Дали сте тешки за освојување и што сакате во љубовта?

Како што некои од нас по природа се покомуникативни, поотворени, а други поповлечени, така сме различни и во љубовта. Додека има такви кои веднаш ќе ви го отворат своето срце, на други им е потребно многу време и доверба за да бидат целосно искрени...

Ако не сте сигурни какви сте во врска, овој брз психолошки тест ќе ви помогне да дознаете. Сè што треба да направите е да ја погледнете илустрацијата и да прочитате нешто за себе во зависност од тоа што прво сте забележале.

Профил на маж

Доколку првото нешто што го забележавте е профил на маж, вие делувате како тешки за освојување, но тоа баш и не е така. Луѓето лесно помислуваат дека немате големи барања во врската, но сакате некој навистина да се труди околу вас и на тој начин да ви ја покаже својата љубов. Кога ќе го почувствувате тоа, вие возвраќате со иста мера.

Маж на коњ

Лицата кои најпрвин забележуваат маж на коњ се многу тешки за освојување. Вие сте недоверливи, па оној кој сака да ве освои ќе мора сериозно да се потруди околу вас и да ви посвети големо внимание. Сакате искрена љубов, но полна со страст.

Девојка која лежи покрај река

Доколку прво забележавте девојка која лежи покрај река, големи се шансите дека сте биле многу повредени во претходните врски бидејќи пребрзо сте го подариле вашето срце и сте се отвориле. Бидејќи сте останале повредени, вашиот најголем проблем е што сега не знаете како да се убедите себеси дека навистина постои вистинска љубов.

Знаци кои укажуваат дека поранешниот партнер сè уште има чувства за вас

Раскинувањето секогаш остава траги на душата, а дали некогаш сте се запрашале - дали на вашиот поранешен партнер му е жал што раскинавте, дали сè уште сонува да го обнови контактот?

Ова прашање може да поттикне лажни надежи и да ве врати во состојба на конфузија и несигурност, па затоа е важно да бидете внимателни. Секако, ако врската била токсична и сте се чувствувале лошо во неа, не треба ни да размислувате за тоа, туку продолжете понатаму и пронајдете ја личноста која ве заслужува.

Но, доколку сте ја прекинале врската која била убава и во која имало љубов која сепак не згаснала, важно е да ги препознаете сигналите по кои партнерот вели дека сака повторно да се обиде со вас. Еве неколку знаци кои според експертите укажуваат дека сака да уште една шанса:

1. Сè уште е сам - Доколку вашиот поранешен партнер сè уште нема никој и не е заинтересиран да започне нова врска, можно е сè уште да размислува за вас. Ако не е подготвен за нова врска, тогаш чувствата не се целосно изгаснати.

2. Сака да одржува контакт со вас - Ако понекогаш ви прати порака за тоа како сте, ве покани да излезете или ја користи приликата да разговарате, тогаш не сака целосно да ве изгуби. Тој сака да продолжи да комуницира со вас и да биде во ваша близина.

3. Јасно покажува дека му е жал за грешките и за раскинувањето - Овие емоции се уште посилни доколку во тој момент немал можност или желба да се извини. И тоа треба да се забележи, не само од неговите зборови, туку и од неговите постапки. Отворено се извинува и покажува дека се грижи за заеднички да ги средите работите.

4. Ви обрнува внимание - По заминувањето, партнерот може да почне да ве опсипува со повеќе внимание, некои гестови покажуваат дека сака да му се вратите – како на пример: емотивни пораки, подароци, изненадувања, убави зборови, покана за ресторан или кино … Покажува дека сака да продолжи онаму каде што сте застанале.

5. Нема обвинувања и кавги - Ако се труди да одржува пријателска комуникација, не сака да се навраќа на старите лоши работи, да ве обвини за нешто, но во разговорот се фокусира на сегашноста и иднината, може да значи дека тој планира негативното да го остави зад себе.

6. Се забележува неговата тага  - Ако станал поповлечен, чувствителен, сменил некои секојдневни навики, избегнува дружење, не споделува емоции со другите, во неговите очи се гледа дека не е среќен, тоа е всушност болката која ја чувствува. Но, некои луѓе ги доживуваат овие знаци како игра и преправање. Можете сами да направите паралели и да извлечете свои заклучоци - како би реагирале во ваква ситуација?

Ако сè уште постои врска и чувства меѓу вас, ќе ги разберете вистинските причини за тоа што се случува. Главната работа е да не се носат избрзани заклучоци. Ако планирате да ја преиспитате вашата неуспешна врска во блиска иднина, обидете се навистина да го направите тоа. Можеби и двајцата сте се промениле како поединци и сте подготвени да учите од сопствените грешки. На крајот, единствениот вистински начин да откриете дали сте подготвени и дали вредите да ја обновите оваа врска е отворената и искрена комуникација со партнерот.

Во зрелите години нема повеќе заљубување

Во зрелите години нема заљубување. Има само тоа – некои луѓе се пријатни, а некои не. Не постои „Не можам да живеам без тебе“ затоа што си преживеал толку многу пати кога си мислел дека нема.

Нема, „не можам да учам затоа што постојано мислам на тебе“, затоа што веќе не си на училиште или факултет, туку си на работа од која ги плаќаш сметките и храната.

Нема несоница, бидејќи знаете дека каков и да е проблемот, утре е нов ден и знаете дека утрото е попаметно од вечерта. И кога нешто ќе тргне наопаку, немојте да молчите, туку кажете јасно и гласно: „Сакам ова, а ова, извинете, нема да го толерирам“.

А ако нешто не функционира, тогаш убаво кажуваш „благодарам“ и си заминуваш.

Зошто се жениш за една, а сакаш некоја друга?

Првпат се обраќам на еден посебен вид на мажи. Ви се обраќам со прашања. Одговори не барам. Најдете ги и самите одговорете ги во себе, а не на мене. Јас можам без нив и не ми требаат. Можеби и вам не ви требаат. Не ми е баш гајле.

Сѐ што пишувам, пишувам на основа на моите искуства и она што го имам чуено и видено со мои уши.

Зошто се жениш за неа, а потајно сакаш друга која нема никакви допирни точки со неа? Никакви.

Зошто за јавноста, фамилијата и Фејсбук ја бираш неа која е како да излегла од магазин, а за тајни средби бараш некоја друга која воопшто не изгледа така?

Зошто велиш дека таа ти е жена, а другата ти е за уживање?

Зошто ти е кисела насмевката? Верувај ми дека се гледа.

Зошто ѝ се јави на девојката по неколку месеци криење, за по некое време таа да дознае дека всушност ти си ѝ се јавил на денот на твојата свадба?

Зошто на улица ми се насмевнуваш мене, на втора, на трета, а ја држиш неа за рака?

Дали сето тоа е само прашање на баланс?

Се срамиш од твоите избори?

Се срамиш од она што си?

Зошто мислиш дека треба да исполниш нечии очекувања?

Дали навистина едната е за покажување, а другата за уживање? Кому покажуваш? Зошто?

Дали навистина е важно кој што ќе каже?

Кој е вистинскиот ти?

Дали имаш страв да бидеш неприфатен?

Се плашиш од самотија?

Колку лица имаш?

И до каде ќе оди тоа? И има ли рок на траење?

Популарно