Во напад во училиште во Tексас убиени 19 ученици и двајца наставници

Најмалку 19 ученици и двајца возрасни се убиени во пукање во основно училиште Роб во Увалде. Осомничениот, 18-годишник Салвадор Рамос, исто така беше убиен од полицијата во грозоморниот чин во основното училиште на 130 километри од градот Сан Антонио. Локалната полиција потврди дека е убиен и наводниот убиец, за кој што се верува дека делото го извршил сам.

На социјалните мрежи осамна видео на кое се гледа моментот кога напаѓачот влегува во училиштето во момент пред да ги застрела невините жртви. Неколку други, и ученици и возрасни, се згрижени поради повреди.

Американскиот претседател Џо Бајден апелира за построги закони за носење оружје и прашува – кога ќе се спротиставиме на лобистите?

Инаку Ева Миралес, вработена како наставничка во училиштето е првата идентификувана жртва. Работела во училиштето 17 години и предавала во четврто одделение. На веб-страницата на училиштето пишува дека таа била мажена за полицаец и зад себе оставила ќерка. Според полициски извори наставничката загинала во обид да ги заштити децата од убиецот кој отворил оган во основно училиште.

Исто така, пријател на Рамос изјавил дека неколку дена пред да го изврши крвопролевањето му испратил фотографии од огнено оружје и кеси со муниција. Неговиот пријател потврдил дека Рамос бил исмеваан постојано поради неговата облеката и финансиската состојба.

Гувернерот на Тексас, Грег Абот, потврди дека Рамос го оставил возилото и влегол во училиштето вооружен со пиштол и полуавтоматска пушка. Сенаторот од Тексас, Роланд Гутиерес, изјави дека Рамос го најавил нападот на социјалните мрежи и дека оружјето со кое го извршил нападот го купил за својот 18. роденден.

Медиумите во САД објавија дека осомниченото лице претходно ја убило баба си пред да се упати кон училиштето. Полицијата соопшти дека неговата баба е хоспитализирана и е во критична состојба. Според бројот на загинати, пукањето во основното училиште Роб е најсмртоносно, уште од 2012 година, кога во основното училиште Сенди Хук загинаа 20 деца и шест други лица.

Борис Џонсон посака Путин да е жена

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да ја нападнел Украина доколку бил жена и дека војната е „совршен пример за токсична мажественост“.

Во интервју за германските медиуми по самитот на Г7 во замокот Шлос Елмау, Џонсон изјави дека полот на рускиот претседател придонел за конфликтот во Источна Европа.

„ Да беше Путин жена, што очигледно не е, но ако беше, навистина не мислам дека ќе дојдеше до оваа луда, мачо војна и насилство“, изјави Џонсон за ЗДФ.

Тој додаде дека тоа е пример за токсична машкост.

„ Ако сакате пример за токсична машкост, тоа е она што тој го прави во Украина“, рече Џонсон.

Изјавите на британскиот премиер уследија по тридневниот самит на Г7 во Германија, на кој најбогатите земји во светот ветија дека ќе работат на тоа режимот на Путин да трпи уште поголеми политички и економски последици поради војната во Украина.

По самитот на Г-7, Џонсон замина во Мадрид на самитот на НАТО.

(Фото) Русија објави сателитски снимки од Мадрид, Вашингтон, Пентагон, Лондон…

Руската државна вселенска агенција Роскосмос со која раководи Димитри Рогозин упати посебна честитка до членките на пактот НАТО по повод самитот на Алијансата кој деновите се одржува во Мадрид.

Роскосмос на Твитер објави сателитски снимки од Мадрид, Вашингтон Пентагон и Белата куќа, Лондон, Париз, Берлин, Брисел, со координати на точните локации и порака:

„Самитот на НАТО започнува денеска во Мадрид, каде западните земји ќе ја прогласат Русија за најголем непријател“.

„Истовремено ви ги даваме и координатите на објектите. Значи, за секој случај: САД 38.897542, -77.036505- Бела куќа, Пентагон 38.870960, -77.055935, Лондон 51.503049, -0.127727, Париз 48.870433, 2.316842, Берлин 52.49903“, се вели во објавата.

Поранешни офицери, политичари, членови на руската Дума често изјавуваат дека би било добро Москва да испрати интерконтинентални ракети во Лондон, Брисел и Вашингтон. Се наведува и дека во случај на напад со ракети со среден дострел од 300 до 500 километри на цели на руска територија, ќе следи одмазда во центрите за одлучување.

300.000 НАТО војници во состојба на висока воена готовност

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, исто така потврди дека сојузниците ќе распоредат трупи во земјите на НАТО најблиску до Русија.

Одлуките ќе бидат претставени на значајниот самит на НАТО оваа недела во Мадрид.

„Ќе ги трансформираме силите за одговор на НАТО и ќе го зголемиме бројот на нашите сили со висока готовност на повеќе од 300.000“, изјави Столтенберг.

Во моментов, силите за одговор на НАТО брои околу 40.000 војници, морнари и воздухопловни трупи. Ќе се смени и нивното име и силите отсега ќе се нарекуваат „Сојузничките сили за реакција“, пишува Sky News.

Столтенберг најави дека во новиот стратешки концепт што сојузниците ќе го усвојат во Мадрид, Русија ќе биде дефинирана како „најголема и најдиректна закана за нашата безбедност“.

Во последниот Стратешки концепт усвоен во 2010 година, Русија беше дефинирана како стратешки партнер на НАТО.

„Тоа нема да биде случај во стратешкиот концепт за кој ќе се договориме во Мадрид. Очекувам сојузниците јасно да кажат дека Русија претставува директна закана за нашата безбедност, нашите вредности, меѓународниот поредок заснован на правила“, рече Столтенберг.

За прв пат во Стратешкиот концепт ќе се спомене и Кина и предизвиците што Пекинг им ги поставува на членките на НАТО.

Се уште не е јасно дали ќе се реши прашањето за турската блокада на Финска и приемот на Шведска во НАТО. Столтенберг рече дека на тоа интензивно се работи, дека ќе има средби и во Мадрид, но дека „не може да вети дека блокадата ќе биде отстранета“.

Тој најави дека утре во Мадрид ќе се сретне со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, со финскиот Саули Ниинисто и со шведската премиерка Магдалена Андерсон.

Во меѓувреме властите во Романија бесплатно делат таблети со јод во случај на нуклеарен напад

Таблетите со јод бесплатно ќе се делат во општинските аптеки кои се објавени на веб-страницата на Министерството за здравство. Властите предупредуваат дека таблетите калиум јодид треба да се применуваат само во случај на нуклеарен испад или инцидент. Информативните материјали за правилна употреба на овие таблети ќе бидат достапни бесплатно во аптеките.

Информативниот прирачник наведува дека 65 mg калиум јодид треба да се користат само според упатствата од здравствените власти и само во случај на нуклеарна несреќа. Властите ќе ја информираат јавноста преку радио, телевизија, печат и сирени за цивилна заштита.

Популарно