Овој чај лечи треска, бубрежни заболувања, уринарниот тракт, крвните садови

Чајот од магдонос ги смирува нервите, ја ублажува болката, ја ублажува надуеноста, ја чисти крвта, а ова се само дел од ефектите поради кои народната медицина масовно го користи.

Магдоносот е медитеранско зачинско растение, кое поради светло зелените листови често игра главна улога во декорацијата на храната, но не е само украс, туку лек од природата.

Магдоносот се препорачува и како идеален напиток во борбата против треска, бубрежни заболувања, болести на уринарниот тракт, дијабетес, воспаление на очите, убоди, каснувања, па дури и импотенција.

Способноста на ова растение да го стимулира излачувањето на течности од телото е неверојатна, па затоа е многу корисно за здравјето на бубрезите и целиот уринарен тракт. Коренот од магдонос делува како диуретик, па затоа се користи за лекување на разни форми на прекумерна акумулација на течности во телото.

Освен што го поттикнува излачувањето на течности, го стимулира и излачувањето на соли во организмот и влијае на намалување на крвниот притисок.

Од слични причини, може да помогне во борбата против дебелината. Потоа, чајот од магдонос ја зголемува еластичноста на крвните садови, со што се намалува ризикот од развој на чести кардиоваскуларни заболувања.

Рецепт за чај од магдонос

Една кафена лажичка семе, листови или корен од магдонос прелијте со 200 мл врела вода, оставете да отстојат 10-15 минути и процедете.

Пијте го чајот топол помеѓу оброците 2-4 пати на ден.

Овој чај ќе ви помогне ако имате мигрена

Чајот од лаванда делува како седатив, а им се препорачува на лицата кои имаат проблем со главоболки, анксиозност и несоница.

Подготвувањето на овој чај е едноставно, а во продолжение прочитајте повеќе за придобивките од неговото консумирање.

Мигренски главоболки – мирисот на лавандата делува како седатив и има смирувачки ефект. Чајот од лаванда може да помогне во излекувањето на мигренските главоболки затоа што помага за опуштање на крвните жили, малите мускули во вратот и околу очите.

Несоница и исцрпеност – шолја чај од лаванда пред спиење може да ви помогне полесно да заспиете затоа што лавандата го смирува нервниот систем и го намалува нивото на стрес.

Депресија и анксиозност – лавандата може да ги редуцира стресот и анксиозноста, како и да го подобри расположението. Исто така, лавандата ја поттикнува релаксацијата.

Со овој напиток ќе го намалите обемот во половината

Со помош на овој рецепт, многу жени успеале да го намалат обемот на половината за неверојатен 1 сантиметар на ден.

Оваа напивка го отстранува  вишокот масти и вода во организмот и истовремено го подобрува функционирањето на мозокот, видот и помнењето.

Потребни состојки:

1 лажичка мед

2 лажички јаболков оцет

1 шолја свежо цеден сок од грејпфрут

Подготвувањето на оваа напивка е многу едноставна. Сè што е потребно е да ги ставите сите состојки во блендер и да ги миксате додека не добиете хомогена смеса.

Оваа напивка би требало да ја консумирате секој ден пред главниот оброк, односно пред ручек или вечера во текот на една недела.

Потоа направете пауза од седум дена, па повторете го третманот.

Ако не го сакате сокот од грејпфрут, како замена можете да користите и сок од портокал.

Промената на ноктите може да биде сигнал дека сте болни

Симптомите на дијабетес тип 2 не се појавуваат секогаш одеднаш. Медицинските експерти ве советуваат да внимавате на какви било промени во ноктите, рацете и стапалата.

Без разлика дали се кратки или долги, дебели или тенки, вашите нокти можат да откријат многу тајни за вашето здравје.

Промените во текстурата, дебелината или бојата може да бидат сигнал дека сте болни пред да се појават други симптоми. Од недостаток на витамини до одредени видови на рак и раните знаци на висок шеќер во крвта, ноктите содржат многу траги.

Кога страдате од хронична болест како што е дијабетес тип 2, уште поважно е да обрнете посебно внимание на здравјето на вашите нокти. Игнорирањето на симптомите и лошото управување може да доведе до катастрофални здравствени ризици. Промените во бојата и дебелината на ноктите може да ве предупредат за ризикот.

Што е дијабетес тип два

Дијабетесот тип 2 е хронична здравствена состојба во која нивото на шеќер се зголемува во крвотокот.

Вообичаено, хормонот инсулин помага во движењето на гликозата од крвта до клетките, каде што се користи за енергија. Меѓутоа, со дијабетес тип 2, клетките на телото не можат да одговорат на инсулинот како што треба.

Во подоцнежните фази на состојбата, телото исто така може да не произведува доволно инсулин. Неконтролираниот дијабетес тип 2 може да доведе до хронично високи нивоа на гликоза во крвта, што може да предизвика неколку симптоми и потенцијално да доведе до сериозни компликации.

Симптоми на дијабетес тип 2 на ноктите

Кај некои луѓе со дијабетес, ноктите добиваат жолтеникава нијанса.

– Често, оваа промена на бојата има врска со разградувањето на шеќерот и неговото влијание врз колагенот во ноктите – вели Хелтлајн.

Други промени на ноктите

– Многу чести болести може да се манифестираат преку изгледот на вашите нокти – додала д-р Елизабет Салада.

Секогаш сакате да бидете свесни за каква било промена во обликот на ноктот, дебелината, конзистентноста гледајќи ја површината, бојата на ноктот, дали ноктот е одвоен од подлогата на ноктите. Мало руменило на дното на ноктот понекогаш е и симптом на дијабетес.

Раните симптоми на дијабетес вклучуваат:

Постојана глад; Недостаток на енергија; Замор; Прекумерна жед; Често мокрење; Заматен вид; , пецкање или вкочанетост во рацете или нозете.

Популарно