Сирењето е благотворно за црниот дроб

Сирењето го спречува таложењето маснотии во клетките на црниот дроб. Според стручњаците, само 50 грама дневно може да го излечи црниот дроб, пишува „Ворлд плус“.

Според руската нутриционистка Нурија Дижанова, за да се спречи и намали таложењето маснотии, доволно е да се вклучите свежото сирење во исхраната. Таа вели дека аминокиселината метионин, што се наоѓа во овој млечен производ, го ослободува црниот дроб од вишокот маснотии.

– Домашното сирење, особено младото сирење има една од најдобрите комбинации на хранливи материи, вклучително и метионин. Оваа аминокиселина многу добро делува на црниот дроб, помага практично при сите болести на овој орган. Мислам дека метионинот помага и да се намали количината маснотии во црниот дроб. Од научен аспект можеме да кажеме дека свежото сирење го подобрува метаболизмот на клетките на црниот дроб, појасни Дижанова.

За да се постигне лековито дејство, неопходно е да се јадат најмалку 50 грама младо сирење дневно, смета таа.

– Минималната количина свежо сирење што просечниот човек треба да ја има во дневното мени е 50 грама. Кај мажите оваа бројка е малку поголема бидејќи и тие се „поголеми“… За појадок се доволни 50 грама, но ако го консумирате за ручек или вечера, тогаш доволни се 100 грама, советува нутриционистката.

Дижанова вели дека сирењето може да се додава во секое јадење, но има разлика во „дозите“.

Внимавајте на овие работи кога им ги давате на децата

Бебињата секојдневно испуштаат гасови и тоа е сосем нормална и природна појава. Но, понекогаш може да се случи тие да се чувствуваат непријатно поради некои намирници што предизвикуваат повеќе гасови од вообичаено.

Бебето ја обработува храната на ист начин како и возрасниот човек. Значи, ако знаете дека одредена храна Ви прави проблеми, внимавајте на истата реакција кај вашето дете. Обично, ова се намирниците на кои треба да се внимава: грав, брокула, зелка, карфиол, житарици, овесна каша, кајсии, сливи, праски, круши, сливи, цитрони…

– Ако овие намирници се виновни за гасот, тој ќе се појави за неколку часа. Хранливите материи и храната богата со растителни влакна е најдобра за новороденчињата, објаснува педијатарката Џенифер Шу.

Таа додаде дека гасовите не се проблем сами по себе, но тие понекогаш предизвикуваат непријатност. Во крајни случаи, се препорачува и разговор со лекар.

Намалете ги брчките и забрзајте го метаболизмот

Исфрлете од исхраната се што му штети на вашето тело. Доколку имате проблем со брчките, пробајте го овој домашен третман што е можно поскоро.

Тајната е во лененото семе, кое со своите лековити својства придонесува за подобрување на вашето поткожно ткиво, ги подмладува масните клетки и го враќа тој младешки изглед во пределот околу образите, особено во чувствителните делови на кожата околу очите, каде што кожата е најтенка и склона кон брчки.

Во сад ставете една лажица ленено семе и прелијте со третина шолја врела вода, протресете неколку минути и потоа покријте со салфетка и оставете да отстои до вечер. Исцедете ја смесата таа вечер. Користете ја гелираната водена маса која ја оставило лененото семе.

Нанесете го овој раствор од ленено семе на исчистено лице и врат со стапчиња за уши. Не мора да се грижите за избегнување на пределот околу очите, слободно нанесете го растворот и таму. Кога маската ќе се исуши на лицето, нанесете ја повторно. Повторете ја оваа постапка пет пати.

Ефекти на маската од ленено семе:

  • Ги крева цртите на лицето, ја тонира и затегнува кожата
  • Ги намалува широките пори
  • Ја хидрира кожата
  • Служи и како пилинг за кожа
  • Го намалува вишокот на себум на мрсна кожа
  • Помага во спречување на формирање на акни и отстранување на мозолчиња од лицето
  • Го успорува создавањето на брчки и го елиминира создавањето на тенки линии на лицето, бидејќи има својства кои интензивно го забавуваат стареењето.

Лен за губење на тежината

Секое утро прелијте една лажичка ленено семе со малку вода и оставете до вечер. Навечер, наместо вечера, јадете го тоа семе со грицкање семка по семка. Испијте ја и водата во која е натопено лененото семе.

Овој напиток со семки ќе го забрза исфрлањето на токсините од телото, ќе го забрза метаболизмот. При земање лен не користете индустриски производи, шеќери и бело брашно. По две недели ќе почувствувате целосно препородување на телото.

Ова се првите индикатори дека во вашиот организам се појавил рак

Ако на телото и во него се случуваат промени, кои не можат логички да се објаснат, можно е да се работи за развој на ракот. Препознајте ги раните симптоми и спасете го својот живот.

Раното откривање на ракот може да го спаси вашиот живот. Постојат многу рани индикации дека некаде во телото се појавил рак, а по тоа каде настанале пречките може да се заклучи за каков вид на рак се работи.

Овие симптоми често можат да се видат многу порано пред лекарската дијагноза, само треба да се обрне внимание.

1. Отежнато дишење или останување без здив.

