на ОН неодамна ги ажурирала своите препораки за меѓународните здравствени прописи во текот на состанокот на комитетот за итни случаи во средата.

Вклучени се препораки за „укинување или ублажување на меѓународните забрани за сообраќај затоа што тие не даваат дополнителна вредност и продолжуваат да придонесуваат за економскиот и социјалниот стрес во некои земји“.

Спроведувањето на општите забрани за патување „не е ефикасно во сузбивањето на меѓународното ширење“ и „може да го обесхрабри транспарентното и брзо известување за новонастанатите варијанти кои можеби се загрижувачки“, се наведува во соопштението од агенцијата, наведува „Гардијан“.

„Неуспехот од ограничувањата на патувањата воведени по откривањето и пријавувањето на омикрон варијантата за да се ограничи меѓународното ширење на истиот, покажува неефикасност на таквите мерки во изминатиот период“, се наведува во соопштението.

СЗО реагираше на одлуката на повеќе земји да ограничат или забранат летови од жариштата на омикрон сојот и навела и дека некои од нив треба повторно да ги разгледуваат приспособувањата на мерките како што се тестирање и карантин кои претставуваат финансиски товар на патниците.

СЗО исто така изјавила дека барањето за давање доказ за вакцинација против Ковид-19 за меѓународни патувања можеби не е потребно како „единствен пат или услов“ кој дозволува меѓународни патувања.

„Не барајте доказ за вакцинација против Ковид-19 за меѓународни патувања како единствен пат или услов кој дозволува меѓународни патувања со оглед на ограничен глобален пристап и неправедна дистрибуција на вакцини против Ковид-19. Државите челници треба да разгледаат пристап заснован за ризик за да ги олеснат меѓународните патувања за укинување или модифицирање на мерката, како што се барањата за тестирање или карантин, како поприкладни во состав со насоките на СЗО“, се наведува во соопштението.

Денеска е Задушница и Св. Константин и Елена, а утре е Духовден

Православните христијани денеска ги празнуваат Светиот цар Константин и Светата царица Елена и Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден).

Царот Константин Велики и неговата мајка, царицата Елена, за нивните заслуги во признавањето и ширењето на христијанството Светата црква ги прогласила за светители и рамноапостолни, што значи по значење рамни на апостолите. Царот Константин спаѓа меѓу најзначајните личности во историјата на човештвото, бидејќи по подолго прогонување на христијанството тој е првиот владетел на големата Римска империја што ја признал оваа вера, зарди што го доби името Велики.

Празникот Задушница се одбележува во знак на сеќавање на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за упокоените.

Духовден, пак, го означува слегувањето на Светиот Дух врз апостолите, или како што го нарекуваат светите отци „Роденденот на Црквата“.

Кејт Мидлтон ја пие оваа напивка секое утро и затоа нема ни грам вишок: Ги топи маснотиите и му годи на целото тело!

Кејт Мидлтон отсекогаш била исклучително вита, затегната и здрава, па поради тоа вечно се водат полемики како успева да го одржи тоа. Нејзината вита става е производ на здравиот живот, тренингот, но и балансираната исхрана.

Луѓе блиски на принцезата откриваат дека Кејт со години ги нема сменето навиките, секое утро го јаде истиот појадок: овесна каша богата со протеини, јаглехидрати и влакна. Долго ја држи сита и ѝ дава доволно енергија за сите обврски околу трите деца и кралските должности.

Ви го откриваме рецептот!

Состојки:

200 мл кокосова вода

половина авокадо

1 круша

1 лажица свежо цеден лимонов сок

1 грст спанаќ

1 см исечкан корен од ѓумбир

2 свежи коријандера

Приготвување:

Ставете ги сите состојки во блендер и добро изматете.

извор: убавина и здравје

Tинејџерка (17) на која ѝ останаа уште неколку месеци живот побара од пејачот да го добие „првиот и последен бакнеж во животот“

Мајката на Иден Луис (17), минатата година ѝ приредила матурска прослава на својата ќерка, која боледувала од најтешкиот облик на рак на коските. Лекарите на тинејџерката ѝ предвиделе уште неколку месеци живот, а нејзината мајка дава сè од себеси времето што ѝ преостанува да го помине на најдобар можен начин.

Иден, колку што можела, одела на училиште и била со другарите, но бидејќи била слаба и не можела да се дбижи, нејзината мајка организирала матурска прослава за ќерка си и ги замолила соучениците и пријателите да ѝ помогнат.

Иден неодамна на „Фејсбук“ објавила дека ќе присуствува на концертот на британската музичка ѕвезда, Хари Стајлс во Кардиф на 21 јуни и побарала од него да ѝ исполни желба.

Хари Стајлс моментално е на турнеја со последниот албум „Harry’s House“. „Првиот и последен бакнеж. Имам 17 години и сум болна од рак. Ова би бил мојот прв бакнеж, а можеби и последна прегратка. Твојот верен обожавател, кој умира“, напишала Иден.

Набргу откако го објавила ова на „Фејсбук“, фановите сториле сè за пораката да стигне до Хари, но тој сè уште се нема огласено.

Рак на коските

Остеосаркомот, најчестиот рак на коските, обично се јавува кај деца и луѓе на возраст меѓу 10 и 30 години и најчесто започнува во рацете, нозете или карлицата. Јуинговиот сарком е исто така почест кај децата и младите возрасни. Најчесто започнува во рацете, градите, нозете, карлицата и ’рбетот. Луѓето на возраст над 40 години имаат поголема веројатност за хондросарком – обично во рацете, нозете или карлицата. Видовите на канцер како што е леукемијата, кои започнуваат во сржта – ткивото на некои коски, не се сметаат за рак на коските.

Популарно