Јоци: Нек се сруши цело СДСМ!

Новинарката Јорданка Ивановска Јоци која како членка на Шарената револуција се бореше против ВМРО-ДПМНЕ за да дојде СДСМ на власт сега со погрдни зборови кон партијата за која протестираше.

,,Таче и компанија се скроз готови!

Вечерва им стана јасно.

Од утре веќе нема да знаат што со себе – народот им дојде по скалпот!

Што се однесува до мене, слободно нек се сруши цело СДСМ и нек идат и пи*ку матер!”, пишува Ивановска по вчерашниот протест против бугаризација на Македонија и францускиот предлог со бугарски протокол.

Во друг пост на својот Фејсбук профил Јоци велиЧ
- Пендаровски тукушто ги изгуби сите шанси за втор мандат - вмровци го отпишаа и му ,,турија крстот", а сдсмовци нема да го запишат по ниеден основ - си имаат поважна листа на суети.

А потоа продолжува:

- Убаво викаше мајка ми покојна - ,,Овие СДСМ не се за Македонија, да си знаеш".

Ја послушав како умно дете.

Јоци го кометира и местењето на шатори пред владата во знак на протестЧ
- Вмровци распослале шатори пред Влада - до конечно отфрлање на ,,француски предлог".

Ако.

И ,,партизански" штаб изградете им пред влада, коа може Нефи, може секој!

За на крај да заврши со подолг стратус-анализа: 

- СДСМ немаат капацитет да ја разберат сериозноста на историскиот момент, а уште помалку се на ниво на задача - немаат слика во моментов во нивните глави дека со секој нов ден ескалира гневот кај народот и дека ќе летаат!

Очигледно е дека нивните ,,тајни полиции" не им ги дале потребните инфа за опасноста од народно востание.

[❗] Немаат поим од социјална психологија и психологија на толпа, затоа и си ги преџвакуваат изјавите, си пишуваат колумнички, квазианализи и бедни статуси кои допираат едваај стотина луѓе.

Не гледаат дека снежната топка се тркала и ќе удри право на Илинденска.

[ℹ] СДСМ, во најголем дел, отсекогаш се потпирале на олигархиски кругови - сељачиштата внатре од олигарси учеа прво како да држат лажица и вилушка, а потоа и како да одат, да се шишаат, како да врзат три реченици.. ...со други зборови они во најголем дел се целосно општествено нефокусирани, нивниот фокус отсекогаш бил од лична природа -,,кога ќе пораснам, сакам да бидам Хари".

Нивните квази-социјалдемократски врхушки за тоа време немаа/т допир со работничката класа, со обичниот човек кој јаде бурек и јогурт, со друг кој виси на скеле на 40 степени или со изнамачени жени кои работат трета смена во фабрика.

Поради сето ова, тоа е партија во најголем дел, која се бави секогаш сама се себе, си ги мерат суетите, кешот, колите, становите, плацевите, си подметнуваат сопки, си вадат афери и редовно се кодошат и се местат по медиуми - кај ,,свои" новинари, а и по амбасади.

Затоа и немаат време да видат што им се случува пред носот - НАРОД.

Тоа што вие читате дека некој е против Заев, му вади афери, не значи и дека е против Рада.

Тоа што Оливер е уште министер, а Мухамед во куќен притвор, а Рашковски по маркети, значи дека уште прописно не се исчистиле меѓу себе.

СДСМ.... Вашето време истече, вие сте најслабата карика.

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини утрово е зголемен. На ГП Табановце времето на чекање за влез во државата е околу еден час, а на ГП Богородица за излез се чека до 30 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Украина се заблагодари за воената помош од Македонија

Советникот на украинскиот претседател Володомир Зеленски, Михаило Подољак на својот Твитер профил се заблагодари за македонската донација на оружје за Украина.

 Пријателот се познава во неволја. Не е важно со каква големина е твојата земја, важно е какво срцето. Многу народи денес ќе покажат повеќе храброст од половина од G20. Како Северна Македонија, која ѝ пружи помош на. Ние никогаш нема да го заборавиме ова.“ вели тој.

Тој во друг твит се заблагодари и за тенковите и авионите кои Северна Македонија ги испрати за Украина во нејзината борба против соседна Русија.

И денеска голема гужва на Табановце, се чека и на Богородица

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини утрово е зголемен. На ГП Табановце времето на чекање за влез во државата е околу еден час, а на ГП Богородица за излез се чека до 40 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Популарно