Еден од првите знаци на рак на белите дробови е неможноста да се земе воздух – отпосле се сеќаваат луѓето кои го победиле ракот.

2. Хронична кашлица или болки во градите.

Неколку видови на рак, вклучувајќи ја леукемијата и ракот на белите дробови, предизвикуваат симптоми како кашлицата и бронхитисот. Некои луѓе заболени од рак на белите дробови, кажале дека тие првично почувствувале болка во градите која се протегала кон рамото или надолу во раката.

3. Честа треска или инфекции.

Тоа можат да бидат знаци на леукемија – рак на крвните клетки, кој започнува во коскената срцевина. Леукемијата предизвикува абнормално производство на бели крвни клетки, со што се поткопува способноста на телото да се бори против инфекциите.

4. Тешкотиите при голтање.

Проблемите со голтање најчесто се поврзани со рак на хранопроводникот или на грлото. Исто така, понекогаш може да биде една од првите показатели на ракот на белите дробови.

5. Отечени лимфни јазли или грутки на вратот, под пазувите или на препоните.

Зголемените лимфни јазли покажуваат промени во лимфниот систем, кој може да биде знак дека во телото се појавил рак.

6. Прекумерна појава на модринки или крварење, кое не престанува.

Овие симптоми обично укажуваат дека нешто ненормално се случува со тромбоцитите и еритроцитите – што може да биде знак на леукемија. Со текот на времето, леукемијата ги истиснува црвените крвни зрнца и тромбоцитите, и така ја нарушуваат способноста на крвта да пренесува кислород низ телото.

7. Слабост и замор.

Појавата на постојан замор и слабост е симптом на многу видови на рак, па тоа треба да се гледа во комбинација со други симптоми. Ако постојано се чувствувате исцрпени, без логично објаснување и без разлика што многу спиете, не заборавајте да посетите лекар.

8. Надуеност и зголемување на телесната тежина во стомакот.

Жената со дијагноза рак на јајчник многумина од нив кажале дека страдале од необјаснета надуеност која доаѓала одненадеж и траела долго време. Потоа исчезнувала и се појавувала повторно.

9. Чувство на ситост и губење на апетитот.

И ова може да биде еден од симптомите на рак на јајчник. Жените кои го имале раскажувале дека не можеле да јадат дури и кога подолг период биле без храна.

10. Болка во карлицата и во абдоменот.

Болката и грчеви во стомакот и карлицата може да се поврзат со надуеност, која често сигнализира дека се работи за рак на јајчник. Леукемијата, исто така, знае да предизвика болка во стомакот – поради зголемена слезина.

11. Ректално крварење или крв во столицата.

Тоа е вообичаен симптом на рак на дебелото црево. Ако видите крв во текот на извршувањето на големи итни нужди, одете на лекар што е можно поскоро.

12. Необјаснето губење на тежината.

Губење на тежината е ран знак за рак на дебелото црево и други видови рак на дигестивниот систем. Ова може да значи дека ракот веќе се проширил на црниот дроб што влијае на апетитот и неспособноста на организмот правилно да се ослободува од токсините.

13. Грчеви во желудникот или чести болки во стомакот.

Може да укажуваат на рак на дебелото црево.

14. Црвени, болни и отечени гради.

Овие симптоми може да укажуваат на воспалителен рак на дојка. Контактирајте го вашиот лекар ако видите какви било необјаснети промени на вашите гради!

15. Промена на изгледот на брадавиците.

Еден од најчестите промени кои жените ги забележуваат пред самата лекарска дијагноза на рак на дојка се промени на изгледот на брадавиците. Знаат да станат сплескани, вовлечени, или свртени на една страна.

16. Невообичаено тешки и болни циклуси или крварење помеѓу циклусите.

Многу жени страдале од тоа пред да им е дијагностициран рак ендометрија или рак на матката. Ако тоа е и кај вас така, би било добро да одите кај гинеколог на вагинален ултразвук.

17. Оток на лицето или црвенило.

Некои пациенти дијагностицирани со рак на белите дробови забележале дека се соочуваат со потечено лице или со невообичаено црвено лице. Мали туморски клетки обично ги блокираат крвните садови во градниот кош и ѝ попречуваат на крвта да циркулира слободно низ главата и лицето.

18. Промените на кожата кои не исчезнуваат.

Може да се работи за различни видови на рак на кожата – меланом, карцином на базалните клетки и карцином на плочестите клетки. Периодично проверувајте го изгледот на кожата по целото тело.

19. Промени на ноктите.

Необјаснети промени на ноктите може да бидат знак на неколку видови на рак. Кафеави или црни ленти, или точки под ноктите – на рак на кожата. Појавата на проширени нокти кои се виткаат навнатре понекогаш е индикација дека се појавил рак на белите дробови, а бледи или бели нокти може да укажуваат на рак на црниот дроб.

20. Болка во грбот или долниот дел на грбот.

Многу заболени луѓе велат дека ова е првиот знак на рак на црниот дроб. Ракот на дојката, исто така, често се дијагностицира преку болниот грб – тоа понекогаш се случува бидејќи ракот врши притисок или веќе се проширил на ‘рбетот или на ребрата,.

Извор: kukuriku.com.mk

Популарно